Potrebno je odgovorno korištenje telekom infrastrukture, a 5G nam je neophodan

Potrebno je odgovorno korištenje telekom infrastrukture, a 5G nam je neophodan
Dražen Tomić / Tomich Productions

Ova je kriza izazvana SARS-CoV-2 virusom, odnosno bolesti kodnog imena COVID-19 pokazala koliko volimo, želimo, ali i moramo biti povezani, a to je baš bio razlog razgovora s Tomislavom Makarom, glavni direktorom za tehniku A1 Hrvatska koji ističe kako je primjetno znatno povećanje internetskog prometa na fiksnim i mobilnim mrežama. I to znači da nam je potreban i 5G mreža.

„Pretpostavljamo da će dodjela 5G spektra biti realizirana u trenutku kada se za to stvore tehnički i ekonomski uvjeti jer su radijske frekvencije i naknade koje operatori plaćaju za njih samo dio ukupnog troška operatora povezanih uz realizaciju 5G koncepta“, objašnjava Makar. Stoga je nužno stvoriti poticajno investicijsko okruženje jer su trenutne naknade za frekvencije previsoke da bi podržale investicije i ubrzani razvoj 5G mreže, ističe Makar.

Kako vi gledate na uvođenje 5G?

U situaciji u kojoj se nalazimo jasno se pokazalo, više nego ikada prije, koliko je bitno osigurati kvalitetnu povezivost kada većina stanovništva komunicira i radi putem interneta i da operatori u tome pružaju apsolutnu podršku. Međutim, unaprjeđenje mreže i daljnje razvijanje potrebnog kapaciteta nije moguće bez 5G. Nastavak tehnološkog razvoja nema alternative, pitanje je samo hoćemo li biti predvodnici ili na začelju. Figurativno, ostanak na 4G bilo bi kao da ostanemo na svijeći kada se uvodila električna energija.

Digitalna transformacija društva i 4. industrijska revolucija ovise o naprednoj komunikacijskoj tehnologiji, a upravo to je mobilna 5G mreža. Povijest nas je naučila da je svaka industrijska revolucija povećala zaposlenost. Oni koji rano to prepoznaju bit će predvodnici, povećat će zaposlenost i efikasnost gospodarstva.

To je velika prilika za Hrvatsku. A1 Hrvatska partner je gospodarstvu i društvu u tom procesu. Imamo kompetencije i pokazali smo da znamo upravljati najnovijim tehnologijama. Unatoč razumljivoj odgodi prelaska emitiranja televizijskog signala na DVB-T2/HEVC s ciljem oslobađanja 700 MHz pojasa za bežične širokopojasne usluge zbog mjera suzbijanja epidemije koronavirusa, 5G transformacijski program se nastavlja.

Pretpostavljamo da će dodjela 5G spektra biti realizirana u trenutku kada se za to stvore tehnički i ekonomski uvjeti jer su radijske frekvencije i naknade koje operatori plaćaju za njih samo dio ukupnog troška operatora povezanih uz realizaciju 5G koncepta. Stoga je nužno stvoriti poticajno investicijsko okruženje jer su trenutne naknade za frekvencije previsoke da bi podržale investicije i ubrzani razvoj 5G mreže.

Kako se mreže sada drže s obzirom na to da svi rade online? I fiksne i mobilne?

Zbog situacije s koronavirusom zabilježeno je znatno povećanje internetskog prometa na fiksnim i mobilnim mrežama. Potpuno se promijenio prometni model i način na koji se korisnici služe mrežom. Dok je do sada najveći promet bio u večernjim satima i vikendom, sada su korisnici na internetu tijekom cijelog dana što se poklapa s radom od doma i online nastavom. U jutarnjim satima pojačano se koristi podatkovni promet za video i audio konferencije, aplikacije koje se koriste za edukaciju i interakciju timova, a u večernjim satima je povećano korištenje interneta primarno za zabavu odnosno za streaming servise i gaming.

Povećani broj korisnika i prometa prihvaćen je u A1 mrežama bez problema uključujući visoku kvalitetu i dostupnost glasovne usluge. Promet glasovne usluge je udvostručen i A1 je implementirao niz mjera kako bi se mreža adaptirala za takvo ekstremno povećanje. Uz pomoć naprednih algoritama mrežni resursi dodjeljuju se tamo gdje je najpotrebnije. Podatkovna usluga je zadržala svoju stabilnost i kvalitetu i spremna je za dodatne korisnike te povećanje prometa na mrežnoj razini. Veliko hvala svim našim timovima koji u otežanim uvjetima, na terenu i našim podatkovnim centrima, provode nadogradnju kapaciteta i spajaju veliki broj poslovnih korisnika i institucija.

Kako pomoći svima da se mjere #ostanidoma provode?

U izvanrednoj situaciji nužno je odgovorno i racionalno ponašanje u svakom pogledu, pa tako i korištenju telekomunikacijskih usluga. Kako bismo dodatno izašli u susret korisnicima otvorili smo posebnu web stranicu „Tu smo za tebe!“ na kojoj mogu pronaći sve informacije o A1 mreži, što sve radimo za korisnike i za zaposlenike te korisne upute kako na primjer plaćati račune, aktivirati opcije, kupiti bon, rješavati eventualne poteškoće na A1 digitalnim kanalima - www.a1.hr i Moj A1 aplikaciji. Za ugodniji boravak kod kuće osigurali smo niz dodatnih pogodnosti prilagođenih svim članovima kućanstva.

Nakon besplatnih giga za privatne i poslovne korisnike, u ponudi Osnovnog paketa TV usluge dostupni su svi dječji TV kanali, ukupno njih 14 te vrhunski filmski i serijski sadržaj na CineStar TV Premiere 1. U svemu tome korisnici mogu uživati iz sigurnosti i udobnosti doma jer danas je više nego ikada važno biti povezan i za to je potrebna kvalitetna mobilna i fiksna infrastruktura.

Kako održavati mrežu u ovim uvjetima?

Tehnički eksperti A1 kontinuirano, 24 sata dnevno nadgledaju mrežne kapacitete i spremni su reagirati u slučaju izvanrednog prometa ili drugih poteškoća pogotovo u podršci kritičnoj nacionalnoj infrastrukturi kao što je zdravstveni sustav i drugi javni servisi. Koristimo naprednu big data analitiku i prediktivne algoritme bazirane na strojnom učenju kako bi izveli potrebne adaptacije konfiguracija i osigurali kapacitet tamo gdje je najpotrebniji.

Upravo zbog ovakvog pristupa, u kojem kombiniramo tehničke kompetencije naših stručnjaka i najnovije tehnologije poput kognitivnih algoritama, prepoznati smo i prestižnim P3 certifikatom za najbolju mobilnu i fiksnu mrežu.

Uz svu umjetnu inteligenciju i napredne algoritme, valja imati na umu da iza svega stoje iznimno stručni A1 eksperti. Bez njihovog profesionalnog pristupa i značajnih napora da u ovakvim okolnostima proširimo sve konfiguracije koje zahtijevaju nadogradnju opreme na terenu, besprijekorno funkcioniranje mreže ne bi bilo moguće.

Rad od kuće zahtijeva značajno proširenje korporativne infrastrukture za mnoge poslovne korisnike. Kao posljedica potresa izmještene su mnoge institucije koje su ključne za trenutačnu kriznu situaciju. Ponosni smo na brzinu kojom smo im omogućili premještanje korisničke podrške ili ključne IT infrastrukture iz oštećenih lokacija.