INOVACIJA ... „Flipped Classroom“ - Case Study Algebra

INOVACIJA ...  „Flipped Classroom“ - Case Study Algebra
Dražen Tomić

Prethodna kolumna bila je prikaz prvog dijela studije slučaja konkretne primjene „Obrnute učionice“. To smo evaluirali kao svaku drugu inovativnu ideju NAF+CC metodom. Prva tri kriterija („Novelty“ u nas, „Attractivity“ i „Feasibility“) nisu sporni. Drugi dio - „Cost“ i „Compliance“ su vjerojatno razlozi zašto je Flipped Classroom (FC) u nas tako malo zastupljen u redovnoj nastavi:

  • Cost (trošak) odgovara naporu koji trebaju uložiti nastavnici i učenici/studenti:
    • Nastavnici: rigorozna primjena FC u svim aspektima je uistinu značajan napor - priprema video materijala, pronalaženje primjera koji se obrađuju na satu, priprema i provođenje radionica. Najveći je problem svakako napor potreban za prihvaćanje nečega novoga, „obrtanje“ učionice „na glavu“ - nema više ex cathedra predavanja.
    • Učenici/studenti: I kod njih je najveći napor na promjeni dosadašnje paradigme po kojoj se na satu  prvi puta čuje nešto iz nastavnog gradiva, a onda samostalno  kod kuće uči za ispit(ivanje). Napor je naravno i samostalno upoznavanje s gradivom PRIJE nastave.
    • Compliance (slaganje s propisima) FC-a je naravno otvoreno pitanje zato, jer nema političke volje („mindset“) išta mijenjati, a pogotovo ne propise koji određuju metode u nastavi. Nije zamislivo da bi neka lokalna inicijativa („iz baze“) mogla utjecati na privolu središnjih obrazovnih vlasti za službenu i redovnu primjenu FC metode. Na primjer, ako ista uključuje i podlogu za ocjenjivanje, dovoljna bi bila i jedna žalba (neangažiranog) učenika/studenta da se FC-nastavnik nađe u ozbiljnim problemima.

Ovdje spomenute barijere za FC nisu neka posebnost Hrvatske. Možda su kod nas više izražene nego drugdje. U OVOM američkom radu (University of Alabama) su barijere FC-u u visokom školstvu sistematizirane slično:

„Trošak“ (vrijeme) i usklađenost s propisima su očito svagdje problem!

­­­­­­­­­JESTE LI ZNALI da na Algebri imamo MBA (Master of Business Administration) studij pod nazivom e-Leadership u kojem su kolegiji organizirani slično konceptu FC-a?

Zanimljivo, anketirani studenti tog MBA studija zapravo ne znaju da se radi o „Obrnutoj učionici“. Kako to funkcionira:

  • Studenti dobivaju unaprijed nastavne materijale s obvezom proučavanja gradiva
  • Profesori daju teorijski uvod uz angažiranje studenata
  • Posebno se prikazuju alati koji se koriste u praksi
  • Studenti u manjim grupama pomoću alata obrađuju instance iz gradiva
  • Svaka grupa predstavlja rezultate svojega rada
  • Ostale grupe raspravljaju o tuđim rezultatima
  • Profesor daje zaključak i smjernice za daljnji rad

Kako to da je FC „tacit“ korišten u Algebra MBA, a još ga nema u ostalim Algebrinim studijima? Odgovor je vrlo jednostavan: zato jer se na MBA radi o studiju u suradnji s američkim kolegama kojima je FC u njihovom edukativnom DNK-u (stanju svijesti). Zato ovdje nitko  uopće ne postavljao pitanje o toj metodi, nego se ona jednostavno podrazumijevala. Time se pitanje barijera, odnosno protivljenja FC-u uopće ne stavlja na dnevni red! Zanimljivo, FC se ne spominje niti u ovoj brošuri Algebra e-Leadership MBA studija!

Pa kako smo ipak u jednoj instanci - predmet „Upravljanje inovacijom“ - ove barijere riješili u Algebri? Primijenili smo tzv. „frugal innovation“  metodu - „Učini što trebaš onime što imaš!“. To znači da nismo radili ništa novo u pogledu gradiva niti nastavnih materijala nego  smo primijenili isključivo postojeća koja su zapravo malo novelirana predavanja iz prethodnih godina. Te PPT prezentacije smo uploadali na on-line platformu za FC, gdje smo omogućili nastavnicima i studentima sve ono što FC podrazumijeva: objavu gradiva i tema za proučavanje, uvid, istraživanje, objavljivanje, raspravu.

Što je „platforma“, neki specijalizirani SW ili on-line servis za FC? To je najobičniji Facebook_ jedna fb stranica za cijeli kolegij. „Privatna“ je za nastavnike i studente. Tako da svi imaju slobodu reći sve što misle i o gradivu i o prilozima svojih kolega - „peer review“. Studenti su motivirani time što njihov (pozitivan) angažman donosi bodove čiji maksimum kroz cijeli kolegij jamči ocjenu vrlo-dobar. Tko ne sudjeluje ide na (među)ispite.

„Poslovni proces“ je straight-forward opisan ovako u 12 glavnih koraka:

Pokazalo se da je Facebook odličan alat za pojednostavljeni pristup FC-u, daje potrebnu infrastrukturu za sve aktivnosti! Naročita mu je prednost korisničko iskustvo, jer praktički nema nikoga tko već i inače nije na Facebooku. Kao ilustracija primjerenosti je 4-razinska struktura Facebook stranice i njezina analogija prema strukturi FC-a:

Više puta smo u ovoj studiji slučaja spomenuli barijere i izazove. O tome više u ovoj kolumni naredni ponedjeljak. Kasnije nešto o FC alatima, kao „konkurencija“ Facebooku!

 

Dr.sc. Miroslav Mađarić
Nezavisni inovacijski konzultant