VELIKA ICT ANALIZA: Softverski izvoz porastao 28,1 posto, a tko su najveći domaći softverski izvoznici

VELIKA ICT ANALIZA: Softverski izvoz porastao 28,1 posto, a tko su najveći domaći softverski izvoznici

Foto: DepositPhotos / Ilustracija

Izvoz softverske industrije u 2018. godini porastao je 28,1 posto i dosegao 4,243 milijarde kuna pokazuju podaci iz godišnjih financijskih izvješća ako se gleda samo segment softvera prema NKD-u. Na prvom mjestu s rastom od 6,17 posto smjestio se Span kojem je izvoz dosegao 172,22 milijuna kuna. Na drugom mjestu je vodnjanski Infobip, ali samo njegov hrvatski dio poslovanja, koji je u izvozu rastao 23,67 posto na 166,76 milijuna kuna.

Na trećem mjestu je s visokih 27,65 posto rasta Danieli-Systec čiji je izvoz u 2018. godini dosega tek nešto više od 155 milijuna kuna. na četvrtom mejstu je jedan kartičar Mercury Processing Services Internationl s 52,15 posto rasta na 143,8 milijuna kuna. Prvih pet zaključuje Nanobit koji se bavi proizvodnjom računalnih igara koji je imao 169,27 posto rasta izvoza i dosegao 135,34 milijuna kuna. Na šestom mjestu je Microsoft Hrvatska s izvozom od 127,5 milijuna kuna i 41,54 posto rasta. Slijedi Sights Digital koji je dosegao 95 milijuna kuna, ali u 2017. nije imao izvoza jer je tek osnovana tvrtka. S gotovo nepromijenjenim izvoznim rezultatima osmo mjesto zauzima iStyle sa 72,71 milijuna kuna, a nakon njega je sa 69,2 milijuna kuna i rastom od 1,76 posto Asbic-CR. Prvi deset zaključuje Cloudsense s 13,89 posto rasta i 63,36 milijuna kuna izvoza

Podsjetimo, ovu analizu napravili smo u suradnji s tvrtkom Bisnode i portalom Poslovna.hr i to prema NKD-u kako bismo u usporedbi s prethodnim godinama imali najoptimalniju usporedbu. Znamo da će mnogi reći kako na listi ima i tvrtki koje možda ne pripadaju po pretežitoj djelatnosti ovom segmentu, ali NKD je realno jedina prava odrednica. Problem naravno nastaje jer mnogima NKD odnosno glavna djelatnost prema NKD je samo jedna u nizu djelatnosti  ponekad i nije ključna. U slučaju softverskog dijela industrije riječ je o NKD-ovima 62.01, 62.02, 62.03, 62.09 i 63.11 koji pokrivaju najveći segment domaće softverske industrije kao dijela ICT industrije.

TOP 100 najuspješnijih tvrtki u segmentu softvera prema izvozu u 2018. godini, udio izvoza u ukupnim prihodima u 2018.

