Apple preuzeo vodstvo u Kini po broju prodanih telefona u listopadu ove godine

Apple preuzeo vodstvo u Kini po broju prodanih telefona u listopadu ove godine

Apple je u listopadu uspio prestići vivo i postati najveći proizvođač pametnih telefona u Kini prvi put od prosinca 2015., navodi Counterpoint Research u posljednjem izvještaju. Riječ je o 22 posto udjela, dok je vivo na 20 posto, OPPO na 18 posto i posrnuli Huawei na osam posto.

Pokretačka snaga za Apple bila je iPhone 13 serija, predstavljena u rujnu, što je američkoj kompaniji donijelo čak 46 posto rasta na mjesečnoj razini, a kompletnom kineskom tržištu rast od dva posto.

Zanimljivost je da se Apple uspio domoći takvog uspjeha baš u vrijeme kad se većina korisnika suzdržavala od novih kupovina, čekajući Dan samaca 11.11., što u Kini uvijek donosi nevjerojatne brojke u smislu potrošnje.

Ostali proizvođači su u tim trenucima padali i bilježili gubitke, što govori o snazi Applea, na čije uređaje korisnici ne žele čekati, kupuju ih čim su u ponudi. Dakle, američki gigant samo će dodatno rasti u ovo vrijeme na kraju godine, kad je potrošnja pojačana.

Također, treba znati i da se u Kini na iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max čeka četiri do pet tjedana te je samim time još veća potražnja za njima, kao i izostanak bilo kakvog strpljenja i želje za čekanjem na eventualne popuste. U najmnogoljudnijoj zemlji svijeta nije čudno da se ruše rekordi ako onaj dobrostojeći dio stanovništva odluči "otvoriti novčanike".

Ali, bitno je znati i da će tijekom posljednjeg kvartala vivo i OPPO vrlo vjerojatno premašiti Apple u smislu udjela, no to nije nikakva tragedija, jasno je da američka kompanija u Kini ostvaruje najveći profit i kotira sjajno svih ovih godina. Primjerice, Samsung je odavno iščeznuo iz Kine, Xiaomi se "vrti" na rubu pet najvećih, a Huawei više nije ni sjena onoga što je bio prije američkih sankcija.

Upravo to i jest razlog tolikih promjena na vrhu. Od prosinca 2015. Huawei je bio uvjerljivo najdominantniji u Kini, ali u posljednje dvije godine izgubio je poziciju, koja se "raspodijelila" na ostale Android proizvođače pa dodano ojačala Apple. Uz to, Huawei je krajem 2020. izdvojio Honor iz svog "portfelja".

U konačnici, sve ove brojke potvrđuju i da kinesko tržište sazrijeva pa se korisnici češće okreću skupljim i luksuznijim uređajima, navodi u zaključku Counterpoint.