Iako su se prije pet godina propusnosti 100 Gbit/s činile nestvarnima, u vrijeme posljednje veće obnove infrastrukture CIX-a (Croatian Internet eXchange) 2018. godine, predviđene su mogućnosti spajanja članica propusnošću 100 Gbits/s. Očekivanja su i u praksi ispunjena, pa je od jučer CIX omogućio spajanje propusnošću od 100 Gbit/s Hrvatskom Telekomu.
Članice CIX-a su komercijalni davatelji internetskih usluga u Hrvatskoj i izvan nje, kao i nekomercijalne i privatne mreže. Međusobno su kroz CIX članice spojene radi smanjivanja nepotrebnog prometa kroz treće mreže čime se smanjuju trošak i vrijeme razmjene podataka.
Podsjetimo se, CIX je osnovan u Srcu 2000. godine, a 2001. godine prve članice CIX-a spojene su propusnošću 100 Mbit/s. Rastom potreba članica CIX-a, nova infrastruktura uspostavljena je 2004. godine i omogućila je prvo spajanje propusnošću 1 Gbit/s. Sljedeću prekretnicu CIX je ostvario krajem 2010. godine spojivši jednu od članica propusnošću 10 Gbit/s.
U posljednje dvije godine ukupna količina prometa kroz infrastrukturu CIX-a narasla je za 125 posto, a maksimalna ostvarena propusnost dosegla je 125 Gbit/s. Ostvarenje prvog spoja na CIX propusnosti 100 Gbit/s, posljedica je tog porasta. Očekujemo da će u skoroj budućnosti i druge članice zatražiti spoj propusnosti 100 Gbit/s.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju da je u segmentu mobilne telefonije ukupno promet u minutama smanjen za čak 10,13 posto na godišnjoj razini u odnosu na posljednja tri mjeseca 2021. godine. Tako se na mobitelima potrošilo 2,65 milijardi minuta.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako se u segmentu širokopojasnih usluga pristupa internetu svi telekomi u posljednja tri mjeseca 2022. godine povećali prihodi za 4,68 posto i to na 1,36 milijarde kuna. Zanimljivo u odnosu na prethodni kvartal iste 2022. godine prihod je manji 16,01 posto.
Najveći domaći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska, Telemach Hrvatska prema podacima HAKOM-a u posljednja tri mjeseca 2022. godine bilježe rast prihoda od mobilne telefonije i to 7,98 posto na 1,05 milijardi kuna. Pokazuju to netom objavljeni podaci domaćeg telekom regulatora Hrvatske agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM).