NOVI POREZ: Telekomi pod prijetnjom „ovrhe“

NOVI POREZ: Telekomi pod prijetnjom „ovrhe“
Fotolia

Domaćim telekom operaterima prijeti ponovno uvođenje poreza na telekomunikacijske usluge pogotovo kada je ta odluka ocijenjena zakonitim u Europskoj uniji ima podršku centralne europske Vlade u Bruxellesu, tvrdi naš izvor iz Vlade pod uvjetom anonimnosti jer se time može pokrpati proračun.

Naime, Europska komisija izgubila je spor s Francuskom oko posebnih poreza za telekom usluge, zbog čega je povučen sličan prekršajni postupak i protiv Mađarske. I eto otvorenih vrata za uvođenje takvog poreza i prilike za ministra financija Slavka Linića. U ovom trenutku dobri poznavaoci telekom tržišta smatraju kako to ne bi bio porez, nego prava pravcata „ovrha“.

Usporilo bi to investicije telekom operatera koji su već jednom prilikom zbog poreza izgubili više od 800 milijuna kuna, a da se pritom ne zaboravi kako su već telekomi pripunili državnu blagajnu s novcem za LTE koncesije. U 2013. su porasla ulaganja telekom operatera i to u infrastrukturu i to više od 10 posto, ali su sada na razini od 2010. godine, te uz 300 milijuna kuna za digitalnu dividendu koje su uplatili mobilni telekom operateri i to HT i Vipnet ulaganja su na cijelom tržištu ipak na razini rekordne 2008.

Državni proračun bogatiji za preko milijardu kuna prodajom digitalne dividende, a samo je HAKOM priskrbio državnom proračunu u 2013. oko 800 milijuna kuna. Sve su to brojke koje pokazuju koliko telekom operateri moraju ulagati i što bi za njih značilo uvođenje poreza na glasovnu i SMS komunikaciju.

I dok se u Vladi šuška kako je punjenje proračuna novim porezom idealno rješenje, telekomi iako suzdržani oštro su protiv. Iz Vipneta kažu kako ovakvo pitanje smatramo suvišnim jer smo prema zahtjevu Vlade napravili plan investicija kojeg se strogo držimo, a na osnovu čega je namet i ukinut.

„Također, povrh investicijskog plana, operatori su prije vremena uplatili oko 800 milijuna kuna za frekvencije koje se koriste za razvoj mreže četvrte generacije i koje nisu u potpunosti slobodne od interferencija iz susjednih zemalja, a sve kako bi pomogli proračunu. Samim time ovu temu smatramo čvrsto zatvorenom“, ističu iz Vipneta.

Iz najjačeg domaćeg telekom operatera HT-a poručuju kako u uvjetima većeg poreznog opterećenja nemoguće je očekivati značajnija ulaganja. Dodatno oporezivanje telekoma bilo bi devastirajuće za sektor, treba samo pogledati štetne posljedice koje je takav porez donio industriji u zadnja dva navrata kada je bio uveden, zaključuju u HT-u. Iz trećeg mobilnog operatera kratko su poručili kako u ovome trenutku nemaju komentara.