https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / gadgeti / koristenjem-dark-mode-rada-na-androidu-moze-se-ustediti-poprilicna-kolicina-energije

Korištenjem “dark mode“ rada na Androidu može se uštediti poprilična količina energije

Google je na Android Dev Summitu 9. studenoga govorio o svemu vezanom za svoj mobilni operativni sustav, a jedna od glavnih tema bila je potrošnja baterije i ušteda koja se postiže ukoliko se koristi tamni način (eng., dark mode) rada. Zanimljiv je to podatak i potvrda svega što se smatralo i prije, odnosno, svega što je Microsoft već potvrdio kad je isto to izjavio za korištenje Edge internetskog preglednika u takvom načinu rada.

Ukratko, potvrda je stigla u brojkama, a testovi o potrošnji energije izmjerilo se, naravno, u miliamperima (mA). I to na pametnim telefonima Google Pixel i iPhone 7, što nije čudno s obzirom da se radi o dvije godine starim modelima, koji su skloniji većem potrošnju energije. Na oba uređaja svjetlina je postavljena na maksimum, a testiralo se nekoliko boja.

Pa se tako na Pixelu može vidjeti da u tamnom načinu rada potrošnja jest na oko 70mA, potom slijedi crvena boja (110mA), zelena (115mA), plava (240mA) i bez boje je najviše, na oko 330mA. A kako ne bi sve ostalo samo na potrošnji energije, testirala se jakost struje (mW). U najsvjetlijem načinu rada plava boja je na 800mW, crvena troši 600mW i zelena 580mW. Naravno, RGB kombinacija troši najviše, oko 1100mW.

Ova testiranja potvrdila su što se smatralo za tamni način rada, ali i pokazalo je da korisnici mogu utjecati na potrošnju jednostavnim podešavanjem kolika je svjetlina koje boje. Ali, sve to malo je naljutilo developere, što je Google i priznao. Naime, tjeralo ih se da koriste za aplikacije što više bijele boje, a to automatski troši više energije. Srećom, s Android 9 Pie to se mijenja i korisnici bi napokon mogli imati manje problema s baterijama.

Nije veliki korak naprijed po pitanju ušteda, ali svakako je korak naprijed koji se po pitanju baterije uvijek cijeni s obzirom na silne probleme koje one stvaraju još uvijek. Jer, ne treba posebno naglašavati da svaki tehnološki segment ide prema naprijed, osim baterija koje se bitno sporije unapređuju.