Telekomi moraju odgovoriti na sve veće zahtjeve korisnika

Telekomi moraju odgovoriti na sve veće zahtjeve korisnika
Dražen Tomić / Tomich Productions

Nakon što je potvrđeno preuzimanje Tele2 Hrvatska od strane United Grupe razgovarali smo s Nenadom Šlibarom, CTO-om Tele2 Hrvatska o očekivanja na tržištu u vrijeme kada se govori o dolasku 5G mreža, ali i modernizaciji 4G mreža koje moraju odgovoriti na sve veće zahtjeve korisnika prije svega kada je riječ o podatkovnom prometu koji eksponencijalno raste posljednjih godina.

On ističe kako je od 2015. godine Tele2 je u modernizaciju mreže uložio više od 400 milijuna kuna, a od toga je samo u 2019. godini uloženo 166 milijuna kuna. Veći dio tih investicija odnosio se na nadogradnju mreže na 4G i 4G+ standard, čime smo napravili korak bliže 5G mreži, ističe Šlibar.

Koliko je Tele2 Hrvatska uložio u modernizaciju mobilne mreže?

Zahtjevi korisnika za sve većim brzinama mobilnog surfanja i trend neprestanog rasta korištenja podatkovnog prometa u pokretnim mrežama nam ukazuje na to da korisnici danas od svog operatora podrazumijevaju tehnički vrhunsku kvalitetu mobilne mreže.

Tele2 je još 2015. godine anticipirao potrebe korisnika za stalnom povezivošću bilo kada i bilo gdje, te započeo s modernizacijom svoje infrastrukture. Već tada je modernizacijom mreže omogućena 4G tehnologija na svim našim radijskim postajama. To je bio prvi korak pripreme Tele2 infrastrukture za nadolazeću 4G+ i buduću 5G tehnologiju. U međuvremenu su se stvorile pretpostavke za daljnja ulaganja u kvalitetu mreže kroz akviziciju dodatne količine RF spektra u pojasu 2100 i 2600MHz. Danas je čak 98 posto stanovništva u Hrvatskoj pokriveno  4G ili 4G+ signalom Tele2, a korisnicima su omogućene prosječno još veće brzine mobilnog surfanja zahvaljujući nadogradnji mreže na 4G+ standard u trećem tromjesečju 2019. godine.

Od 2015. godine Tele2 je u modernizaciju mreže uložio više od 400 milijuna kuna, a od toga je samo u 2019. godini uloženo 166 milijuna kuna. Veći dio tih investicija odnosio se na nadogradnju mreže na 4G i 4G+ standard, čime smo napravili korak bliže 5G mreži. Zanimljivo je da u Hrvatskoj upravo kroz mrežu Tele2 prolazi najviše gigabajta podatkovnog prometa. Naime, izvještaj Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) za treće tromjesečje 2019. godine pokazuje da je u svim mobilnim mrežama ukupno prošlo 102,3 milijuna gigabajta prometa. Upravo je Tele2 u istom tom razdoblju zabilježio podatkovni promet od oko 40 posto od ukupnog podatkovnog prometa svih operatora u pokretnim mrežama kojeg je utvrdio HAKOM u svom izvješću. Ponosni smo na taj uspjeh jer pokazuje da smo isplanirali mrežne kapacitete za stvarno neograničen mobilni internet.

Što očekujete od uvođenja 5G mreže?

Tehnologija nam već danas omogućava da u djeliću sekunde razmjenjujemo podatke, dok će  kod 5G tehnologije vrijeme odaziva biti još brže. To znači da će 5G tehnologija biti brža i do tisuću puta od današnje generacije mreža. Kvaliteta gledanja, primjerice, prijenosa rukometne utakmice uživo bit će poboljšana do mjere da će osoba imati osjećaj kao da je fizički posjetitelj događaja. Niska latencija, odnosno velika brzina odziva će donijeti unaprijeđeno korisničko iskustvo prilikom, primjerice, igranja igrica online. No, 5G tehnologija ipak nudi više od bržeg interneta i uživanja u zabavi. Primjena 5G tehnologije omogućit će unaprijeđene poslovne modele u različitim sektorima, a iskorištavanje punog potencijala će ovisiti o poslovnom okruženju u kojem će se moći razvijati rješenja za industrije koje će moći koristiti 5G kako bi unaprijedili svoje poslovanje.

Važnost razvoja 5G tehnologije prepoznala je i Europska komisija koja je svojim akcijskim planom 5G za Europu odredila da će kroz suradnju sa zemljama članicama osigurati barem jedan veliki grad koji će biti „povezan na 5G“ do kraja 2020. godine u svakoj od zemalja. Vlada RH je odlučila da će Osijek biti prvi hrvatski grad u kojem će 5G biti komercijalno dostupan. Prvu komercijalnu upotrebu 5G tehnologije tako možemo očekivati nakon dodjele radiofrekvencijskog spektra za komercijalnu uporabu, odnosno krajem 2020. godine u Osijeku.

Tele2 je do sada već proveo testiranje 5G mreže u Zagrebu integrirajući 5G tehnologiju sa 4G tehnologijom kroz tzv. Non-Stand Alone (NSA) način rada. Tehnološka testiranja su uspješno provedena i dobivene su gigabitne brzine prijenosa podataka, a u tu svrhu je korišteno 100 MHz radiofrekvencijskog spektra namijenjenog za tehnička ispitivanja u frekvencijskom pojasu od 3,5 GHz. Navedenim testiranjem smo podigli razinu kompetencija tehničkog tima te smo uvjereni u spremnost za implementaciju 5G tehnologije kada za to budu ostvareni preduvjeti, među kojima je najvažnija dodjela radiofrekvencijskog spektra namijenjenog za komercijalnu uporabu na troškovno učinkovit način.

Kako izgraditi mrežu u urbanim odnosno ruralnim krajevima?

Temeljna pretpostavka za razvoj i implementaciju mreža pokretnih komunikacija pored učinkovite dodjele radiofrekvencijskog spektra jest izgradnja elektroničke komunikacijske infrastrukture, odnosno radijskih postaja. Postojeći regulatorni okvir kojim se uređuje gradnja i postavljanje radijskih postaja zadovoljavajući je i primjeren trenutnoj arhitekturi mreže. Očekivane brzine prijenosa podataka i veliki kapacitet 5G mreža dovest će do povećanja broja radijskih postaja za koje je potrebno osigurati okruženje koje omogućava jednostavniju i bržu gradnju. Izgradnja infrastrukture već danas značajno ovisi o spremnosti jedinica lokalne samouprave na suradnju s operatorima pokretnih komunikacija neovisno o tome radi li se o urbanim ili  ruralnim područjima. Kada govorimo o razvoju 5G tehnologije, ta suradnja će biti ključ razvoja mreže. Kada god je to tehnički moguće nužno će biti osigurati mogućnost korištenja postojeće komunalne infrastrukture kojom raspolažu jedinice lokalne samouprave za postavljanje antenskih sustava. Za ostvarivanje punog potencijala 5G tehnologije potrebno je osigurati zamrežje (engl. backhaul) velike propusnosti i niske latencije.

Jedna od prvih primjena 5G bit će fixed wireless...

Potražnja za podatkovnim prometom je izuzetno velika i dalje raste, s povećanim korištenjem multimedijskih sadržaja pa će poboljšana pokretna širokopojasna mreža biti sastavni dio komercijalizacije 5G-a. FWA predstavlja isplativo rješenje za implementaciju širokopojasne pristupne mreže do korisnika, a pruža i mogućnost društvene koristi smanjenja digitalnog jaza. Nadalje, širokopojasna povezanost omogućit će napredne usluge kao što su e-učenje i e-vlada, pridonoseći društvenom napretku. Kako je implementacija bežičnih verzija mreža financijski isplativija, FWA predstavlja zamjenu za s FTTx. To znači da će širokopojasna povezanost putem FWA biti ekonomski isplativa i moguća i za one kojima bi inače širokopojasni pristup bio nedostupan, primjerice ruralna područja.

Tele2 usluga pokućnog interneta jest preteča fixed to wireless accessa, odnosno posebno je prikladna građanima koji žive na područjima s brzinama fiksnog interneta koje su sporije od onog što oni žele ili trebaju imati. Spajanjem uređaja za pokućni internet na Tele2 mrežu, građani su dobili iznimno efikasan pristup internetu po prihvatljivoj kvaliteti za kućanstvo ili ured i vjerujemo da korisnicima pružamo prikladniju uslugu, omogućujući im brzi pristup internetu.

Koje su ključne prepreke za uvođenje 5G?

Odabir Osijeka kao prvog 5G grada u Hrvatskoj krajem siječnja ove godine tek je prvi  korak prema široj digitalizaciji društva i poticanja gospodarstva na osnovu 5G tehnologije.

Pored učinkovite dodjele RF spektra, implementacije tehnika za izbjegavanje interferencija koje će omogućiti sinkronizirani rad mreže, izgradnje zamrežja (eng. backhaul) velike propusnosti i niske latencije, nužna će biti i nadogradnja uređaja na radijskim  postajama i međusobno povezivanje radijskih postaja, ali i izgradnja potpuno nove infrastrukture. Za ispunjavanje svih tih pretpostavki nužno je osigurati adekvatan regulatorni okvir i poticajnu investicijsku klimu.

Svi ti preduvjeti adresirani su kroz aktivnosti radne skupine koja djeluje pri HAKOM-u s ciljem osiguravanja preduvjeta za uvođenje 5G mreže u Hrvatsku u čijem radu aktivno sudjeluju predstavnici svih operatora i proizvođača opreme.

Očekujemo i daljnje Vladine odluke koje će osigurati investicijsku klimu u kojoj će operateri investirati u odgovarajuću količinu radiofrekvencijskog spektra i opremu u svrhu osiguravanja odgovarajuće pokrivenosti 5G mrežom za područje Republike Hrvatske.