INOVACIJA ... demo verzija „Obrnute učionice“

INOVACIJA ...  demo verzija „Obrnute učionice“
Dražen Tomić

U prošloj smo kolumni naveli  10 osnovnih koraka  koje treba učiniti pri implementaciji „Flipped Classroom“ (FC)  u nastavu. Ponovimo:

Korak

Sadržaj

Sudionici

1.

Dozvole obrazovnih vlasti

Vlast, (institucija)

2.

Odabir platforme

Vlast, institucija, IT

3.

Priprema sadržaja

Nastavnik

4.

Objava na platformi

Nastavnik

5.

Studiranje gradiva

Polaznik

6.

Odabir teme/dileme

Polaznik

7.

Izrada eseja/prezentacije

Polaznik

8.

Online rasprava

Polaznik, nastavnik

9.

Prezentacija i rasprava na satu, moderiranje

Polaznik, nastavnik

10.

Ocjenjivanje na osnovi sudjelovanja

Nastavnik

Na korak 1. - uspostavu FC kao službeno priznate metode. Pojedinačno nastavnici naravno teško mogu utjecati na  državne obrazovne vlasti (Ministarstva znanosti i obrazovanja). Eksperimentalno je moguće primijeniti FC uz dozvolu  određene institucije: škola, fakultet., No u slučaju nekog prigovora (nezadovoljni učenik/student, roditelj) može doći do problema zbog „non-compliance“-a. To smo već razradili u INOVACIJA ... „Flipped Classroom“ - Case Study , gdje je kriterij „Compliance“ istaknut kao ozbiljan izazov u implementaciji FC-a. To  je ujedno i područje na kojem državna obrazovna vlast  (Ministarstvo znanosti i obrazovanja) treba konačno ozbiljno poraditi.

U koraku 2 - odabiru platforme - najbolje rješenje je da glavnu potporu daje vlast: obrazovna državna ili institucije tako da se time ne bi trebali pojedinačno baviti nastavnici. Određeni napor u tom smislu je i načinjen kroz spomenuti priručnik Carneta o korištenju Google Drive alata, vidi OVDJE. Za našu demo verziju smo pak odabrali Facebook platformu: https://www.facebook.com/FlippedClassroomOsnove/ . Vidjet ćemo da se dosta funkcija LMS-a može obavitiv na taj način, a odlučujuća prednost Facebooka je da je „svatko na facebooku“!

Korak 3 - priprema sadržaja -  može biti najizazovniji, ali i najjednostavniji dio uspostave FC-a.

  • Najjednostavniji: postavite svoj postojeći nastavni materijal (tekst, prezentacija, ...) na neki online servis „u oblaku“ - Google Drive, Dropbox, Slideshare, sve što  ima ispravan link (URL). Primjer uvodne prezentacije za FC: https://drive.google.com/open?id=1Bm2herLlJWpzBDDnQUfdwhlY04OJ2FrfZdUQPoJJp2E . (Ako na Google stavljate PPT datoteku dobro ju je jednim klikom pretvoriti u Google Slides format. Time je odmah spremna za prikaz u pregledniku).
  • Najkompliciraniji: izrada amaterskog ili (polu)profesionalnog videa Vašeg predavanja. Srednji put je korištenje nekog authoring alata, npr. Adobe Presenter Video Express, no to košta 10 US$/mjesec i treba ga  dobro proučiti da ga se može koristiti. i

Na odabranoj platformi je jednostavno objaviti nastavne materijale -4. korak, Nije složena niti administracija takve „virtualne učionice“. ,Na primjer, na Facebooku je to stvaranje događaja_ predavanja o čemu  učenici prijavljeni u „facebook učionicu“ dobivaju automatsku obavijest. U dediciranom LMS rješenju je to podjednako jednostavno.. Tamo se dodatno vodi automatska evidencija o pregledu materijala, trajanju čitanja, odgovorima na pitanja i slično.

Ukoliko je to u konceptu nastave, polaznike se može dodatno aktivirati zadaćom sa ciljem obrade nekog od područja iz gradiva za naredno predavanje. To je korak 6. Nastavnik uz materijal može objaviti nekoliko tema/dilema koje učenici/studenti obrađuju online pojedinačno ili timski. U našem primjeru, ovo su takve teme/dileme:

Korak  5 je ovisan samo o učenicima/studentima: na njima je online proučavanje gradiva prije predavanja.  Trebaju jednostavno „odvrtiti“ prezentaciju ili video, gdje za razliku od nastave, uživo imaju razne mogućnosti:  zaustaviti, ponoviti, raditi  kada god su slobodni i raspoloženi. Na taj način se izbjegne problem  „sporijih“ i „naprednijih“ učenika. Svatko ide brzinom koja mu odgovara i na sat dolaze podjednako spremni,.

