Važnost unutarnjih malih ćelija u heterogenim mrežama

Važnost unutarnjih malih ćelija u heterogenim mrežama
Fotolia (ilustracija)

Male pikoćelije raspoređene u interijerima mogu biti uspješno integrirane s mrežom u okolini te unaprjeđuju iskustvo korisnika, a operatorima pomažu da najbolje iskoriste mrežu, stoji u najnovijoj analizi Ericssona. Rješenja za unutrašnje male ćelije igraju važnu ulogu za korisnike, operatore, poslovne sustave te prodajne centre, ističe Sara Landström iz Ericssonove jedinice za istraživanje i objašnjava zašto se većina širokopojasnog prometa odvija se u interijerima.

In-building rješenja poput malenih pikoćelija ili većih sustava važna su kada se performanse ne mogu ostvariti vanjskom mrežom, pojašnjava Sara Landström i dodaje da se na primjer, pojedine zgrade imaju veliki gubitak penetracije te je u tom slučaju učinkovitije koristiti in-building rješenje.

Male ćelije su odlično rješenje za vrhunsko pokrivanje glasovnim i podatkovnim prijenosom na ključnim lokacijama kao nadopuna makro pokrivanju interijera kada je ono nedovoljno jako. Zahtjevima za sve većom brzinom prijenosa podataka, in-building rješenja postaju sve atraktivnija.

Postoji niz drugih čimbenika koje treba razmotriti pri odabiru i planiranju rješenja kao što su gustoća korisnika, njihova odluka za plaćanje vrhunskih usluga, izgled interijera (velika otvorena područja, ćelijski uredi, itd.), položaj zgrade u odnosu na mrežu koja je okružuje te mogućnost sporedne veze, samo su neke, kazuje Sara Landström.

Operatori koji žele izaći u susret potrebama poslovnih korisnika moći će im ponuditi niz proizvoda temeljenih na oblaku, npr. u paketu s povezanosti. Omogućavanje dobre povezanosti u kafićima, restoranima i trgovinama njihove će korisnike privući te ih učiniti lojalnijima.

In-building rješenja koja su dobro uklopljena u mrežu koja ih okružuje osiguravaju dobre performanse u cijeloj zgradi, a trošak ove implementacije nije velik. Neki od primjera kako se ova integracija može postići su sljedeći: radio koordinacija se koristi za upravljanje interferencijom između unutrašnjih i vanjskih mreža te upravljanje prometom što korisnike usmjeruje na najpogodniji pristup mreži u ovisnosti o njihovim trenutačnim preferencijama. Drugi su primjeri koordinacija prijenosa, jedan sustav podrške radu mreže (OSS) koji upravlja cjelovitom mrežom i jedan pogled na isporuku usluge.

Postojeći antenski sustavi za distribuciju (Distributed Antenna Systems - DAS) trebaju se modernizirati da bi se osigurale najnovije tehnologije te dobro podatkovno pokrivanje; stoga je pravo vrijeme za ponovnu validaciju postojećih rješenja i planiranje budućih potreba. Ericsson već posjeduje snažni portfelj u DAS i Wi-Fi području, a prva ponuda malih pikoćelija planirana je za rujan 2013. godine (WCDMA).