Deregulacija mreža velikih brzina u konkurentnim područjima omogućit će ravnopravnu tržišnu utakmicu za sve sudionike na tržištu, ističu na izravan upit ICTbusiness.info vezano uz deregulaciju domaćeg telekom tržišta koju je danas potvrdilo Vijeće HAKOM-a domaćeg telekom regulatora.
„Regulacija cijena je do sada bila prisutna unatoč tome što u mnogim područjima RH postoje alternativne mreže i snažna konkurencija koja nije regulirana te gdje je tržišni udio HT-a i manji od konkurenata“, tvrde u HT-u.
Postojeća regulatorna situacija rezultirala je nedovoljnom iskorištenosti izgrađenih optičkih mreža čime se dovode u pitanje daljnja ulaganja, pojašnjavaju iz najjačeg domaćeg telekom operatora i dodaju da s ovom promjenom u regulaciji situacija će barem djelomično biti bolja i dat će poticaj za nastavak investicija.
„Deregulacija je apsolutno ispravan pristup i po našem mišljenju takva odluka je davno trebala biti donesena te je njen opseg trebao biti znatno veći. Mišljenja smo da bi u interesu digitalizacije Hrvatske trebalo deregulirati cijelo tržište brzog interneta, jer ne samo da 60% tržišta brzog interneta ostaje regulirano, već je i tržište bakrene mreža i dalje 100% regulirano. Očekujemo i nadamo se da će uskoro, u skladu sa praksom u EU, cijela Hrvatska biti deregulirano područje, a ne kako je sada odlučeno, samo 72 od više od 500 administrativnih jedinica“, zaključuju iz HT-a.
Ericsson i O2 Telefónica u Njemačkoj postigli su značajnu prekretnicu u razvoju 5G Cloud RAN tehnologije u Europi. U svojoj inauguracijskoj zajedničkoj implementaciji Proof of Concept (PoC) u O2 Telefónica Wayra inovacijskom središtu u Münchenu, prikazali su mogućnosti prve Ericssonove 5G Cloud RAN instalacije u Europi.
Novi problemi za Huawei u Njemačkoj jer telekomi imaju 50 posto baznih stanica na njihovoj opremi i kada krene zamjena zbog odluke države ona bi mogla koštati najmanje 2,5 milijarde eura za nekih 46 tisuća baznih stanica mobilnih telekom operatera Deutsche Telekoma, Vodafonea, Telefónica diljem Njemačke.
Deutsche Telekom postao je Ericssonov prvi komercijalni partner u njegovom nastojanju da cilja razvojne programere i poduzeća s pristupom komunikacijskim i mrežnim API-jima. Dobavljač gura ovu strategiju nakon što je prošle godine kupio Vonage za 6,2 milijarde dolara.