Prošle godine zabilježen je stabilan rast pokrivenosti 5G mrežom s brojem pretplatnika koji je dosegao gotovo 1 milijardu diljem svijeta, prema Counterpoint Researchu. Iako je većina implementacija 5G u 2022. bila u razvijenim gospodarstvima svijeta, Counterpoint Research očekuje da će većina uvođenja mreže u 2023. biti na tržištima u razvoju. To će potaknuti nastavak prijelaza s 5G NSA na 5G SA.
Nedavno objavljeni 5G SA Tracker kulminacija je opsežne studije tržišta 5G SA. Pruža pojedinosti o svim operaterima s 5G SA jezgrama u komercijalnom radu krajem 2022., s tržišnim udjelom po regiji, dobavljaču i frekvencijskom pojasu. Azijsko-pacifička regija predvodila je svijet krajem 2022., a slijede je Sjeverna Amerika i Europa, dok ostale regije – Bliski istok i Afrika te Latinska Amerika – zaostaju.
U izvješću se navodi da su 42 operatera komercijalno primijenila 5G SA uz mnogo više testiranja i proba. Većina implementacija je u razvijenim gospodarstvima svijeta, a one u gospodarstvima u nastajanju zaostaju. Na nekim su tržištima operateri usvojili pristup "čekaj i vidi" i traže dokaze o uspješnim slučajevima upotrebe prije prelaska s 5G NSA na SA. Tekući ekonomski problemi također bi mogli odgoditi komercijalnu implementaciju SA-a, osobito tijekom prve polovice 2023.
Ericsson i Nokia predvode 5G SA Core tržište na globalnoj razini i imaju koristi od geopolitičkih sankcija protiv kineskih dobavljača Huawei i ZTE na nekim tržištima. Azijski dobavljači Samsung i NEC uglavnom su usredotočeni na svoja domaća tržišta, ali proširuju svoj doseg na Tier-2 operatere i tržišta u razvoju, dok je američki dobavljač Mavenir aktivan u svim regijama, s višestrukim implementacijama koje bi trebale postati aktivne 2023., uključujući nekoliko s Operatori razine 1.
Većina operatera primjenjuje 5G na frekvencijama srednjeg pojasa, na primjer, n78, budući da pruža veće brzine i dobru pokrivenost. Mali broj operatera također je pokrenuo komercijalne usluge u pod-1 GHz i milimetarskim valovima. Čini se da je FWA trenutno najpopularnija upotreba, ali postoji i veliko zanimanje za rubne usluge i mrežno rezanje.
Najjači domaći telekom Hrvatski Telekom će od 1. ožujka uskladiti cijene mjesečnih naknada s prosječnom godišnjom stopom inflacije za 2024. godinu, koja je prema podacima Državnog zavoda za statistiku iznosila 3 posto. Kako stvari stoje svoje odluke zasad nisu donijela niti dva druga domaća telekoma A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska.
IBM i Ericsson isporučit će ključne elemente nove mreže hitnih službi (ESN) u Velikoj Britaniji. Švedski dobavljač izjavio je da će više od 300.000 osoblja hitnih službi imati koristi od njegovog partnerstva s IBM-om, te obećao da će tvrtke omogućiti brz pristup bitnim informacijama u vezi s kritičnim situacijama.
Predviđa se da će broj satelitskih IoT veza na globalnoj razini porasti s 3,6 milijuna jedinica u 2020. na 41 milijun jedinica do 2030., bilježeći CAGR od 28 posto u tom razdoblju, prema Counterpoint Researchu.