Tri pitanja koja ne trebate postavljati na intervjuu za posao

Tri pitanja koja ne trebate postavljati na intervjuu za posao
DepositPhotos

Poslovi u sektorima kao onaj vezan uz informatičke tehnologije, zdravstvo, kontrolu letu, zrakoplovstvo, policiju ili vojsku zahtijevaju dobru provjeru potencijalnog zaposlenog jer u startu treba prepoznati tko jest i tko nije za to što se stavlja pred njega. Zato su razgovori za posao iznimno bitni i moraju biti dobro pripremljeni.

Naime, treba biti što precizniji po pitanju znanja, sposobnosti, psihičkog i fizičkog zdravlja pojedinca, kako ne bi bilo nekakvih nepredvidljivih situacija u bližoj ili daljoj budućnosti. Stoga, da bi se uvjerili kako uzimate pravu osobu, bitno je pratiti tri osnovna koraka koja donosimo u nastavku teksta kako biste izbjegli probleme. Također, oni se mogu odnositi i na radna mjesta svakog tipa jer iako posao nije riskantan, možda kao poslodavac želite osobu određenih kvaliteta i načina ponašanja.

1. Ne pitajte nejasna pitanja

Ako pitate pitanja koja se odnose na iznošenje osobnog mišljenja, a ne činjenica, onda ste u startu pogriješili. Koncentrirajte se na bitno, ako želite prepoznati tip ponašanja osobe, pitajte za konkretne situacije. Primjerice, ako je bila krizna situacija na prošlog radnom mjestu, kako ju je osoba riješila, kako se ponijela... Takve detalje bitno je pokušati doznati. Dakle, ono što se dogodilo i što jest mora biti ispred onoga što bi se moglo dogoditi ili što bi moglo biti.

2. Ne pitajte za godine i bračni status

Tako nešto može se okarakterizirati kao diskriminacija. Posebno ako nije navedeno u oglasu za posao. Držite se teme, privatni život zaposlenog nije bitan. Ukoliko vam je bitno, navedite to u oglasu za posao i konzultirajte se s pravnicima da usklade sa zakonom takva pitanja i interes prema potencijalnom zaposleniku.

3. Ne koristite se nejasnim govorom

Nemojte započinjati rečenice s "jeste li" ili "biste li" jer to su automatski hipotetske situacije. Pitajte direktna pitanja o događajima koji su se zbili. Primjerice, pitanje kao "ispričajte mi nešto o vašim najvećim postignućima". Kao i kod prve točke, budite jasni, precizni i direktni, neovisno o čemu se radi. Koncentrirajte se da budete takvi kroz cijeli razgovor.