Nema dogovora između operatera i OTT igrača?

Nema dogovora između operatera i OTT igrača?
Fotolia (ilustracija)

Telekomunikacijsko tržište iz temelja mijenja ulazak sve većeg broja OTT igrača (over the top) poput Skypea, Facebooka, WhatsUppa i sličnih. Korisnici za pristup servisima ovih kompanija nemilo troše mrežne resurse mobilnih operatera a da pri tom ni na koji način ne pridonose skupocjenom povećanju kapaciteta njihovih mreža. Stoga je jedno od gorućih pitanja koje muči mobilni dio telekom-industrije  - kako stati na kraj OTT servisima, korisnicima isporučiti uslugu koju žele na najvišoj kvalitativnoj razini i pri tom ostati profitabilan.

Trenutna situacija na telekom tržištu je takva da telekom operaterima padaju prosječni mjesečni prihodi po korisniku u gotovo svim segmentima, osim manjim dijelom u podatkovnom prometu koji upravo OTT igrači koriste bez da ulažu u mrežnu infrastrukturu pritom potičući korisnike da od telekom operatera očekuju velike brzine po pristupačnim cijenama.

Borba telekoma i OTT igrača danas je prije svega izazov za mobilne telekom operatere i potrebno im je stvaranje novih poslovnih modela i miroljubive koegzistencije s OTT igračima jer ulaganja u LTE mreže (Long Term Evolution) za telekom operatere predstavljaju veliki problem, dok OTT igrači neće nestati.

Internetska telefonija

Kako ističe analitičar Mark Newman iz tvrtke Informa OTT igrači telekom operatere smatraju „nužnim zlom“, dok telekomi OTT igrače smatraju problemom koji samo „surfaju njihovim mrežama“ bez da u njih išta ulože, te prema njemu to samo dokazuje dubinu problema. On također smatra kako je trenutno prije svega problem na relaciji SMS i OTT igrači s porukama poput WhatsUp, Viber, Skype, te da će razvoje 4G mreža problemi se preliti i na segment glasovne komunikacije jer će ona na IP-u postati sasvim dostupna prije svega po kvaliteti.

Kako bi stvorili nove poslovne strategije u nekim slučajevima telekom operateri se okreću vlastiti OTT uslugama kao što su kombinacija IPTV-a putem bakrenih ili optičkih mreža, te dostupnost video on demand na pametnim telefonima i tabletima čime zapravo zatvaraju vrata potencijalnim OTT igračima u tome segmentu.

Uz to, novi poslovni modeli za telekom znače ulazak, kroz suradnje, na tržišta kao što su poslovna analitika, usluge mobilnih plaćanja gdje pak kao što to rade OTT igrači njima oni ulaze u segment financijskog tržišta zbog čega se, vidjelo se to nedavno, bankari počinju opasno ljutiti.

Međutim, mobilni telekom operateri morat će pronaći način da smanjujući troškove i optimizirajući postojeće i nove mobilne mreže omoguće korisnicima visoke brzine i dostupnost svih usluga, pa tako i onih OTT igrača, smatra nezavisni analitičar Martin Geddes, koji dodaje da jedan odgovor može biti i kroz stvaranje vlastitih usluga koje će se širiti preko više platformi za poruke i glasovnu komunikaciju putem Interneta.

On smatra kako je moguće da se krene u oštru međusobnu tržišnu utakmicu, no možda je bolje stvoriti partnerstvo kako je primjerice s Evernoteom napravio Deutsche Telekom.

Očito je, slažu se analitičari, da postoji nekoliko scenarija od kojih svaki za telekom operatere predstavlja određeni rizik i ne postoji univerzalno rješenje, već će se vjerojatno u budućnosti pribjeći kombinaciji partnerstvo izravne tržišne borbe, ali i vlastitih rješenja kao odgovor na OTT igrače.