Redni brojTvrtkaIzvoz  2017Izvoz  2018YoY 2018/2017 (%)Udio izvoza u prihodima u 2018 (%)
1SPAN162,208,681.00172,217,470.006.1748.68
2INFOBIP134,844,079.00166,764,226.0023.6793.33
3DANIELI-SYSTEC121,434,522.00155,012,554.0027.6597.40
4Mercury Processing Services International94,508,150.00143,797,243.0052.1543.16
5NANOBIT50,263,304.00135,342,345.00169.2797.67
6MICROSOFT HRVATSKA90,105,465.00127,533,805.0041.5482.84
7SIGHTS DIGITAL95,923,919.00100.00
8iStyle72,632,667.0072,707,667.000.1092.00
9ASBISC-CR67,997,909.0069,192,257.001.7634.06
10Cloudsense55,637,304.0063,364,671.0013.8998.99
11MREŽNE TEHNOLOGIJE VERSO43,704,666.0059,496,120.0036.1384.86
12ERSTE GROUP CARD PROCESSOR50,593,466.0053,008,863.004.7751.42
13ReversingLabs24,200,349.0048,233,449.0099.3199.05
14PET MINUTA39,085,537.0044,035,678.0012.6696.73
15C.M.G.C.24,769,382.0042,502,812.0071.5997.08
16ASSECO SEE32,511,165.0042,363,627.0030.3042.76
17AMPLEXOR Adriatic32,794,407.0038,905,175.0018.6395.80
18mStart0.0036,375,204.0019.85
19ABEST21,822,416.0034,836,395.0059.6498.27
20Barrage6,089,777.0034,760,666.00470.8092.39
21INFINUM20,343,827.0032,954,049.0061.9970.79
22ecx.io croatia18,849,695.0032,766,326.0073.8397.53
23Tipico Sports Services26,345,023.0031,200,227.0018.4399.37
24HP Computing and Printing26,352,444.0030,018,977.0013.9169.80
25Erste Group IT HR30,265,558.0029,814,906.00-1.4930.92
26POSLOVNA INTELIGENCIJA24,411,324.0029,594,654.0021.2353.32
27NOVATEC5,897,773.0028,962,470.00391.0791.42
28GLOBALLOGIC25,724,948.0027,705,020.007.7076.75
29CROZ20,307,037.0026,064,112.0028.3520.11
30ADCON15,456,350.0025,516,596.0065.0991.87
31ALTIMA39,481,393.0025,284,624.00-35.9677.33
32IN220,580,879.0024,409,951.0018.6014.67
33HEWLETT-PACKARD24,117,999.0023,776,454.00-1.4226.70
34COMBIS28,870,349.0023,477,226.00-18.683.54
35MONO19,642,502.0022,789,705.0016.0292.13
36VESTIGO17,985,137.0022,488,244.0025.0470.43
37Q14,948,257.0022,450,382.0050.1996.69
38Microblink16,344,416.0021,995,693.0034.5880.26
39FELARONA21,241,171.0099.14
40CISCO SYSTEMS HRVATSKA20,796,053.0021,237,072.002.1299.34
41HashCode11,700,914.0020,576,404.0075.8591.92
42TERMINALNI POSLOVI21,496,725.0020,390,263.00-5.1596.78
43VERACOMP13,040,866.0020,003,936.0053.3923.45
44INFOSYS LIMITED24,668,266.0019,570,952.00-20.6699.85
45Atos IT Solutions and Services19,922,122.0019,430,831.00-2.4715.65
46STATIM19,278,102.0019,216,856.00-0.3287.88
47IOLAP15,070,029.0019,101,091.0026.7591.04
48GDi Technology Platforms14,417,939.0018,549,749.0028.6675.68
49Sofa IT9,081,565.0018,526,009.00104.0097.82
50CROSSVALLIA15,841,875.0017,462,084.0010.2399.39
51CADENAS13,222,944.0017,433,369.0031.8499.14
52Sport Data Service3,850,632.0017,323,745.00349.8999.91
53KING ICT9,012,366.0016,920,518.0087.752.07
54Visage Technologies9,170,621.0016,857,857.0083.8298.33
55Maurer Electronics Split7,089,420.0016,610,878.00134.3197.83
56ALTIORA24,446,459.0016,345,671.00-33.1499.10
57OSA SOFTVER  u likvidaciji17,324,543.0015,918,950.00-8.1158.30
58AXILIS8,596,549.0015,875,332.0084.6796.18
594044,829,677.0014,891,304.00208.3324.48
60MANAS14,847,404.0014,815,132.00-0.2224.86
61SEDAM IT3,722,905.0014,423,083.00287.4112.23
62N-Soft Solutions21,393,110.0014,365,920.00-32.8599.43
63HANDS ON SERVER SUPPORT10,931,052.0013,956,938.0027.6898.09
64ADACTA9,977,750.0013,695,524.0037.2635.03
65emovis tehnologije12,480,524.0013,466,620.007.9059.90
66INCHOO13,739,990.0013,205,214.00-3.8986.48
67SYSKIT15,936,376.0013,120,210.00-17.6790.66
68HUMAN RESOURCES CLOUD19,991,089.0013,045,092.00-34.7590.25
69ENVOX LAB11,530,595.0013,039,496.0013.0998.22
70ANALYTICOM11,422,624.0013,009,271.0013.8978.33
71KOD SAVJETOVANJE11,308,833.0012,975,876.0014.7497.21
72NTH Mobile10,282,739.0012,800,146.0024.4831.05
73EKOBIT13,512,555.0012,793,984.00-5.3265.50
74MIREO12,466,170.0012,728,327.002.1062.34
75Emil Frey Digital857,687.0012,287,470.0099.77
76S&T Carrier Business12,790,906.0012,277,539.00-4.0131.18
77SMARTEK,12,498,774.0012,276,086.00-1.7895.21
78SERENGETI7,586,194.0012,249,867.0061.4834.56
79iON STUDIO6,404,263.0011,386,294.0077.7999.45
80AMPHINICY,15,506,769.0011,360,657.00-26.7488.76
81AVOLA SOLUTIONS6,352,534.0010,716,665.0068.7074.84
82degordian10,639,812.0039.99
832e Systems10,835,488.0010,493,567.00-3.1699.68
84INFOSISTEM10,939,375.0010,479,798.00-4.2033.11
85RealNetworks9,350,768.0010,237,064.009.4899.94
86SAP12,868,241.0010,033,173.00-22.0312.33
87M. A. I. SOLUTIONS3,733,808.009,790,557.00162.2148.39
88NEXGEN8,596,540.009,763,129.0013.5799.05
89LEMAX6,136,822.009,699,265.0058.0570.77
90AGENOR AUTOMATIKA6,084,150.009,644,736.0058.5272.34
91CENOSCO CROATIA7,476,303.009,565,751.0027.9597.27
92INFIGO IS8,802,097.009,514,643.008.1039.84
93Mobilna informatika5,787,707.009,486,715.0063.9184.64
94INSTANTOR TECHNOLOGY SERVICES7,173,147.009,417,660.0031.2999.34
95CALIGO programska rješenja7,936,908.009,405,174.0018.5099.55
96Photomath5,755,334.009,351,757.0062.4996.52
97BULB4,822,711.009,216,657.0091.1146.73
98TVC INFO22,804,213.009,159,665.00-59.8348.57
99UPCHAIN7,690,582.009,047,631.0017.6597.67
100GDi7,794,323.008,845,679.0013.4922.09
Izvor: Bisnode / Poslovna.hr, obrada podatak ICTbusiness.info

