Švedski Ericsson u novom Mobility Reportu prognozira da će do 2026. 40 posto mobilnih pretplata biti vezano uz 5G, a do kraja ove godine da će oko milijardu ljudi imati pristup toj tehnologiji zahvaljujući težnji za pokrivenosti na kojoj se radi posljednjih godina.
Iako je to tek 15 posto svjetskog stanovništva, nije mala stvar. Dapače, to je temelj za ono što nas čeka u narednih pet godina, kad bismo trebali stići do situacije kad će 5G pokrivenost stići do 60 posto, odnosno, kad će oko 3,5 milijarde stanovnika imati 5G pretplatu.
Primjerice, u ovoj godini te su pretplate na 220 milijuna, ali prognoze se konstantno mijenjaju jer ova godina je podosta specifična zbog pandemije koronavirusa. Upravo zbog toga je Ericsson 11. svibnja morao mijenjat prethodne prognoze za 2020. Prema novoj se sugeriralo da će za pet godina biti 2,8 milijardi 5G pretplata, a ne 2,6 milijardi kako su u švedskoj kompaniji isticali tijekom studenog prošle godine.
To nekako ide ruku pod ruku s ovom prognozom jer ona se tiče situacije do kraja 2026., a ona iz svibnja situacije s krajem 2025. Ali, jedna greška u prognozi otprije gotovo sedam mjeseci postoji. Jer, Ericsson je tad naveo da će 5G pokrivati oko 70 posto globalnog stanovništva do kraja 2025. te da će preuzeti gotovo polovicu globalnog mobilnog podatkovnog prometa.
U ovoj, najnovijoj prognozi, navodi da će do kraja 2026. pokrivenost biti na 60 posto. A deset posto ipak nije beznačajno. I dovoljno govori koliko je teško u trenucima ovakve krize biti precizan kao u normalnoj situaciji na svjetskom tržištu.
Kad se pogledaju regije, u ovom trenutku Kina je na 11 posto 5G pretplata, Sjeverna Amerika na četiri posto, a Europa na oko jedan posto. Ti će postoci kroz pet godina biti na bitno višim razinama, s tim da će vodeća biti Sjeverna Amerika s otprilike 80 posto 5G pretplatnika...
Američka vlada dodala je satelitsku pokrivenost za svoje pomorske snage od Intelsata. Tvrtka je osigurala 12-mjesečni ugovor s Američkim svemirskim snagama za pružanje Ministarstvu obrane globalne pomorske pokrivenosti u obliku propusnosti satelitskih komunikacija, opreme i usluga.
Hrvatski projekt financiran iz EU fondova smanjuje emisije ugljikovog dioksida u telekom sektoru kroz primjenu rješenja za hlađenje i solarnu energiju na baznim stanicama diljem zemlje.
U prvom tromjesečju 2025. godine najjači domaći telekom operator Hrvatski Telekom nastavio je s rastom poslovanja, ostvarivši rast prihoda od 5,9 posto na godišnjoj razini, što je rezultat pozitivnog razvoja poslovanja u segmentu privatnih i poslovnih korisnika i dosegao je 267,6 milijuna eura.