Izvršni direktor (CEO) OpenAI-a Sam Altman otkrio je da umjetna inteligencija već sada može obavljati zadatke na razini početničkih zaposlenika. No, u podcastu objavljenom prošlog tjedna, tvorac ChatGPT-a otišao je i korak dalje, rekavši da AI može izvoditi i zadatke koji se obično očekuju od najpametnijih doktoranada.
"Na neki način, AI sustavi danas su kao najbolji svjetski programeri na natjecanjima ili mogu postići najbolje rezultate na najtežim matematičkim natjecanjima ili mogu riješiti probleme koje bih očekivao od stručnjaka s doktoratom u svojem području", rekao je.
Kako su kompanije poput Amazona već priznale da će uskoro smanjiti broj zaposlenih zbog umjetne inteligencije, a CEO Anthropica Dario Amodei upozorio da bi ova tehnologija mogla eliminirati polovicu početničkih uredskih poslova, postavlja se ključno pitanje koji će poslovi ostati za one koji u narednim godinama bacaju kape u zrak na dodjeli diploma.
Stopa nezaposlenosti među osobama s diplomom preddiplomskog studija porasla je na 6,1 posto u svibnju, u odnosu na samo 4,4 posto mjesec ranije, prema najnovijim podacima američke središnje banke (FRED). Dodatni savezni podaci koji analiziraju uspjehe po studijskim smjerovima pokazuju da su područja povezana s AI-em, uključujući komercijalnu umjetnost i grafički dizajn, likovnu umjetnost i računalno inženjerstvo, među najpogođenijima, sa stopama nezaposlenosti iznad sedam posto.
Ipak, nestabilnost na tržištu rada nije nova pojava u tehnološkom sektoru, kaže Art Zeile, direktor platforme za tehnološku karijeru Dice. Gotovo 600.000 tehnoloških radnika izgubilo je posao između 2022. i 2024.
Umjesto toga, današnje konkurentno okruženje predstavlja priliku za mlade da dodatno izbruse svoje vještine i uđu na tržište rada s jasnijim fokusom. Sličnu poruku prenosi i Tiffany Hsieh, direktorica Centra za umjetnu inteligenciju i budućnost rada pri organizaciji Jobs for the Future.
Čak i Altman ostaje optimističan da AI neće potpuno uništiti budućnost rada jer, kako kaže, otvorit će i nove mogućnosti.
"Mnogi će poslovi nestati. Mnogi će se drastično promijeniti, ali uvijek smo bili jako dobri u pronalaženju novih stvari za raditi, novih statusnih igara ili načina kako biti korisni jedni drugima. Ne vjerujem da će to ikada presušiti."
Altman, 40-godišnji milijarder, kao primjer naveo je industriju podcasta koja je u posljednjem desetljeću eksplodirala, a smatra da će poslovi budućnosti iz današnje perspektive zvučati sve smješnije. Neki od poslova budućnosti mogli bi izgledati poput "Frankenstein uloga", primjerice, dizajner priča ili dizajner ljudskih resursa,koji se oslanjaju na trajne vještine i kombiniraju razne zadatke usmjerene na ljude, navodi Hsieh.
I dok je budućnost neizvjesna, još uvijek postoji mnogo stabilnih i rastućih uloga u sektorima poput zdravstvene zaštite i obrtničkih zanimanja, koje su relativno sigurne od utjecaja AI-a.
Iako traženje posla danas može djelovati kao borba uzbrdo, početničke uloge nisu u potpunosti nestale, samo su potrebne nove strategije da bi se do njih došlo. No, budući da je AI učinio sastavljanje životopisa i molbi jednostavnijim nego ikad, to više nije dovoljno da biste se istaknuli.
Dakle, na neki način, potraga za poslom trebala bi se tretirati kao osobna marketinška kampanja.