Iako se Apple suočava s jakom konkurencijom u Kini, dugoročna strategija usmjerena na tehnološke inovacije i prilagodbu lokalnim tržišnim uvjetima može omogućiti bolji oporavak u budućnosti.
Appleovo poslovanje u Kini, koje je doživjelo razne faze – od motora rasta do problema i natrag – bilo je jedno od slabijih područja u tvrtkini, unatoč boljim od očekivanih rezultatima u prazničnom kvartalu. Prema najnovijem izvješću o zaradi, prodaja u regiji Greater China (koja uključuje Kinu, Tajvan i Hong Kong) pala je za 11 posto na godišnjoj razini u zadnja tri mjeseca 2024., što znači da su prodaje u regiji pale u 7 od posljednjih 8 kvartala na godišnjoj razini.
Kada je upitan o performansama i perspektivama u Kini, Appleov CEO Tim Cook istaknuo je da su rezultati bolji u tržištima gdje je Apple Intelligence već dostupan korisnicima, što nije slučaj u Kini – tržištu koje je Cook opisao kao najkonkurentnije na svijetu. Kao potencijalni poticaj, Cook je spomenuo najavljeni fiskalni paket poticaja u Kini, koji bi mogao poboljšati prodaju određenih Appleovih uređaja u regiji.
Unatoč tome što je Apple izgubio prvo mjesto na kineskom tržištu pametnih telefona za cijelu 2024. godinu, prema procjenama IDC-a, u četvrtom kvartalu 2024. bio je najprodavanija marka pametnih telefona u Kini. Ukupne isporuke pametnih telefona u Kini porasle su za 5,6 posto na 286,2 milijuna jedinica prošle godine – što označava oporavak nakon dvije godine pada prodaje koji je negativno utjecao na Appleovo poslovanje. Grafikon prikazuje da su Appleove prodaje u regiji Greater China tijekom posljednjeg desetljeća slijedile ciklički obrazac s periodima rasta praćenim stagnacijom.
Iako se Apple suočava s jakom konkurencijom u Kini, dugoročna strategija usmjerena na tehnološke inovacije i prilagodbu lokalnim tržišnim uvjetima može omogućiti bolji oporavak u budućnosti.
Poslovanje Ericsson Nikola Tesla Grupe u prvih šest mjeseci 2026. obilježili su rast prihoda, profitabilnosti i vrijednosti ugovorenih poslova, uz zadržavanje snažne novčane pozicije i stabilne bilance. Prihodi od prodaje porasli su za 18,2 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine te su dosegnuli 130,9 milijuna eura.
Hrvatsko ICT tržište u 2025. godini nastavilo je povećavati operativnu profitabilnost, ali uz vidljivo smirivanje tempa rasta nakon izrazito snažnog razdoblja od 2021. do 2024. godine. Prema podacima Financijske agencije za 2025. godinu i baze Fina Info.BIZ, ukupna EBITDA (dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecijacijer) promatranih ICT segmenata dosegnula je 1,766 milijardi eura, što je 5,26 posto više nego godinu ranije. Riječ je o nastavku pozitivnog trenda, ali i o najnižoj godišnjoj stopi rasta u promatranom petogodišnjem razdoblju, nakon 16,23 posto u 2022., 13,41 posto u 2023. i 12,96 posto u 2024. godini.
Hrvatsko ICT tržište u 2025. godini nastavilo je rasti, ali uz vidljivo usporavanje dinamike nakon snažnog postpandemijskog investicijskog ciklusa. Ukupni prihodi triju promatranih segmenata softvera, računala te komunikacija i telekoma dosegnuli su 8,07 milijardi eura, što je 564,33 milijuna eura više nego 2024. godine, kada su iznosili 7,50 milijardi eura. Analiza je napravljena prema podacima Financijske agencije za 2025. godinu i to Fina Info.BIZ, a pokazuje tržište koje je u pet godina povećalo prihode s 5,08 milijardi eura u 2021. na više od osam milijardi eura u 2025. godini. To znači da je hrvatski ICT sektor u promatranom razdoblju nominalno narastao za gotovo tri milijarde eura, uz CAGR od 12,25 posto.