OČEKIVAN TREND

Tržište pametnih telefona poraslo je za skromnih 0,2 posto u prvom kvartalu 2025.

Samsung i dalje vodeći, slijedi ga Apple na drugom mjestu, a treći je Xiaomi. Pojavljuju se i nove značajke, poput satelitske komunikacije za izvanredne situacije, koje proširuju funkcionalnost telefona izvan dometa tradicionalnih mreža. Istodobno, integracija umjetne inteligencije prodire dublje u dizajn i funkcionalnosti uređaja – moderni čipovi s ugrađenim koprocesorima za AI omogućuju napredne opcije kao što su sofisticirana obrada fotografija, prirodnije prepoznavanje glasa i izvršavanje generativnih zadataka umjetne inteligencije izravno na telefonu

Tržište pametnih telefona poraslo je za skromnih 0,2 posto u prvom kvartalu 2025.
Depositphotos

U prvom kvartalu 2025. godine globalno tržište pametnih telefona zabilježilo je blagi rast od 0,2 posto, s isporukama koje su dosegnule 296,9 milijuna uređaja, prema podacima tvrtke Canalys. Kako je vršni ciklus zamjene došao kraju, a proizvođači su dali prednost zdravijim razinama zaliha, rast globalnog tržišta pametnih telefona usporio je treće tromjesečje zaredom. Samsung je zadržao vodstvo, isporučivši 60,5 milijuna uređaja, što je potpomognuto lansiranjem njegovih najnovijih vrhunskih modela i konkurentno cijenjenih novih proizvoda serije A. Apple se plasirao na drugo mjesto s 55,0 milijuna isporučenih uređaja i 19 posto udjela na tržištu, pri čemu je taj rezultat ostvaren zahvaljujući rastu na tržištima u nastajanju azijsko-pacifičke regije te u Sjedinjenim Državama. Xiaomi je osigurao treće mjesto s 41,8 milijuna isporučenih uređaja i 14 posto udjela na tržištu, iskorištavajući svoj raznoliki ekosustav proizvoda kako bi ojačao svoj brend u kontinentalnoj Kini i na novim inozemnim tržištima u razvoju. vivo je završio na četvrtom, a OPPO na petom mjestu, s isporučenih 22,9 milijuna, odnosno 22,7 milijuna uređaja.

"Regionalni krajolik tržišta pametnih telefona postaje sve složeniji", rekao je Toby Zhu, glavni analitičar u tvrtki Canalys. "Tržišta koja su tijekom protekle godine pokazivala snažan zamah, poput Indije, Latinske Amerike i Bliskog istoka, sada u prvom kvartalu bilježe značajne padove, što ukazuje na to da je potražnja za zamjenom uređaja na masovnom tržištu dosegnula razinu zasićenja. Europsko tržište također je palo nakon kratkog oporavka, a proizvođači se suočavaju s visokim zalihama vrhunskih modela od kraja prošle godine te poremećajima u linijama proizvoda srednjeg i nižeg segmenta zbog nadolazeće direktive o ekodizajnu.

Vladini programi subvencija potaknuli su rast u kontinentalnoj Kini, dok Afrika i dalje profitira od živahnih maloprodajnih aktivnosti i proaktivnih napora za širenje tržišta." "Vodeći brendovi pametnih telefona još uvijek nisu prilagodili svoje ciljeve isporuka za cijelu godinu, unatoč slabim rezultatima u prvom kvartalu", izjavio je Zhu.

"Oni ostaju optimistični u pogledu oporavka tržišta u drugom kvartalu i drugoj polovici godine. Neke regije, poput Jugoistočne Azije i Latinske Amerike, već su u ožujku pokazale znakove postupnog oporavka. Osim toga, smanjenje razine zaliha i lansiranje novih proizvoda srednjeg i nižeg cjenovnog razreda sredinom godine povećali su njihovo povjerenje. Međutim, proizvođači se i dalje suočavaju s brojnim izazovima. Prvo, brendovi primjenjuju oprezan pristup hardverskim nadogradnjama u masovnom segmentu kako bi nadoknadili rastuće troškove, što zahtijeva preciznije upravljanje životnim ciklusima proizvoda, pažljivije određivanje cijena i optimizaciju strategija izlaska na tržište. Drugo, konkurencija u srednjem cjenovnom segmentu (200 do 400 američkih dolara) dodatno će se pojačati jer brendovi nastoje ostvariti iskorak u prosječnim prodajnim cijenama (ASP). Treće, mogućnost eskalacije globalnih trgovinskih napetosti mogla bi navesti više zemalja na pokretanje lokalne proizvodnje pametnih telefona, što bi stvorilo dodatne investicijske i troškovne pritiske za proizvođače." Uz spomenute izazove, tijekom 2025. uočeni su i dodatni trendovi koji oblikuju globalno tržište pametnih telefona. Savitljivi (preklopni) telefoni sa zaslonima na preklop sve su prisutniji, premda ostaju relativno skupi i još uvijek zauzimaju nišnu poziciju. Pojavljuju se i nove značajke, poput satelitske komunikacije za izvanredne situacije, koje proširuju funkcionalnost telefona izvan dometa tradicionalnih mreža. Istodobno, integracija umjetne inteligencije prodire dublje u dizajn i funkcionalnosti uređaja – moderni čipovi s ugrađenim koprocesorima za AI omogućuju napredne opcije kao što su sofisticirana obrada fotografija, prirodnije prepoznavanje glasa i izvršavanje generativnih zadataka umjetne inteligencije izravno na telefonu. Procjenjuje se da bi do kraja 2025. gotovo trećina novih pametnih telefona mogla imati ugrađene generativne funkcije umjetne inteligencije, što jasno pokazuje koliki naglasak proizvođači stavljaju na umjetnu inteligenciju kao ključnu odrednicu budućih modela.

Uz to, noviji dizajnerski pristupi naglašavaju održivost: koriste se lakši i izdržljiviji materijali te se osigurava dulja softverska podrška kako bi uređaji imali duži vijek trajanja, a time se smanjio i elektronički otpad. Potrošačko ponašanje također se mijenja pod utjecajem zasićenja tržišta i ekonomskih prilika. Korisnici u prosjeku dulje zadržavaju svoje telefone prije nego što ih zamijene novima, djelomice zbog sporijih tehnoloških pomaka između generacija uređaja, a djelomice zbog sve viših cijena najnovijih modela.

Mnogi kupci sve češće biraju modele srednjeg cjenovnog razreda koji nude napredne značajke po pristupačnijoj cijeni, dok premium segment i dalje računa na lojalne entuzijaste spremne izdvojiti visoku svotu za najmodernije uređaje. Proizvođači nastoje uskladiti svoje cjenovne strategije i marže s tim trendovima: neki povećavaju cijene vrhunskih modela kako bi očuvali profitne marže, dok istodobno za pristupačnije modele nude popuste, obročno plaćanje ili otkup rabljenih uređaja kako bi potaknuli prodaju.

Uz to,, nastavlja se i trend izostavljanja dodatne opreme poput punjača iz pakiranja – taj potez tvrtke službeno opravdavaju ekološkim razlozima, ali on ujedno smanjuje troškove proizvodnje i doprinosi maržama. Geopolitički čimbenici imaju sve veći utjecaj na lance opskrbe pametnih telefona. Trgovinske napetosti i neizvjesnosti oko carina potaknule su proizvođače da preusmjere dio proizvodnje u druge zemlje poput Indije i Vijetnama, nastojeći smanjiti ovisnost o jednom središtu proizvodnje. Istodobno, sankcije usmjerene na kineske tehnološke kompanije ubrzale su ulaganja u razvoj domaćih poluvodiča i drugih ključnih komponenti, što postupno preoblikuje globalnu strukturu opskrbe. S obzirom na takvu neizvjesnost, kompanije sve opreznije upravljaju zalihama te diversificiraju svoje dobavne lance kako bi umanjile rizik od prekida isporuke u budućnosti.