Korištenjem “dark mode“ rada na Androidu može se uštediti poprilična količina energije

Korištenjem “dark mode“ rada na Androidu može se uštediti poprilična količina energije
Antonio Jularić

Google je na Android Dev Summitu 9. studenoga govorio o svemu vezanom za svoj mobilni operativni sustav, a jedna od glavnih tema bila je potrošnja baterije i ušteda koja se postiže ukoliko se koristi tamni način (eng., dark mode) rada. Zanimljiv je to podatak i potvrda svega što se smatralo i prije, odnosno, svega što je Microsoft već potvrdio kad je isto to izjavio za korištenje Edge internetskog preglednika u takvom načinu rada.

Ukratko, potvrda je stigla u brojkama, a testovi o potrošnji energije izmjerilo se, naravno, u miliamperima (mA). I to na pametnim telefonima Google Pixel i iPhone 7, što nije čudno s obzirom da se radi o dvije godine starim modelima, koji su skloniji većem potrošnju energije. Na oba uređaja svjetlina je postavljena na maksimum, a testiralo se nekoliko boja.

Pa se tako na Pixelu može vidjeti da u tamnom načinu rada potrošnja jest na oko 70mA, potom slijedi crvena boja (110mA), zelena (115mA), plava (240mA) i bez boje je najviše, na oko 330mA. A kako ne bi sve ostalo samo na potrošnji energije, testirala se jakost struje (mW). U najsvjetlijem načinu rada plava boja je na 800mW, crvena troši 600mW i zelena 580mW. Naravno, RGB kombinacija troši najviše, oko 1100mW.

Ova testiranja potvrdila su što se smatralo za tamni način rada, ali i pokazalo je da korisnici mogu utjecati na potrošnju jednostavnim podešavanjem kolika je svjetlina koje boje. Ali, sve to malo je naljutilo developere, što je Google i priznao. Naime, tjeralo ih se da koriste za aplikacije što više bijele boje, a to automatski troši više energije. Srećom, s Android 9 Pie to se mijenja i korisnici bi napokon mogli imati manje problema s baterijama.

Nije veliki korak naprijed po pitanju ušteda, ali svakako je korak naprijed koji se po pitanju baterije uvijek cijeni s obzirom na silne probleme koje one stvaraju još uvijek. Jer, ne treba posebno naglašavati da svaki tehnološki segment ide prema naprijed, osim baterija koje se bitno sporije unapređuju.