TELEKOM TRŽIŠTE

Telemach prvi u Hrvatskoj testirao mogućnosti 5.5G mreže i postigao 10 Gbit/s u mobilnoj mreži

Osim boljih performansi, odnosno brzina prijenosa podataka, ključne prednosti 5.5G tehnologije su još niža latencija i znatno veća učinkovitost u smislu potrošnje energije, a sve to zahvaljujući umjetnoj inteligenciji koja postaje sastavni dio mrežne infrastrukture.

Telemach prvi u Hrvatskoj testirao mogućnosti 5.5G mreže i postigao 10 Gbit/s u mobilnoj mreži

Telemach je među prvim operatorima u svijetu koji su testirali mogućnosti 5.5G te je pri tome postigao impresivnu brzinu preuzimanja podataka u mobilnoj mreži. Uspješno testiranje provedeno je u Zagrebu na lokaciji podatkovnog centra Telemacha i predstavlja značajan iskorak u mogućnostima 5G mrežne tehnologije. Tijekom testiranja postignuta je maksimalna brzina preuzimanja podataka od 10 Gbit/s.

Osim boljih performansi, odnosno brzina prijenosa podataka, ključne prednosti 5.5G tehnologije su još niža latencija i znatno veća učinkovitost u smislu potrošnje energije, a sve to zahvaljujući umjetnoj inteligenciji koja postaje sastavni dio mrežne infrastrukture. Također, značajno povećanje kapaciteta omogućuje povezivanje do 10 puta više uređaja istovremeno u odnosu na 5G. Niža latencija, odnosno još brži odaziv mreže, donosi bolje iskustvo u stvarnom vremenu što je neophodno za vrhunski online gaming, servise proširene i virtualne stvarnosti (AR/VR) te mogućnost primjene autonomnih vozila. Članica Uprave i glavna direktorica za tehniku Telemacha Danijela Morović Bistrički objasnila je da potrošnja mobilnih podataka već godinama eksponencijalno raste te će 5.5G nadogradnja na postojeći 5G standard biti odgovor na buduće dugoročne tržišne zahtjeve po pitanju mobilne povezivosti. Ujedno, to je i most prema  6G tehnologiji.

Najveće brzine u Hrvatskoj u mobilnoj mreži postignute su agregacijom dva nositelja u frekvencijskom pojasu 800MHz i 26GHz te agregacijom pet nositelja u frekvencijskim pojasevima 700MHz, 1800MHZ, 2100MHz, 2600 MHz i 3.5GHZ uz tehniku višestrukog odašiljanja i višestrukog prijema (2x2 i 4x4 MIMO). To su glavne metode na temelju kojih 5G donosi revolucionarne brzine u mobilnoj mreži te se maksimalno iskorištava frekvencijski spektar. Mjerenja su odrađena u kontroliranim uvjetima na testnoj opremi u podatkovnom centru Telemacha na dva komercijalna routera koji podržavaju 5.5G mrežu.

„Telemach je još jednom pokazao da je inovativna kompanija koja testira i ulaže u najmodernije tehnologije. Duh izazivača koji ne pristaje na kompromis te stalno teži boljem doveo nas je u par godina na poziciju jedne od najboljih mobilnih mreža u Hrvatskoj, ali itekako konkurentnoj na Europskom nivou. I korisnici su prepoznali našu mrežu kao onu koja donosi najveću vrijednost za novac u okviru zaokruženog 5G ekosustava - nacionalno dostupne 5G mreže koja pokriva 98 posto populacije, tarife s neograničenim podatkovnim prometom te naprednih, ali i cjenovno dostupnih 5G uređaja poput Telemach 5G Pro.“, objašnjava predsjednik Uprave Telemacha Adrian Ježina.

Upravo je paradigma Telemacha omogućiti pristupačan i brzi internet svima pa im tako približiti najmodernije tehnologije, neovisno o platežnoj moći. Isti pristup kompanija ima i za fiksni internet koji je po gigabitnoj brzini dostupan za samo 20,90 eura preko optičkog priključka. Sve to potvrđuje predanost Telemacha digitalizaciji društva i gospodarstva.