Krenuli su rezultati domaćih telekom kompanija i prvi je na redu A1 Hrvatska. Početak ove godine obilježila je aukcija za frekvencije za narednih 15 godina kao i jačanje frekvencija za 5G mreže. A1 Hrvatska tako je imao u prvom polugodištu ulaganja od 152,1 milijuna eura, što je 278,2 posto više nego u istom razdoblju lani. Sa 109 milijuna eura osiguran je radio-frekvencijski spektar kao podloga za pružanje najboljeg mobilnog iskustva u idućih 15 godina. Također, kompanija je u velikom investicijskom ciklusu modernizacije mobilne mreže i nastavka izgradnje najveće gigabitne fiksne mreže u Hrvatskoj, pojašnjavaju na upit ICTbusiness.info.
Ova ulaganja u optičku mrežu i mobilnu infrastrukturu vrlo su važna za razvoj domaćeg gospodarstva jer kako smo već mnogo puta pisali istraživanja pokazuju da u digitalnom dobu broj i rast širokopojasnog pristupa donosi rast BDP-a za nekoliko postotnih poena.
Što se tiče poslovnih rezultata A1 bilježi stabilan rast prihoda i dobiti pokazuje kako je višegodišnja konsolidacija poslovanja i interna digitalna transformacija koja je bila dodatno potaknuta pandemijom uspjela dovesti ovu telekom kompaniju u sferu otpornosti na krizu koja je sada potaknuta rastom cijene energenata. Iako je cijena manja nego na početku rata između Rusije i Ukrajine i dalje je vrlo visoka kada se govori o cijeni struje. Iako je mnogo manje u kolovozu i rujnu prošle godine kada je dosezala i više od 900 eura po MWh, sada se kreće oko 142 eura u posljednjih mjesec dana.
Uz to na tržištu opreme cijene od optike, preko servera te drugih uređaja i modema je također rasla stoga su poslovni rezultati zapravo jako dobri. Naime, A1 Hrvatska je u prvoj polovici ove godine zabilježio 245,3 milijuna eura prihoda, što je 11,1 posto više, a operativna dobit odnosno dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecijacije (EBITDA) je viša 8 posto i iznosi 84,7 milijuna eura.
EBITDA marža ostala je visoka i iznosi 34,5 posto na kraju prve polovice ove godine, ali je ipak manja za 1 postotni poena jer je u prvoj polovici prethodne godine iznosila 35,5 posto. Kada se pak pogledaju kvartalni rezultati u drugom ovogodišnjem kvartalu profitna marža iznosila je 35,6 posto što je samo 0,1 postotni poena manje negoli u istom razdoblju 2022. godine.
Vidljivo je kako je segmentu mobilne telefonije A1 Hrvatska bilježi rast prosječne potrošnje po korisniku i to sa 10,1 eura u prvoj polovici 2022. godini na 10,8 eura mjesečno u prvih šest mjeseci 2023. godine. U segmentu fiksne telefonije ARPL (prosječni prihod po liniji) u prvoj polovici prošle godine iznosio je 31,9 eura, a sada je manji i iznosi 30 eura po liniji.
Štos e tiče popusta prije svega na pametne telefone odnosno kada ih se nudi s nižim cijenama i na rate vidljivo je da je A1 Hrvatska smanjio taj segment sa 16 milijuna eura iz 2022. godine na 13,1 milijuna eura na kraju prve polovice ove godine.
U komentaru poslovnih rezultat za A1 Hrvatska iz Telekom Austria Grupe ističu da je rast prihoda ove godine prije svega potenciran većim prihodima od opreme i usluga. Ovaj razvoj potaknule su ICT usluge, monetizacija uvođenja optičkih vlakana i dobar razvoj postpaid mobilne telefonije, kao i veći prihodi od hardvera. Na troškovnoj strani, opći rast cijena, a posebno nagli porast troškova električne energije doveli su do povećanja od 10,8 posto. Provedeni su intenzivni programi transformacije troškova koji pomažu u prevladavanju dvoznamenkaste inflacije.
Treba svakako spomenuti, kako će na rezultate do kraja godine utjecati i rast cijena usluga zbog indeksacije. HAKOM je krajem prošle godine dao stručno mišljenje o indekaciji. Podsjetimo, na upit iCTbusiness.info iz A1 Hrvatska su istaknuli da zbog nekoliko godina nestabilnih tržišnih uvjeta, velikih izazova u poslovanju i visokoj stopi inflacije, od 1. srpnja A1 Hrvatska primijenit će indeksnu klauzulu na mjesečne naknade tarifa, paketa i opcija definiranih službenim cjenikom kompanije, odnosno iskoristiti zakonsku mogućnost usklađivanja cijena jednom godišnje za iznos inflacije u prethodnoj godini.
Prosječna godišnja stopa inflacije u 2022. godini prema Državnom zavodu za statistiku iznosila je 10,8 posto, a A1 Hrvatska primijenit će usklađivanje koje je manje od službene stope inflacije i iznosi 8,5 posto.
U međuvremenu nakon A1 Hrvatska indeksaciju je uveo i Telemach Hrvatska i tada su poručili da uslijed sve većih izazova u poslovanju, uzrokovanih sveobuhvatnim poskupljenjem sirovina i negativnim inflatornim efektima, Telemach Hrvatska usklađuje svoje cijene s tržišnim okolnostima, pojašnjavaju na upit ICTbusiness.info. Tako će Telemach Hrvatska od 1. kolovoza 2023. godine Telemach primijeniti povećanje od 8,3 posto, što je niže od prosječne godišnje stope inflacije koja je, prema Državnom zavodu za statistiku, za 2022. godine iznosila 10,8 posto.
U svakom slučaju poslovanje A1 Hrvatska pokazuje stabilnost, usprkos krizi, a uz velika ulaganja pokazuju koliko je domaće telekom tržište kompetitivno bez obzira na veličinu jer sva tri velika konvergentna telekoma Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska se bespoštedno bore za korisnike.