Konkurencija grabi Huaweijev izgubljeni udio na tržištu pametnih telefona

Konkurencija grabi Huaweijev izgubljeni udio na tržištu pametnih telefona

Apple se u krizi pogođenoj prošloj godini odlično snašao i zasjeo na prvo mjesto najvećih proizvođača pametnih telefona. Prema podacima IDC-a i sad Canalysa, najvrednija kompanija svijeta uspjela je u četvrtom kvartalu prodati 81,8 milijuna uređaja i zasluženo slaviti. Dok je Huawei nastavio žestoki pad.

Ali, kineski gigant barem za to može kriviti američke sankcije, bez kojih bi sve bilo bitno drugačije. Što može Samsung? Južnokorejski proizvođač naviknut je na prvu poziciju, ali ne i ovaj put. Zabilježen je pad od 12 posto na godišnjoj razini, a isporučio je 62 milijuna uređaja. Nimalo poticajno.

Ipak, treba znati i da je Canalys nešto negativniji prema Samsungu. Brojke kojima barata IDC su na 73,9 milijuna isporuka i rastu od 6,2 posto. One vezane uz Apple su otprilike identične, kao i sve ostale, no nije poznato otkud toliki nesrazmjer po pitanju Samsunga. Teško da ćemo znati tko je u pravu.

Isto tako, Canalys za Huawei navodi kako je ispao iz društva pet najvećih, dok IDC navodi da je na petom mjestu. Xiaomi je pak rastao 31 posto i na trećem je mjestu, slijede OPPO i Vivo.

Ujedno, problem za Huawei će biti taj što se Honor odvojio u zasebnu kompaniju pa više neće biti uključen u ukupne brojke te kineske kompanije. Poslovat će odvojeno, a i neće biti pod američkim sankcijama, što će ga podosta pogurati prema gore. A Huawei će se nekako morati izboriti za sebe jer konkurencija u samoj Kini iznimno je opaka, kao što se može vidjeti.

Na kraju, iznimno je zanimljivo vidjeti Apple, koji se nameće kao apsolutni vladar premium segmenta poslovanja. Dok drugi zbrajaju i one jeftinije modele u svoje isporuke, Apple barata praktički samo s flagship modelima. Uz ponešto prodanih starijih modela i onih slabijih serija kao SE i Mini. Naravno, postići sve to u godini pandemije daje dodatnu snagu uspjehu. Jer, iPhone je očito luksuz kojeg se ne odriče ni u krizi.