Europski proizvođači osvojili trećinu 4G ugovora vrijednog 3,2 milijarde dolara

Europski proizvođači osvojili trećinu 4G ugovora vrijednog 3,2 milijarde dolara
Fotolia

Iz China Mobilea dali su poticaj proizvođačima europskih telekomunikacijskih oprema nagrađujući ih trećinom ugovora čija je ukupna vrijednosti 3,2 milijarde dolara za izgradnju svoje 4G mreže. Ericsson, Alcatel-Lucent i Nokia Siemens Networks ugovorom su osigurali zasebno 10 posto na temelju prvotnih ugovora, dok su kineske tvrtke Huawei i ZTE bile nagrađene sa 25 posto po svakome.

China Mobileov 4G ugovor najveći je ugovor ovakvoga tipa za sve proizvođače koji su iščekivali natječaj nadajući se kako bi im se na takav način pomoglo u oživljavanju industrije koja se bori s nedostatkom potrošnje.

Prvi val 4G ulaganja u Japanu i Južnoj Koreji u 2010. godini bio je rezerviran za Ericsson i Nokia Siemens Networks, dok je drugi val u S.A.D.-u pripao Ericssonu i Alcatel-Lucentu. U novije vrijeme, Huawei je osiguravao 4G ugovore u Europi, dok je UK operater O2 izabrao Ericsson za izgradnju njihove LTE mreže.

China Mobile najveći je mobilni operater na svijetu u smislu broja pretplatnika, kojih broji 700 milijuna, a odluka o dodjeli nagrade stranim tvrtkama u trećinskom iznosu ugovora iznenadit će neke s obzirom na dosadašnje neslaganje između zapadnih zemalja i kineskih telekomunikacijskih proizvođača.

SAD se brine da će Huaweijeva i ZTEjeva oprema predstavljati rizik sigurnosti, dok Europska unija razmatra pokretanje istrage ne bi li se utvrdilo da li tvrtke nezakonito primaju državne subvencije od strane kineske vlade. Internom analizom EU utvrđeno je da dvije tvrtke štete europskim proizvođačima opreme za bežične mreže, jer se tvrtke rješavaju niskobudžetnih proizvoda tako što ih šalju u Europu.

Međutim, europske tvrtke poput Ericssona protive se bilo kakvim istragama zbog straha od osvete kineske vlade koja bi im mogla oduzeti dobivene povlastice postignute ovakvim i sličnim ugovorima.

Sve ovo dovelo je do toga da bi Europska unija mogla djelovati bez službenog prigovora. Ipak, ako Europska komisija pokrene postupak samostalno, kineska vlada bi to mogla protumačiti kao izravni napad i objaviti osvetljubive tarife.