I slijećemo i polijećemo uz tablete i mobilne telefone

I slijećemo i polijećemo uz tablete i mobilne telefone
Fotolia (ilustracija)

Nakon će se i to dogoditi, moći ćemo koristiti elektroničke uređaje tijekom polijetanja i slijetanja, jer više ona izluđujuća rečenica snimljena maznim glasom prije svakog polijetanja i slijetanja nas više neće izluđivati. Ako je vjerovati informacijama koje dolaze iz SAD-a FAA (Federal Aviation Administration) odlučila je ukloniti prepreke za korištenje elektroničkih uređaja tijekom cijelog leta.

Naime, već se dugo zna kako ta cijela zavrzlama oko korištenja elektroničkih uređaja nema prevelikog smisla, jedini problem su mobilni telefoni i drugi uređaji spojeni na mobilne telekomunikacijske mreže i to iz nekoliko razloga. Do određene visine prilikom polijetanja i nakon određene visine nakon slijetanja mobiteli uspijevaju uloviti signal baznih stanica na zemlji ali toliko brzinom mijenjaju bazne stanice da nastaju problemi na mobilnim mrežama zbog prevelikog switchanja s jedne na drugu. Ako ne vjerujete da je tome tako pokušajte se sjetiti, iako ej to ponegdje i sada slučaj, kako vam je brzina surfanja na mobitelima ili tabletima padala kako bi vam auto na autocesti prelazio brzinu od stotinu kilometara na sat, a kod 130 ili 150 kilometara ne bi uopće nekad bilo moguće surfati ili vrlo vrlo sporo uz stalne promjene razine signala.

E to se događa i u zrakoplovima, signal je ili slab uz stalne promjene bazne stanice ili ga u jednom trenutku uopće nema. Onda uređaji dižu automatsku izlaznu snagu, a to s jačanjem izlazne snage događa se i kad se zrakoplov digne visoke gdje signala nema. A zapravo bojazni za zrakoplovne instrumente i avioniku uopće nema.

Vozeći se u privatnom zrakoplovi upitao sam pilota da li je zaista potrebno gasiti mobitel, a on mi sa smiješkom kaže ne. Ipak mi preporuči da ga ugasim jer će mi se upravo zbog već spomenutog povećanja snage na standardnoj visini leta samo brže trošiti baterija.

Eto i FAA je napokon to sve priznala i zbog još jednog razloga jer mnogi takve zahtjeve jednostavno ignoriraju i koriste uređaje tijekom cijelog leta. Bojazni zapravo nema jer da ima zona oko zrakoplovnih luka bila bi „mobitel free“. Iako nisam siguran da li je još uvijek tamo jedno vrijeme su odašiljači mobilnih operatera bili i na nekim aerodromskim zgradama.