Ovogodišnji Gamescom koji je krajem kolovoza održan u Koelnu u Njemačko imao je sveukupno 265 tisuća posjetitelja. Iako je ovo manja brojka od prošlog izdanja sajma u 2019. godini, Gamescom je uspješno odradio organizaciju ovoliko velikog eventa, pogotovo nakon dvije godine održavanja u digitalnom obliku zbog pandemije koronavirusa.
Posjetitelji su ove godine imali priliku isprobati igre i proizvode od više od tisuću izlagača, prisustvovati na fenomenalnom metal koncertu na kojem su nastupali Matt Heafy (Trivium), Alissa White-Gluz (Arch Enemy) i Mikael Stanne (Dark Tranquillity), ali i sveukupno uživati u gaming atmosferi ispunjenoj igrama, fanovima i cosplayerima koju jedino može ponuditi veliki sajam kao što je Gamescom.
Predviđanja rasta prihoda za gaming industriju za 2022. u potpunosti su u skladu s rastućom važnošću videoigara u svakodnevnom životu ljudi, posebice mladih. Podaci iz studije Newzoo-a ukazuju na godišnji rast u usporedbi s 2021. za više od 5 posto, premašujući ukupno 200 milijardi dolara. Procjenjuje se da otprilike polovica igrača generacije Alpha, Generacije Z i Millennial troši novac na video igre.
Što smo snimili na sajmu pogledajte u eksluzivno ICTbusiness TV emisiji i pratite naš gaming portal Gameperspectives.hr.
Pred vama je posljednja ICTbusiness TV emisija s ovogodišnjeg najvećeg svjetskog sajma mobilne telefonije MWC koji je održanu u Barceloni. Ukupno 35 intervjua, preko 150 tisuća koraka u 6 dana, 8 TV emisija, stotinjak tekstova i sve važno što se događalo i što je posljedica onog što se pričalo i događa se i dan danas.
Polako se bližimo kraju ekskluzivnim TV emisijama s MWC 2025 iz Barcelkone, a u ovoj emisiji donosimo niz zanimljivih razgovora. Tehnologije poput umjetne inteligencije, fleksibilnih zaslona i naprednih sustava preporuka postaju dio svakodnevnog iskustva korisnika, dok telekom operatori ulažu u inovacije i digitalizaciju procesa kako bi zadržali lojalnost korisnika u sve konkurentnijem okruženju. Očekuje se da će integracija AI-a, razvoj pametnih uređaja i unaprjeđenje mrežnih kapaciteta obilježiti sljedeću fazu rasta ICT industrije.
Zagrebački inovacijski centar, poznat kao ZICER, ima bogatu tradiciju dugu više od 30 godina u razvoju inovativnog poduzetništva. Njegova priča počinje 1994. godine, kada je osnovan kao poduzetnički inkubator visokih tehnologija unutar KONČAR‑a, čime je postao jedan od prvih takvih centara u svijetu. Već 1998. godine upravljanje preuzima Grad Zagreb, a centar dobiva novo ime – Tehnološki park Zagreb. Tijekom godina, centar raste i postaje Razvojna agencija Zagreb – Tehnološki park Zagreb, s naglaskom na podršku razvoju patenata, inovacija i izvozu u više od 48 zemalja svijeta. O razvoju razgovaramo s prvim čovjekom ZICERA Franom Šesnićem.