TV EMISIJA

ICTbusiness TV: Tehnologija mijenja kako korisnici dolaze do podataka, a telekomi se tome moraju prilagoditi

igurnost mreža postaje ključna tema u telekomunikacijskoj industriji, osobito s ubrzanom implementacijom 5G tehnologije i sve većim brojem povezanih uređaja. Na MWC-u 2025. godine naglašeno je da mobilne mreže prenose velike količine osjetljivih podataka, uključujući informacije o zdravlju i kritičnoj infrastrukturi, što ih čini metom kibernetičkih napada.

ICTbusiness TV: Tehnologija mijenja kako korisnici dolaze do podataka, a telekomi se tome moraju prilagoditi

Pred vama je posljednja ICTbusiness TV emisija s ovogodišnjeg najvećeg svjetskog sajma mobilne telefonije MWC koji je održanu u Barceloni. Ukupno 35 intervjua, preko 150 tisuća koraka u 6 dana, 8 TV emisija, stotinjak tekstova i sve važno što se događalo i što je posljedica onog što se pričalo i događa se i dan danas.

Sigurnost mreža postaje ključna tema u telekomunikacijskoj industriji, osobito s ubrzanom implementacijom 5G tehnologije i sve većim brojem povezanih uređaja. Na MWC-u 2025. godine naglašeno je da mobilne mreže prenose velike količine osjetljivih podataka, uključujući informacije o zdravlju i kritičnoj infrastrukturi, što ih čini metom kibernetičkih napada. U ovoj godini najveće prijetnje predstavljaju ransomware, socijalni inženjering i AI-pokretani kibernetički kriminal. Generativna umjetna inteligencija dodatno pogoršava situaciju jer omogućuje sofisticirane napade poput phishinga i manipulacije podacima. Sve više telekom operatera ulaže u sigurnosna rješenja kako bi zaštitili svoje korisnike i infrastrukturu od rastućih prijetnji, uključujući i one uzrokovane geopolitičkim tenzijama i brzim tehnološkim promjenama. Upravo o promjenama u telekom segmentu pričamo s Deanom Krušićem, direktorom ICT standardnih proizvoda i rješenja u Hrvatskom Telekomu.

Generativna umjetna inteligencija pogoršava sigurnosne rizike sofisticiranim napadima na podatke, a u kontekstu 5G mreža AI upravlja kompleksnim sustavima visokih brzina i niske latencije. Automatizacija putem AI-a optimizira dodjelu spektra i upravlja segmentima mreže, poboljšavajući performanse aplikacija na rubu mreže. AI je ključan i za pripremu za 6G, gdje se očekuju inteligentne autonomne mreže i još napredniji stupanj automatizacije, međuostalim govori Zoran Korečić iz Bankaia.

Mobilna fotografija doživjela je transformaciju, od prvih kamera na mobitelima s minimalnom rezolucijom do današnjih uređaja koji omogućuju profesionalne rezultate. Prva kamera na mobitelu predstavljena je 2000. godine, a pravu prekretnicu donijeli su uređaji poput iPhonea 4 s LED bljeskalicom, autofokusom i HD videom. Uvođenjem tehnologija poput optičke stabilizacije slike, većih senzora i dualnih kamera sredinom 2010-ih, kvaliteta fotografije dodatno je unaprijeđena. Samsung Galaxy S7, primjerice, donio je dual-pixel tehnologiju za bolje snimanje u slabom osvjetljenju.

Danas su pametni telefoni pete generacije opremljeni višestrukim lećama, AI-om za obradu slika i naprednim softverskim funkcijama poput noćnog režima i HDR-a. Flagship modeli omogućuju snimanje u visokoj rezoluciji, optički zoom i stabilizaciju videa, što ih približava profesionalnim fotoaparatima. AI automatski prilagođava postavke osvjetljenja i kompozicije, čineći vrhunske rezultate dostupnima svakom korisniku, o čemu sve govori Andreas Zimmer, Head of Product, HUAWEI CBG.

I za kraj tu je Hrvoje Benčić. Direktor Digitalnih usluga i operacija u Ericssonu Nikoli Tesli koji govori o razvoju 5 G mreža i dolasku 5G Stand Alone. U području 5G tehnologije, standalone (SA) mreže predstavljaju veliku prekretnicu jer omogućuju neovisno funkcioniranje od 4G infrastrukture, donoseći ultra-nisku latenciju, masovno povezivanje uređaja i napredne mogućnosti kao što su network slicing. SA mreže omogućuju pametne tvornice, prediktivno održavanje, sigurnije radno okruženje, pametne gradove i poboljšane javne usluge.

Nova 5G jezgra omogućuje optimalno korištenje spektra, bolju sigurnost podataka i brže prijenose, osobito u zahtjevnim okruženjima. SA mreže olakšavaju korištenje ultra-brzog interneta, dijeljenje sadržaja i usluge u oblaku. Jedna od ključnih prednosti je network slicing, koji omogućuje stvaranje virtualnih podmreža za specifične potrebe industrije, primjerice za industrijski IoT i automatizirana vozila. Ova rješenja donose poboljšanja za krajnje korisnike, ali i otvaraju nove mogućnosti za inovacije u raznim sektorima.