NOVI TREND

Diploma bi kod potrage za poslom mogla postati manje vrijedna nego vještine

Diploma bi kod potrage za poslom mogla postati manje vrijedna nego vještine
Depositphotos

Kompanije u sve većoj mjeri odbacuju tradicionalne kriterije kod zapošljavanja, što ponajprije znači da se ne koncentriraju na diplome kandidata, već vještine koje mogu ponuditi.

Zapravo, LinkedIn izvješćuje da je pristup zapošljavanju "na prvom mjestu vještine" također povećao broj potencijalnih kandidata kod poslodavca za gotovo deset puta nego dok je kao kriterij postojala diploma.

No, što je pokrenulo ovu promjenu u prioritetima zapošljavanja i kako se to može iskoristiti u bližoj budućnosti? Naime, američko gospodarstvo premašilo je predviđanja i u svibnju je pokrenulo novih 339.000 radnih mjesta. Samo, nema dovoljno raspoloživih radnika da ih popune.

Najnoviji podaci pokazuju da postoji 9,9 milijuna otvorenih radnih mjesta diljem zemlje, ali samo 5,8 milijuna nezaposlenih radnika. Konkretnije, kad bi svaka nezaposlena osoba u SAD-u pronašla posao, i dalje bi bilo više od četiri milijuna otvorenih radnih mjesta.

Neki stručnjaci ukazuju na ubrzano starenje radne snage. Povrh ovog fenomena, mnogo onih koji su izgubili posao tijekom pandemije koronavirusa nikada se nije vratilo. Stopa sudjelovanja radne snage trenutno iznosi 62,6 posto, što je pad u odnosu na 63,4 posto iz veljače 2020.

Američka gospodarska komora također je otkrila da rano umirovljenje i povećana štednja tijekom pandemije, kao i potrebe za brigom o djeci, koče mnoge radnike od ponovnog ulaska na tržište rada.

Ima smisla da bi poslodavci, koji očajnički žele popuniti radna mjesta na vrućem tržištu rada, mogli smanjiti zahtjeve za fakultetskom diplomom kako bi proširili "bazen".

Prema izvješću LinkedIna, više od 45 posto unajmljivača tražilo je kandidate koristeći podatke o vještinama na platformi za umrežavanje u prošloj godini, što je skok od 12 posto u odnosu na prošlu godinu. Nagađa i da je to više od pukog odgovora na stanje gospodarstva i predviđa da je to trend koji će se nastaviti u nadolazećim godinama.

Postoje mnogi radnici koji možda nemaju fakultetsko obrazovanje, ali imaju radno iskustvo i praktične vještine koje mogu biti iskoristive. Stoga, LinkedIn preporuča radnicima da nadograđuju postojeće vještine. Naravno, savjet je i da te vještine navode na LinkedIn profilu.

Iako, mnogi to već rade. U prošloj godini korisnici su na svoje profile dodali 380 milijuna vještina, što je rast od 40 posto u odnosu na 2021., i certifikata, a to je 16 posto više nego prije dvije godine.

Najčešće, te vještine su digitalni marketing i poslovni razvoj te tzv. meke vještine kao rukovođenje, storytelling i rješavanje problema.