INOVACIJA ... sudjelovanje javnosti

INOVACIJA ...  sudjelovanje javnosti
Dražen Tomić

U prošloj smo kolumni INOVACIJA ... Zagreb - inovativni grad vidjeli intenciju Grada Zagreba da postane inovativniji. Prepoznate su tri skupine aktivnosti koje tome doprinose:

  1. Podizanje inovacijske kulture - putem edukacije zaposlenika
  2. Interni inovacijski sustav - dogradnja postojećeg sustava upravljanja promjenama
  3. Poboljšanje komunikacije s građanima - pribavljanje ideja iz mnoštva - „crowdsourcing“

Iako je 1-2-3 procesno logični redoslijed, odluka Grada je bila prvo ići na točku 3 - „crowdsourcing“. Uistinu, pribavljanje ideja iz mnoštva, je projekt s najvećim potencijalom. Naime, postojeći način pribavljanja prijedloga građana je jednosmjeran: običnom i elektroničkom poštom, besplatnim telefonom - nema transparentnosti, nema objave povratne informacije, nema sudjelovanja drugih građana.

Gradska uprava je također privučena procjenom da se sudjelovanje javnosti može realizirati u kratkom roku - mjesec ili dva do funkcionirajućeg pilot rješenja. U tu svrhu prvi izbor je korištenje mreže socijalnih medija - facebook. Razlog tome je taj što je po nekim procjenama čak pola milijuna građana grada Zagreba „na facebooku“. Protivno tom prijedlogu je činjenica da facebook u svojom nativnom obliku nema dovoljnu funkcionalnost niti za pilot ovoga projekta.  Nedostatak mogućnosti kod unosa, prikaza i evaluacije ideja bi unatoč velikom broju potencijalnih korisnika koji već jesu „na facebooku“ mogao  kompromitirati čitav koncept.

Gornji razlozi su doveli do „hibridnog“ rješenja: facebook se koristi kao pristupni mehanizam, tj. „ulaz“ u aplikaciju. Konkretno, aplikacija „Zagreb - inovativni grad“ se poziva preko facebook stranice https://www.facebook.com/ZgInovacija/app/398514563838697/ :

Ovdje je upotrijebljena jedna novija mogućnost facebooka - „page tabs“ - koja se inače koristi vrlo rijetko. Ta funkcionalnost facebook omogućuje dodavanje „kartica“ lijevo u navigacijsku traku pomoću kojih se jednim klikom pristupa na statičke facebook stranice ili na aplikacije po izboru.

Upravo je takva aplikacija načinjena za pilot projekta „Zagreb - inovativni grad“ i ona se može pozvati nezavisno od facebooka:

Prednost direktnog poziva je veći ekran i mogućnost rada na mobilnoj platformi, obzirom da facebook (za sada) podržava rad s „page tabs“ samo u desktop okruženju.

JESTE LI ZNALI?

... da začuđujuće mali broj gradova koristi mreže socijalnih medija za kontakte s građanima?  Velika većina gradova komunicira sa svojim građanima ili posjetiteljima uglavnom jednosmjernim kanalima poput facebooka, Twitera ili YouTube.    Time se ne postiže aktivni „angažman“ javnosti, već samo:

  • odlaganje komentara ili medijskih zapisa građana ili
  • davanje obavijesti od strane grada

Primjer je službena facebook stranica grada Zagreba: https://www.facebook.com/zagreb.hr/ :

Iz prikazanog vidimo da se radi isključivo o porukama Grada Zagreba prema građanima uz mogućnost „Send Message“ građana. Ovdje postoji tek dio interakcije predviđene platformom „Gov 2.0“ - dakle e-Government (e-Uprava) konceptom, a koji sadrži sljedeće četiri komponente:

  • G2C: uprava prema građanima
  • C2G: građani prema upravi
  • G2G: uprave međusobno
  • G2B: uprava prema realnom sektoru

U projektu „Zagreb - inovativni grad“  naša  glavna preokupacija je angažiranje javnosti - opće, stručne i poslovne - putem mreže socijalnih medija. To angažiranje treba osim razmjene informacija omogućiti stvarno sudjelovanje građana u vlasti - u ovom pilotu davanjem prijedloga inovativnih ideja i praćenjem njihova izvršenja od strane Gradske uprave i poduzeća.

Jedan od rijetkih primjera participativnog sustava u gradovima smo pronašli na Islandu. Njihov glavni grad Reykjavik ima sustav pribavljanja ideja od javnosti (crowdsourcing) vrlo sličan onom koji smo realizirali u pilot projektu „Zagreb - inovativan grad“, „Bolji Reykjavik“ vidi OVDJE:

(Google prijevod s islandskog na engleski!)

Sudjeluje na tisuće građana Reykjavika, to je uzor na koji se Zagreb treba ugledati!

Na primjeru Reykjavika smo vidjeli da se interakcija odvija kroz specijaliziranu aplikaciju. Facebook https://www.facebook.com/Betri.Reykjavik/ služi „samo“ za objavu prijedloga inovativnih ideja iz aplikacije. O tome koje funkcionalnosti treba imati aplikacija, a koje su realizirane u pilotu „Zagreb - inovativni grad“,- više u ovoj kolumni naredni ponedjeljak!

 

Dr.sc. Miroslav Mađarić
Nezavisni inovacijski konzultant