KOMENTAR - DRAŽEN TOMIĆ

KOMENTAR: Na ovim prostorima ... i predstečajna na čekanju

KOMENTAR: Na ovim prostorima ... i predstečajna na čekanju

Sudac Trgovačkog suda Mislav Kolakušić zabio je nož hrvatskom pravosuđu, ali napokon svima izbio argument o tome da se sudstvo ne treba preispitivati, da se o njihovom sudačkom ponašanju treba šutjeti. Jer kao i u medicini neznanje, postupanje, nerad su najgora bolest. Vi ste me g. suče Kolakušić razočarali, jer ste oličenje pravosuđa i svega rečenog. Oličenje hrvatskog pravosuđa. I sad čekam da to isto pravosuđe krene na mene zbog napada na to isto pravosuđe. Bahatosti i bezobrazluku nikad kraja. I Vama ostavljam na dušu da odlučite u dobroj vjeri.

Međutim i opet ću kao i mnogo puta do sada kazati da nisu svi isti, da je g. Kolakušić jedan od mnogih, ali ne oličenje svih. Jer ima mnogo onih svih koji predano rade svoj posao i sude prema zakonu, uvjerenju, pravdi i pravednosti.

Ali on je jedan od onih koji su neradnici jer mu se „eto ne da čitati“. I u dobroj vjeri još jednom ću kazati da ima i onih koji rade i koji će sada zbog njegovih izjava ispaštati. Ali nema generaliziranja svakog se ocjenjuje i procjenjuje. Vama je sporan članak 66. , a zar se vjerovnici nisu već dogovorili i došli pred vas s dogovorom?!

No Pasarán

I da g. suče Kolakušić ako ste se mislili izvlačiti na klevetu prema Kaznenom zakonu članak 149. ono što se napravili i izjavili je sramotno za osobu koja obnaša posao suca. A upozorit ću vas i na članak 147, te članak 148. koje ste možda zaboravili pročitati u jednoj od novih promjena KZ-a.

I pritom ću malo se vratiti na Ustav RH, a svojim vjernim čitačima ispričati se jer će čitati suhoparni pravnički tekst članak 3 i 4 koji govore o ravnopravnosti, vladavini prava, ali i trodiobi vlasti. Ali i na članak 122. i 123. koji govori o razrješenju sudaca iako je sudačka dužnost trajna. Ali pogotovo članak 38. koji govori o slobodi mišljenja i izražavanja misli.

A onda ću vas pitati kako to da se nitko, pa niti Vi osobno niste sjetili ocjenjivati ustavnost Zakon o remećenju javnog reda i mira u kojem se krši Ustav RH i Zakon o HNB-u i napada suverenost države jer kuna je jedino sredstvo plaćanja, a ne njemačka marka - da dobro ste pročitali DEM. Članak 4 pa nadalje...

Ne traži milost niti bih vam je dao

Izjaviti da, ako je istina što se prenosi, a u dobroj vjeri vjerujmo da jest i da Vam je zaista „teško čitati predmet“ u svakoj od tvrtki koje su završile predstečajnoj nagodbi firmi značilo bi momentalni otkaz, e pa vama g. suče Kolakušić treba pod hitno dati otkaz i da uz visoku plaću koju ste dosad imali vidite kako je to biti bez plaće ili raditi bez plaće što se mnogim zaposlenicima u ovih 4900 tvrtki u predstečajnoj nagodbi i dogodilo ili će se dogoditi.

Vi ste g. suče mene osramotili, mene izvrijeđali, mene natjerali da se složim s g. ministrom financija Slavkom Linićem, ali i da se zamislim da li je ovo država u kojoj želim živjeti. Da li je to država gdje želim odgajati svoju djecu, ali znajte tvrd sam ja orah, pokušali su mnogi pa uspjeli nisu, a vi sa svojom izjavom sigurno nećete uspjeti.

Kaže ministar Linić citiram - 'Osobno sam zgrožen. Potrošeno je toliko novaca, Ministarstvo financija je preko 500 ljudi angažiralo, imamo odvjetnike, konzultante, analitičare, toliko truda u 7 mjeseci jedan sudac jednostavno odbacuje jer mu je teško čitati predmet, on je zgrožen da su svi ostali 15.000 stranica dokumenata odradili, a sad on jadnik ne želi raditi jer ne želi donijeti odluku o 15.000 stranica'.

I kaže još ministar - „Ima sudaca kojima teško pada da ne prihvaćamo da se vode stečajevi po 15 godina i koji sebi dozvoljavaju da mogu raditi što god hoće na štetu društava i pojedinaca. Ali, to je pitanje pravosuđa, koje mora sad odgovoriti zašto dio sudaca donosi odluku, a ovaj sudac kreće u ovakav postupak“.

I još nešto smatra Ministar da je na sucu da objasni "zašto mu nije stalo". "On ne želi nagodbe, to mora objasniti hrvatskoj javnosti", objašnjava ministar Linić, a prenose mediji.

Sude mi

Volio bih da me tužite i zajedno s ministrom Linićem posjednete na optuženičku klupu i to zbog postupka oko iste stvari, a radi uštede u postupku oko iste stvari. Pa da se sučelimo argumentima, strašću, ljubavi prema onome što radimo, pa da vidimo tko će pobijediti. Ali najviše poštenjem i željom da nam svima bude bolje u uvjerenju i dobroj vjeri.

O ovome što se napravili pričalo se kuloarima već neko vrijeme, da se samo čeka da netko predstečajnoj nagodbi zabije nož u leđa. Zakon koji je donesen suglasjem i lijevih i desnih, koji je trebao u pomoći gospodarstvu kojem ste i vi kao sudac Trgovačkog suda zbog svoje brzine u prijašnjim stečajevima kumovali da se raspada i traje predugo. Jer opet ću Vas podsjetiti na Ustav RH i članak 48. o vlasništvu, članak 49. o poduzetničkim i tržišnim slobodama.

Iako ne sporim da kao i svaki građanin, ovdje naglašavam kao svaki građanin, imate pravo na zahtjev za ocjenu ustavnosti molim Vas da mi lijepo objasnite kako će te pogledati u oči onima koji bi zbog pretvaranja predstečaja u stečaj pogledati u oči kad ostanu bez posla, onim radnicima koje biste trebali među ostalima štititi. Kako će te onim vjerovnicima koji će izgubiti i ono što nisu trebali što uključuje i već spomenute radnike pogledati u uči. To Vama ostavljam na dušu.

Telekomi u problemima

I da na kraju što će biti s predstečajnim nagodbama Optima Telekoma i Metroneta i što će to značiti za cijelo tržište neka bude vama na duši g. suče Kolakušić. Za Optimu smo pisali u naša četiri moguća scenarija „Stečaj nije opcija, Iskon nije uvjeti“„Dolazak strateškog partnera, veliki strani telekom“„Uvjetno preuzimanje uz prodaju Iskona“„Banking fatal error“ vidljivo je o kakvom je tržišnom problemu riječ.

I na kraju pišući ovaj tekst u dobroj vjeri, ali s tugom u duši i srcu mogu samo reći hvala vam jer ste mi otvorili oči.