 

TOP 30 najuspješnijih tvrtki u segmentu softvera s najvišim postotnim rastom izvoza u 2018 (od najbolji TOP 100 izvoznika)

Redni broj

Tvrtka

Izvoz  2017

Izvoz  2018

YoY 2018/2017 (%)

1

Barrage

6,089,777.00

34,760,666.00

470.80

2

NOVATEC

5,897,773.00

28,962,470.00

391.07

3

Sport Data Service

3,850,632.00

17,323,745.00

349.89

4

SEDAM IT

3,722,905.00

14,423,083.00

287.41

5

404

4,829,677.00

14,891,304.00

208.33

6

NANOBIT

50,263,304.00

135,342,345.00

169.27

7

M. A. I. SOLUTIONS

3,733,808.00

9,790,557.00

162.21

8

Maurer Electronics Split

7,089,420.00

16,610,878.00

134.31

9

Sofa IT

9,081,565.00

18,526,009.00

104.00

10

ReversingLabs

24,200,349.00

48,233,449.00

99.31

11

BULB

4,822,711.00

9,216,657.00

91.11

12

KING ICT

9,012,366.00

16,920,518.00

87.75

13

AXILIS

8,596,549.00

15,875,332.00

84.67

14

Visage Technologies

9,170,621.00

16,857,857.00

83.82

15

iON STUDIO

6,404,263.00

11,386,294.00

77.79

16

HashCode,

11,700,914.00

20,576,404.00

75.85

17

ecx.io croatia

18,849,695.00

32,766,326.00

73.83

18

C.M.G.C.

24,769,382.00

42,502,812.00

71.59

19

AVOLA SOLUTIONS

6,352,534.00

10,716,665.00

68.70

20

ADCON

15,456,350.00

25,516,596.00

65.09

21

Mobilna informatika

5,787,707.00

9,486,715.00

63.91

22

INFINUM

20,343,827.00

32,954,049.00

61.99

23

SERENGETI

7,586,194.00

12,249,867.00

61.48

24

ABEST

21,822,416.00

34,836,395.00

59.64

25

AGENOR AUTOMATIKA

6,084,150.00

9,644,736.00

58.52

26

LEMAX

6,136,822.00

9,699,265.00

58.05

27

VERACOMP

13,040,866.00

20,003,936.00

53.39

28

Mercury Processing Services International

94,508,150.00

143,797,243.00

52.15

29

Q

14,948,257.00

22,450,382.00

50.19

30

MICROSOFT HRVATSKA

90,105,465.00

127,533,805.00

41.54

Izvor: Bisnode / Poslovna.hr, obrada podatak ICTbusiness.info

Još iz kategorije

Zaposlenici tvrde da tvrtke koriste IT za čisti profit, a ne za osnaživanje radnika

Zaposlenici tvrde da tvrtke koriste IT za čisti profit, a ne za osnaživanje radnika

23.09.2019. komentiraj

Kompanija Zensar je napravila zanimljivo istraživanje u kojem je bilo uključeno tisuću zaposlenika viših pozicija u IT i zdravstenom sektoru te stigla do zaključka da bi nadređeni voljeli da im podređeni rade kao strojevi, odnosno, da bi voljeli kad bi upravljali strojevima umjesto ljudima.

Lemax kreće u projekt „Strategija 2023“

Lemax kreće u projekt „Strategija 2023“

23.09.2019. komentiraj

Lemax dobiva pojačanje jer će Miroslav Keleković, vodit će tehnološku transformaciju s timom od 50 stručnjaka čime Lemax kreće u intenzivnu fazu ostvarenja „Strategije 2023“ i nastavak izvoza softverskog rješenja za turističke agencije i turoperatore.

Schneider Electric među 52 kompanije koje mijenjaju svijet

Schneider Electric među 52 kompanije koje mijenjaju svijet

19.09.2019. komentiraj

Schneider Electric ove godine je uvršten na renomiranu listu kompanija “Change the World“ časopisa Fortune za 2019. godinu. Uz Schneider Electric, na toj se listi nalazi još 51 kompanija kojima su globalni izazovi suvremenog društva među visokim prioritetima, odnosno čine njihovu korporativnu strategiju.