Dodatno studenti mogu odabrati u neku temu/dilemu i obraditi je pisanjem kratkog eseja (taj korak 7 u našem primjeru ovako):

(sve ovo možete vidjeti u živo na: https://www.facebook.com/events/318587675214323/ )

Vrlo važan dio aktiviranja učenika/studenata je pomoću online rasprave, to je 8. korak koji u našem demo primjeru izgleda ovako:

Osim komentara i odgovora, moguće je i lajkanje eseja drugih polaznika koje pokazuje angažman studenata.

U koraku 9 se vraćamo na živi nastavni sat gdje se prikazuju eseji, raspravlja o gradivu, te rade primjeri i projekti, samostalno ili timski. Za to sada u FC ima više vremena  jer su učenici/studenti savladali osnove gradiva sami kod kuće prije predavanja.

Konačno u 10. koraku nastavnik na osnovi svih sudjelovanja polaznika ocjenjuje njihovu aktivnost i usvojeno znanje. Najboljim se pokazalo bodovanje po pojedinim elementima: esej, online diskusija, prezentacija, rasprava na satu, doprinos u konkretnim radu (primjeri i projekti).

­­­­­­JESTE LI ZNALI da je Google stavio na raspolaganje novi servis - Google Classroom?

Kao i obično kod Google-a sve to je posve besplatna usluga a posjeduje dosta elemenata potrebnih za funkcioniranje FC-a. To je jednostavan LMS (Learning Management System) koji omogućuje upravljanje učionicom. Detalje je najbolje vidjeti u ova dva tutoriala:

Glavne funkcionalnosti ovog LMS-a su sljedeće (u originalu):

User

What you can do with Classroom

Teachers

  • Create and manage classes, assignments, and grades.
  • Give direct, real-time feedback and grades.

Students

  • Keep track of classwork and materials.
  • Share resources and interact in class stream or by email.
  • Submit assignments.
  • Get feedback and grades.

Guardians

Get an email summary of their student’s work. This summary includes information about missing work, upcoming assignments, and class activity.


Note: Guardians can’t sign in to Classroom directly. They need to receive email summaries through another account.

Administrators

  • Create, view, or delete any class in their domain.
  • Add or remove students and teachers from classes.
  • View work in all classes in their domain.

Da ne bude zabune: to NIJE alat za proizvodnju sadržaja! No sadržaj se ipak može objaviti također na postojećoj Google Drive platformi i onda povezati s Google Classroom. To isto vrijedi i za druge vrste sadržaja, na primjer video materijale s Youtube servisa:

Ovaj sam demo primjer načinio na osnovi već ranije prikazanog Case Study u FC za „Upravljanje inovacijom“ u Algebri. Koliko mi je poznato to je prvi put da se FC primijenio tijekom čitavog semestra jednog (visoko)školskog predmeta u jednoj obrazovnoj ustanovi., Inače su mi poznata samo ogledna predavanja i eksperimenti.

Na osnovi dosadašnjih iskustava  načinio sam i anketu o FC među studentima. Bilo je dosta kritičkih opaski u odnosu na omjer aktivnosti studenata i nastavnika (traži se ipak nešto više nastavničkog predavanja u odnosu na prezentiranje studentskih eseja). To će ubuduće biti popravljeno na omjer 50/50. No ukupni dojam o usporedbi FC-a i konvencionalnih predavanja je pozitivan:

Sve rezultate ove ankete možete vidjeti OVDJE.

Do sada smo mali ČAK SEDAM ČLANAKA O Flipped Classroom:

1. INOVACIJA ... „Flipped Classroom“ -Jeti u Hrvatskoj

2. INOVACIJA ... i njezina primjena u„Flipped Classroom“ metodi

3. INOVACIJA ... „Flipped Classroom“ - Case Study

4. INOVACIJA ... „Flipped Classroom“ - Case Study Algebra

5. INOVACIJA ... barijere i izazovi u „Flipped Classroom“ metodi

6. INOVACIJA ... SW alati za „Flipped Classroom“

7. INOVACIJA ... koraci u uspostavi „Obrnute učionice“

Sve ovo je dovoljno da zainteresirani  upute u hrvatske i svjetske trendove na ovom području. U člancima su navedeni brojni izvori, a danas smo prikazali i gotovu „kuharicu“ kako implementirati FC. Ovaj smo fenomen analizirali na način kako se to čini za sve inovativne projekte. Koristili smo metodu „5W2H“ za brzo predstavljanje strategija, akcijskih planova ili pojedinačnih projekata. Više o raznim primjenama te metode, pa tako i na inovativne ideje, u kolumni naredni ponedjeljak,

 

Dr.sc. Miroslav Mađarić
Nezavisni inovacijski konzultant