KOMENTAR: Medijsko preslagivanje na Bezosov način

KOMENTAR: Medijsko preslagivanje na Bezosov način

Snažan ulazak Jeffa Bezosa u medijski biznis kupovinom Washington Posta samo je jedan u nizu događaja posljednjih godina koji govori o snazi internetskih medija i njihovom uzletu koji analitičari najavljuju u posljednje vrijeme. Iako transakcija koja se procjenjuje na 250 milijuna dolara nije jedina posljednjih mjeseci, jer je Alex Springer prodao svoje tiskane medije za 920 milijuna eura kako bi se orijentirao na internetska izdanja, upotpunjuje sliku smjera razvoja medija.

Povodom ove transakcije iz Axel Springera poručeno je kako žele postati vodeća tvrtka digitalnih medija u Njemačkoj. Bezos se nakon osnivanja Amazona okreće istom cilju, nakon uspjeha digitalnih knjiga i online trgovine, ulaganja manje novca u medijsko-internetske projekte jasno je da se počinje pisati neko novo vrijeme za Washington Post, jedan od najstariji američkih medija koji je bio u rukama obitelji Grahm više od 80 godina. Pritom ne treba zaboraviti kako je prošla godina bila jako uspješna za Amazon.com koji je u prodaji ostvario 61 milijardu dolara,

Prema dostupnim informacijama Bezos će kroz svoju tvrtku Bezos Expeditions nastaviti ulagati u medije jer već ima udjele u Business Insideru, Twitteru, ali i drugim medijskim kompanijama. Bezosovo ulaganje treba gledati kao dugoročno, smatraju analitičari jer medijski biznis, barem onaj tiskanih medija je na koljenima i trebat će mu dugoročna ulaganja i transformacija do kvalitetnog i održivog poslovnog modela sve više baziranog na internetu.

Bezos sebe smatra istraživačem, stoga će biti vrlo zanimljivo vidjeti kako će se voditi Washington Post za koji sam kaže kako se u „njega neće petljati“, jer smatra da menadžment može izvući ovaj medij iz krize uzrokovane padom oglašavanja u tiskanim izdanjima u posljednjih pet šest godina.

Ovakva preslagivanja na medijskoj sceni još jednom dokazuju važnost prilagodbe tržištu koje danas u vrijeme pametnih telefona i tableta pokazuje glad za informacijama, no te informacije trebaju biti kvalitetne i provjerene što u mnogim slučajevima nije situacija kada je Internet u pitanju.

Mnogi još uvijek vjeruju više tiskanim, nego internetskim izdanjima, no po informacije se definitivno već godinama odlazi na Internet. Izraz koji se često koristi ako želimo pronaći neku informaciju - Googlaj ili pronađi na Googleu pokazuje koliko je važno pronaći brzo kvalitetnu i dobru informaciju.

Međutim, iz medijskih analiza najnovije transakcije kupnje Washington Posta proizlazi još jednu vrlo važna činjenicu koja osim transformacije medijskog biznisa u konačnici dokazuje i transformaciju novinarstva kao struke. Kvalitetu treba platiti, smatraju analitičari, tako da će biti zanimljivo pratiti kako će se Washington Post pod vodstvom Jeffa Bezosa, koji će sigurno sudjelovati u ključnim odlukama transformacije ovog tradicionalnog tiskanog medija, mijenjati postupno u vjerojatno potpuno internetski medij i pokazati smjer preoblikovanja i drugih medija u budućnosti.

Iako Bezos ističe kako neće biti operativno vezan, njegova vizija sažeta u jednu riječ - istraživanje i istraživači sigurno će odrediti i budućnost Washington Posta ali i pokazati smjernice internetskih medija u budućnosti.