Intelsat je dodao nove elemente u svoju mrežnu strategiju, uključujući vlastitu samostalnu 5G jezgru (SA 5G core) i partnerstva s mobilnim industrijskim akterima, kako bi omogućio povezivost preko zemaljskih i nezemaljskih mreža. Cilj kompanije je omogućiti stalnu (always-on) uslugu za povezana vozila koristeći javnu 5G i IoT povezivost u sektorima poput poljoprivrede, rudarstva i građevine na udaljenim lokacijama. Za automobile, Intelsat planira automatski prijelaz između mobilne i satelitske veze, ovisno o dostupnosti.
Blane Boynton, potpredsjednik za razvoj proizvoda u Intelsatu, izjavio je kako je tvrtka započela svoj program mreže nove generacije prije otprilike tri godine. Intelsat je udružio snage s Mavneir-om za razvoj svoje samostalne 5G jezgre, a s tvrtkom Kratos radi na ujedinjenju zemaljskih i svemirskih sustava. Prošle godine, Kratos se povezao s RAN dobavljačem Radisys kako bi razvio tehnologije za obradu satelitskih signala temeljene na otvorenim standardima, koristeći softver za orkestraciju kroz zemaljske i nezemaljske mreže (NTN).
Prije nego što krene s pružanjem usluga povezivosti, Intelsat čeka finalizaciju Release 19 specifikacija iz 3GPP-a, što bi se moglo dogoditi do kraja ove godine. „Zamislili smo dizajn za Ku-band satelitsku mrežu koja je usklađena s 3GPP-om u korištenju 5G valnog oblika, a zatim je potpuno orkestrirana i upravljana koristeći standardnu 5G opremu,“ rekao je Boynton.
Samostalna 5G jezgra bit će zadužena za upravljanje krajnjim uređajima i propusnošću u satelitskim terminalima Intelsata. „Nikad prije nismo pokretali 5G jezgru i sada učimo kako je koristiti,“ izjavio je Boynton. „Postoje kompanije koje traže opciju stalne povezivosti – tu satelit postaje dobro rješenje. I kad god možemo integrirati satelit s lokalnim mobilnim operaterima, rješenje postaje lakše za prodaju.“
Za razliku od Starlinkove usluge temeljene na 4G-u i zatvorenog Globalstar sustava namijenjenog Apple uređajima, Intelsat želi biti uključiv kroz razvoj platforme temeljene na standardima. „Danas koristimo prilagođene modem čipove i kartice od nekoliko dobavljača,“ dodao je Boynton, naglašavajući da je krajnji cilj koristiti 5G čipove kada standard to bude podržavao. „Release 19 je ključan jer donosi podršku za Ku-band u NTN-u.“
Prošlog mjeseca, Intelsat je potpisao memorandum o razumijevanju s Cubicom, tvrtkom u vlasništvu SoftBank grupe, koji uključuje testiranje satelitske povezivosti u vozilima koristeći softversku platformu Cubica. Paralelno sa svojom 3GPP-baziranom mrežom, Intelsat je naručio satelite temeljene na softverski definiranim sustavima (software-defined satellites), za koje Boynton očekuje isporuku u roku od dvije godine. „Ti sateliti imaju vrlo fleksibilan teret koji nam omogućava da pratimo objekte i mijenjamo područje pokrivanja u roku od minute ili dvije,“ pojasnio je. „Oni imaju određeno polje djelovanja koje se može digitalno programirati za promjenu.“
Intelsatov ulazak u 5G i NTN prostor označava značajan zaokret za tradicionalnog satelitskog operatera u smjeru integracije s mobilnim ekosustavima. Inicijativa za vlastitu SA 5G jezgru ukazuje na to da se satelitski sustavi više ne percipiraju kao rezervne opcije, već kao ključni dio buduće mrežne arhitekture.
Kombinacija satelita i 5G omogućava neprekidnu povezivost u područjima gdje je mobilna mreža nedostupna ili nestabilna – što ima izravan utjecaj na autonomna vozila, pametnu poljoprivredu i industrije koje ovise o IoT infrastrukturi na nepristupačnim terenima.
Standardizacija temeljena na 3GPP Release 19 čini ključni preduvjet za potpuno integrirano iskustvo korisnika. To omogućava krajnjim uređajima da ne primjećuju prijelaz između zemaljske i satelitske mreže, čime se stvara novi standard za „always-on“ usluge.
Suradnja s Mavenir-om i Kratosom pokazuje kako satelitski operateri sve više usvajaju cloud-native i softverski definirane pristupe, pomičući se od rigidne infrastrukture prema dinamičnim, skalabilnim rješenjima.
Intelsatov plan za korištenje software-defined satelita omogućuje adaptivno preusmjeravanje pokrivanja, čime se omogućava prioritetna usluga za mobilne korisnike, hitne službe ili vojne operacije.
Otvoreni pristup Intelsata kroz interoperabilnost s MNO-ovima i izbjegavanje zatvorenih ekosustava (kao kod Globalstara) pozicionira ga kao platformu buduće mrežne neutralnosti u svemiru.
Očekuje se da bi nakon stabilizacije standarda i lansiranja novih satelita, Intelsat mogao postati prvi operater koji će ponuditi istinski integrirano 5G/NTN rješenje za masovno tržište, uključujući i povezivanje vozila u realnom vremenu.
Ovaj razvoj dodatno naglašava stratešku važnost Ku-band spektra, koji postaje temelj za broadband komunikaciju u orbiti, pogotovo za misije koje zahtijevaju visoku propusnost i nisku latenciju.
U konačnici, Intelsatova tranzicija iz satelitskog operatera u sveobuhvatnog pružatelja mrežne infrastrukture primjer je šireg trenda konvergencije svemirskih i mobilnih komunikacija koji će definirati sljedeće desetljeće povezivosti.