Jedina mana Androida su nadogradnje sustava

Jedina mana Androida su nadogradnje sustava

Velik broj ljudi u svijetu voli Android, a to potvrđuje i značajan porast broja korisnika u posljednjih nekoliko godine, dosegnuvši brojke veće od 80 posto. Jedna od omiljenih stvari kod Androida je njegovo stalno mijenjanje, dodavanje novih mogućnosti i poboljšanja načina na koji ovaj OS radi. Međutim, ovo je i jedan od razloga zašto se mnogi korisnici uzrujaju kada je Android u pitanju.

Mnogi su korisnici razočarani kojom brzinom se razvijaju i lansiraju nadogradnje za Android. Nadogradnje su istovremeno Androidova snaga i slabost, a najbolja stvar kod Androida je mogućnost izbora. Postoji toliko mnogo OEM-ova između kojih se može birati i sustav uistinu vrlo dobro radi. Međutim, kada ga usporedimo s Appleom, postoji nešto što se ne uklapa u korisničku naklonost prema Androidu. Svaki Android korisnik bi volio reći da je Android daleko superiorniji nad Appleom, ali kada je riječ o nadogradnjama softvera, Android još uvijek zaostaje za Appleom.

U grafikonu je pobliže objašnjena ta teorija i sve ove zbunjujuće brojke koje stoje iza ove istine.

Grafikon funkcionira tako da su uređaji prikazani na lijevoj strani, a na vrhu grafikona su prikazane godine, počevši s godinom lansiranja pa nadalje. Vidljivo je da gotovo svaki Android uređaj, bez obzira koji OEM stoji iza uređaja, zaostaje s nadogradnjama nakon   prve godine od lansiranja. A to dokazuje da Android uređaji imaju kratak vijek trajanja. Problem nastaje kada se Android uređaji usporede s Appleovim proizvodima, koji zaostaju s nadogradnjama OS-a tek nakon pete godine od lansiranja uređaja.

Svaki OEM ima svoj flagship za neku godinu. Flagship uređaj trebao bi biti glavni uređaj na kojeg će se OEM-ovi fokusirati tijekom iduće godine.   Grafikon pokazuje da čak i flagship uređaji podosta zaostaju. Uzimajući za primjer Samsung Galaxy Note , Galaxy Nexus i LG G2, sva tri uređaja zapravo nikad neće sustići ostatak lansiranih uređaja.

Lako je svaliti krivnju zbog nedostatka nadogradnji na OEM-ove, no to   je prejednostavno. Uzmimo za primjer HTC Google Play Edition flagship uređaj, HTC One GPE . Google Play Edition uređaj izrađen je po narudžbi Googlea, te je trebao koristiti Android Vanilla verziju sustava, što znači čisto Google iskustvo. Međutim, HTC još uvijek mora raditi na tim uređajima kako bi uređaji primili nadogradnje, a HTC One GPE je već dobio nadogradnju na Android 4.4 KitKat verziju OS-a. HTC je također dao obećanje da će nadogradnja u SAD-u biti dostupna u roku od 90 dana od lansiranja Android KitKat sustava. Iako kompanija nema tako veliku povijest, HTC ostvaruje velika poboljšanja u tome pogledu. Koga se još može okriviti? Ne može se uprijeti prstom u Google, budući da su njihovi svi uređaji nadograđeni, osim Galaxy Nexus uređaja, zbog čega je njihov rezultat u grafikonu vrlo sličan Appleovom.

Za zaostajanje Androida po nadogradnja zaslužni su pomalo svi, od Googlea, distributera pa do OEM-ova. Svaki mali korak koji bi se trebao desiti kada izlazi nova nadogradnja, gura nas pomalo unazad, te će nadogradnje biti spremne za neke uređaje, no u međuvremenu OEM-ovi već imaju spremne nove flagship uređaje. U ovoj situaciji korisnici imaju dvije mogućnosti , nadograditi uređaj ili kupiti novi uređaj koji dolazi s najnovijom Android verzijom, ali tko si danas može priuštiti kupnju novog mobitela svaki puta kada Google odluči nadograditi svoj Android OS?

Luksuz koji Apple ima je to da oni stvaraju sami svoje uređaje i svoj softver, zbog čega gotovo 77 posto njihovih korisnika koristi najnoviju verziju njihovog operativnog sustava.