Dok su se stotine tisuća posjetitelja slijevale na zagrebački Hipodrom i okolna područja zbog koncerta Marka Perkovića Thompsona 5. srpnja, malo tko je mogao zamisliti da će svi oni istodobno moći bez poteškoća telefonirati, razmjenjivati poruke i koristiti mobilni internet. No, zahvaljujući izuzetnoj predanosti i stručnosti djelatnika Hrvatskog Telekoma, to je postalo realnost – i to u okolnostima kakve još nisu zabilježene na svjetskoj razini, odgovaraju iz najjačeg domaćeg telekoma HT-a na upit ICTbusiness.info.
U ovoj izuzetno zahtjevnoj operaciji sudjelovalo je gotovo 200 zaposlenika HT-a. Na sam dan događaja, rad mreže pratio se iz Situacijske sobe u središnjici kompanije na Radničkoj cesti, gdje je bilo angažirano 15 stručnjaka, dok je dodatnih 50-ak djelatnika bilo raspoređeno na terenu ili online. Korištenje posebnog novog alata omogućilo je praćenje performansi mreže u realnom vremenu, pa su se korekcije mogle provoditi odmah, ovisno o trenutnim potrebama i opterećenju. Ukupno je od 18 sati do ponoći preneseno više od 33,8 TB podataka.
Srce cijelog projekta bila je RAN (Radio Access Network) mreža – sustav baznih stanica koji korisnicima omogućuje pristup mobilnim uslugama. HT je proveo značajno proširenje kapaciteta, osiguravši da svi posjetitelji mogu istovremeno koristiti osnovne mobilne usluge. Gustoća korisnika po kvadratnom metru bila je tolika da nije pronađen ni jedan sličan primjer ni na najvećim svjetskim stadionima ili festivalima.
Uz zahtjevnu osnovnu infrastrukturu, HT je morao odgovoriti i na poseban zahtjev Ministarstva unutarnjih poslova – omogućiti prioritetnu komunikaciju za hitne službe. U rekordnom roku razvijeno je i implementirano rješenje koje je sigurnost događaja podiglo na višu razinu.
HT je, osim što je osigurao mobilnu povezanost za posjetitelje, bio i ključni tehnološki partner organizatoru koncerta. Zadužen je za uspostavu i upravljanje kompletnom digitalnom infrastrukturom, uključujući aktivnu IP mrežu za više od tisuću blagajni i POS uređaja na Hipodromu, Bundeku i istočnom parkiralištu Zagrebačkog velesajma. Uz to, implementirana je privatna 5G campus mreža za povezivanje 735 blagajni te posebna lokalna IP mreža za sigurnosni videonadzor. Time je osigurano besprijekorno funkcioniranje blagajni i njihova komunikacija s bankama i poreznom upravom, kao i paralelni sustav za povezivanje kamera.
Na čelu tima za izgradnju RAN mreže bio je Goran Toplek, dok je za poslovne servise putem IP i 5G campus mreže bio zadužen Robert Manenica. Pripreme su uključivale konzultacije s kolegama iz Deutsche Telekoma, no i oni su istaknuli da je ovakva količina ljudi bez presedana i bili su skeptični može li sve funkcionirati. HT-ov tim dokazao je da je i takav izazov moguće uspješno svladati.
Samo dva dana prije koncerta pojavila se zabrana razvlačenja optičkih kabela iznad Bundeka zbog sigurnosnih razloga. U nekoliko sati aktiviran je krizni plan: dvadesetak djelatnika HT-a hitno je poslano na teren, gdje su radili bez prestanka do kasno u noć, dok je ostatak tima završavao postavljanje opreme na Hipodromu.
Tijekom 15 radnih dana, HT-ovi stručnjaci spojili su i osposobili više od 130 mrežnih preklopnika i više od 3.600 UTP kabela na 100 IP switcheva – što je u terenskim uvjetima izuzetno zahtjevan zadatak. Samo na Bundeku je 4. srpnja utrošeno 15 km UTP kabla.
Postavila se mreža za 1.800 blagajni (fiksnih i mobilnih); 1.000 blagajni bilo je spojeno na HT profesionalnu data mrežu tj. na 85 IP switcheva, dok je 735 blagajni spojeno na campus mobilnu mrežu. Postavljena je mreža za 200 kamera za videonadzor (u suradnji s MUP-om), spojenih na 35 IP switcheva. Cjelokupni promet isporučen u Situacijsku sobu.
Organizator koncerta dobio je sustav po principu „ključ u ruke”, a HT-ov tim je u stvarnom vremenu prilagođavao rješenja i uklanjao eventualne poteškoće. Blagajne su, osim putem optičke mreže, bile povezane i na mobilnu campus mrežu, čime je osigurana dodatna stabilnost i pouzdanost.
Najveća nervoza vladala je na početku ulaska posjetitelja. U trenucima izvedbe popularnih pjesama promet u mreži bi naglo rastao, posebice uplink zbog slanja fotografija i videa na društvene mreže. Unatoč tome, nije bilo nikakvih zagušenja – sve je radilo besprijekorno, što je potvrda izvrsnog planiranja i izvedbe.
HT je ovim projektom postavio nove standarde u event industriji, ne samo u Hrvatskoj, već i šire. Prema riječima Roberta Manenice ovakvu razinu kompleksnosti i kvalitete u tako kratkom roku ne bi mogao isporučiti nijedan drugi tim u regiji. Povratne informacije korisnika i organizatora potvrđuju da je HT postao referenca za komunikacijsku tehnologiju na velikim događajima.
Na čelu tima koji je bio zadužen za izgradnju RAN mreže, odnosno bazne infrastrukture, bio je Goran Toplek, direktor odjela za inženjering mobilne mreže i performanse pristupne mreže Hravtskog Telekoma.
„Pripreme za projekt počele su najavom organizatora koncerta još veljači. Iako je najavljeni opseg događaja i broj posjetitelja bez presedana, odlučili smo krenuti u analizu i izračun kapaciteta bez zadrški, s definiranim minimumom kapaciteta u uzlaznoj vezi, što je kod masovnih događanja uvijek kritičnije od silazne veze, od megabit u sekundi, s ciljem osiguranja prioritetno poziva, SMS-a, pa onda i WhatsApp i Viber poruka, ispričao nam je Toplek te nastavio. „Izračun je pokazao izrazito velike potrebe za kapacitetom, samim time i potrebom za vrlo opsežnim pripremama i potrebnom budžetu, no ustrajali smo na tome. Naime, priroda mobilnih mreža je takva da se uzak prag tolerancije na pogrešku u kalkulaciji – ili radi ili ne radi. Nema prostora između. Po konačnoj odluci, krenuli smo u realizaciju. Bilo je potrebno osigurati infrastrukturu, stupove je pripremio organizator, a mobilni operatori njihovu doradu na vrhu za montažu antena. Zatim prostor pod stupom za opremu. Transmisija i napajanje je osigurano optičkim i energetskim kabelima u cijevima ispod zemlje, što je napravljeno zajednički sa svim operatorima i organizatorom“, ističe Toplek.

Goran Toplek, direktor odjela za inženjering mobilne mreže i performanse pristupne mreže Hravtskog Telekoma
HT je ukupno je postavio 15 novih baznih stanica na 11 pozicija, ali tek broj ćelija govori o instaliranom kapacitetu: 684 4G i 30 5G ćelija. Za uspješan rad takve mreže ključno je radijsko planiranje radi izbjegavanja inteferencija između novopostavljenih antena i između novih i postojećih baznih stanica. Ogroman je napor uložen u taj dizajn, optimizaciju okolnih 132 sektora postojeće mreže, i mjerenja na terenu. Na novopostavljenim lokacijama implementiran je sav raspoloživi spektar, a na 5G dodatno je implementirano još 30 MHz slobodnog spektra, u cilju povećanja kapaciteta. Na svakoj novoj lokaciji, procesorska snaga je utrostručena u odnosu na regularne bazne stanice. Trajne bazne stanice u okolini koncertnog prostora optimirane su za ovaj događaj do najveće moguće mjere, izvršeno je preko 130 optimizacijskih zahvata. Također, mreža na autocestama u duljini od 200 kilometara od Zagreba podešena je za veliko opterećenje, iako se kasnije to pokazalo nepotrebnim.
Uspostavili smo Campus mrežu na području Hipodroma, Bundeka i Istočnog Parkinga ZV za potrebe poslovno kritične komunikacije te za potrebu komunikaciju svih hitnih službi, pojašnjava Robert Manenica, principal u Sektoru za razvoj i upravljanje portfeljem usluga za poslovne korisnike Hrvatskog Telekoma.Manenica. Kompletno E2E rješenje sa poslovno kritičnu komunikaciju su osigurali stručnjaci HT, izravno u komunikaciji sa krajnjim korisnicima tih mreža, sve vrste Blagajni (Fiksne, mobilne, hibridne) i za sve CCTV kamere. Dok je sve hitne službe je koordinirao MUPov stožer, a mi smo osigurali određeni broj prioritiziranih priključaka - istaknuo je Manenica.

Robert Manenica, principal u Sektoru za razvoj i upravljanje portfeljem usluga za poslovne korisnike Hrvatskog Telekoma
Goran Toplek, direktor odjela za inženjering mobilne mreže i performanse pristupne mreže Hrvatskog Telekoma dodao je da biznis servise preko IP mreže i 5G campus mreže vodio je pak prijenos podataka od baznih stanica do jezgrene mreže i nadzornih sustava, te između baznih stanica osiguran je isključivo optičkim vezama velikog kapaciteta.
"Uz mobilnu mrežu, HT je osigurao i ICT rješenja za organizaciju koncerta, pa su sukladno tome bili potrebni i dodatni optički kapaciteti. Ukupno je upotrijebljeno 6 kilometara optičkog kabela. S obzirom na značaj događaja, organizirali smo Situacijski centar u našim prostorijama, te online dežurstva eksperata. Uz redovne nadzorne sustave, njih nekoliko desetaka, za ICT rješenja i mobilnu mrežu, koristili smo i poseban real-time nadzor mobilne mreže koju nam je osigurao dobavljač radijske opreme", pojašnjava Toplek.
- Nadzor sustava započeo je već dan prije koncerta, od ranog popodneva, zbog najavljenog okupljanja posjetitelja i dan ranije, a intenzivirao se na sam dan koncerta od podneva, a trajao je sve do konačnog razilaženja posjetitelja u ranim noćnim satima nedjelje, govori Toplek i dodaje kako je ukupno gledajući, dostupnost usluga nije padala ispod 95%, pri čemu je to najniža vrijednost koju smo zabilježili tijekom ulaska na koncertni prostor, dok je za vrijeme koncerta ista bila iznad 99%. „Nismo bilježili ispade usluga ni u kom trenutku, no zabilježeno ne nešto ponavljanja uspostave glasovnih poziva nakon koncerta, zbog seljenja korisnika prema baznim stanica izvan koncertnog prostora. U najopterećenijem satu bilježili smo preko 55.000 glasovnih poziva. Podatkovni promet je na prostoru koncerta bio iznimno visok, dostizao je 6 terabajta prometa u satu, uz iznimno visok udio od 50% prometa u uzlaznom smjeru. Za usporedbu, maksimalni prosječni satni promet u Zagrebu je 7 puta manji na usporedivom broj lokacija. Korisnici su najviše koristili aplikacije WhatsApp, Instagram i Facebook, a nismo zabilježili nikakve značajne žalbe na funkcioniranje mreže. Naprotiv, informacije s hipodroma bile su pohvale, s vrlo zadovoljavajućim povratnim informacijama“, zaključuje Toplek.

Ovaj tehnološki pothvat ostaje primjer kako vrhunski timski rad, inovacije i iskustvo mogu omogućiti besprijekornu digitalnu povezanost i sigurnost na događaju bez presedana, postavljajući nove standarde za cijelu industriju, zaključuju u HT-u.
ICT / TELKOM RJEŠENJA
Mrežna za 1800 blagajni (fiksnih i mobilnih):
>1000 blagajni spojenih na HT profesionalnu data mrežu tj. na 85 IP switcheva
735 blagajni spojeno na Campus mobilnu mrežu
Spojeno 3.600 UTP kablova na 100 IP switcheva
Samo na Bundeku je 4. srpnja utrošeno 15 km UTP kabla
Mrežna za 200 kamera za videonadzor (u suradnji s MUP-om)
spojeno na 35 IP switcheva
Cjelokupni promet isporučen u lokalnu kontrolnu sobu
Prioritizirana Campus mreža za Policiju i ostale hitne službe
Gustoća posjetitelja po četvornom metru bez primjera iz svijeta festivala, a niti sportskih stadiona, a HT ukratko:
200 kolegica i kolega angažirano na rješenju
U 15 dana osposobili su više od 130 mrežnih switcha, u produkciju stavili više od 3600 UTP mrežnih kabela
Implementacija i upravljanje cjelokupnom digitalnom infrastrukturom, uspostava aktivne IP mreže za više od tisuću blagajni i POS uređaja
Privatna 5G Campus mreža za mobilno povezivanje 735 blagajni
Zasebna lokalna IP mreža za sustav sigurnosnog videonadzora
Osmišljeno i implementirano tehničko rješenje s posebnom prioritizacijom = osigurana prioritetna komunikacija za hitne službe
Poseban novi alat - real time praćenje performansa mreže