Američki Qualcomm i kineski Huawei na Mobile World Congress (MWC) sajmu u Barceloni objavili su da je njihovo 5G NR IODT (Interoperability and Development Testing) testiranje bazirano na 3GPP Release 15 globalnim standardima uspješno obavljeno. Takva informacija iznimno je vrijedna za ubrzanje i razvoj Release 15 5G NR ekosustava.
Jer, IODT je temelj za garanciju interoperabilnosti između UE (User Equipment), RAN (Radio Access Network) i jezgrene mreže (eng., core network). Ali, ujedno je i bitan korak prema naprijed po pitanju komercijalizacije 5G NR mreža i uređaja. To znači brže širenje i razvoj same tehnologije, a tako nešto pozdravit će svi u industriji, ali i cijelom tržištu vezanom uz 5G mreže, usluge i uređaje.
Također, pri interoperabilnom testiranju, dvije partnerske kompanije su verificirale ključne 3GPP 5G NR tehnologije, kao što su sinkronizacija, kodiranje kanal, struktura okvira (eng., frame) i skalabilnost OFDM (Orthogonal Frequency-Division Multiplexing) brojčanih komponentni (eng., numerology components). Samo testiranje obavljeno je između 5G NR UE i mreže frekvencijskog opsega 3.5 GHz.
Što se pak tiče samog 3GPP Release 15 standarda, specifikacija za njega predstavljena je u Lisabonu 21. prosinca prošle godine i on je smjernica što i kako treba činiti u izvedbenom smislu kad 5G postane realnost. U samoj njenoj ratifikaciji stoji da će 5G biti "protočan" u širokom spektru, na frekvencija od 600MHz do 700MHz pa sve do 50GHz.
Testovi velikana kao Qualcomm i Huawei te Ericsson, Deutsche Telekom, Verizon, AT&T, Nokia, ZTE... govore nam da s 3GPP Release 15 standardom nema problema, što znači i da bismo do ljeta 2019. godine mogli svjedočiti 5G mrežama u industrijskoj uporabi, a otprilike pola godine nakon toga i u komercijalnoj... Zato je bitno to što se radi čemu svjedočimo na MWC sajmu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju da je u segmentu mobilne telefonije ukupno promet u minutama smanjen za čak 10,13 posto na godišnjoj razini u odnosu na posljednja tri mjeseca 2021. godine. Tako se na mobitelima potrošilo 2,65 milijardi minuta.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako se u segmentu širokopojasnih usluga pristupa internetu svi telekomi u posljednja tri mjeseca 2022. godine povećali prihodi za 4,68 posto i to na 1,36 milijarde kuna. Zanimljivo u odnosu na prethodni kvartal iste 2022. godine prihod je manji 16,01 posto.
Najveći domaći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska, Telemach Hrvatska prema podacima HAKOM-a u posljednja tri mjeseca 2022. godine bilježe rast prihoda od mobilne telefonije i to 7,98 posto na 1,05 milijardi kuna. Pokazuju to netom objavljeni podaci domaćeg telekom regulatora Hrvatske agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM).