Od „pametne“ EU granice do zapošljavanja preko oblaka

Od „pametne“ EU granice do zapošljavanja preko oblaka

Oracle konferencija Oracle Day 2013 i ove je godine, sedmi put po redu, u zagrebačkom Hypo centru okupila više od 500 uzvanika, među njima i vodeće ljude hrvatskog IT-a, inozemne goste te brojne informatičke stručnjake koji su došli razmijeniti iskustva i doznati sve o novim rješenjima vodećeg svjetskog proizvođača poslovnog softvera.

Konferencija je ponudila i niz praktičnih primjera primjene Oracleovog koncepta jednostavnosti IT-a, od rješenja koja će olakšati izazove skorog pristupanja EU, do međunarodno uspješnih proizvoda hrvatskih informatičara temeljenih na Oracleovoj platformi.

„Trenutna ekonomska situacija i zbivanja na hrvatskom tržištu dodatno su našim korisnicima nametnuli zahtjev za smanjivanjem kompleksnosti i troškova, uz povećanje učinkovitosti. Najbolje rezultate postigli su oni koji su se okrenuli inovativnosti, a šteta je što takvih tvrtki nema još više“, rekao je glavni direktor Oraclea Hrvatska Marin Tadić.

Jean-Claude Michaca, potpredsjednik Oraclea za inženjerske sustave govorio je o utjecaju računarstva u oblaku, mobilnog poslovanja i Big Data (analize velikog broja podataka) na suvremeno poslovanje. Opisao je mogućnosti ciljanog pristupa tržištu koje omogućava integrirana analiza svih podataka i naglasio važnost društvenih medija u odnosima s kupcima. Istaknuo je vezu između pojednostavljenog IT-a i inovativnosti.

„Tempo promjena danas omogućava kompanijama da svoje pozicije održe do devet godina ako nisu u stanju bitno inovirati svoje poslovanje, što je gotovo sedam puta kraće razdoblje nego u prošlom stoljeću. Glavna zapreka inovativnosti je složenost, zato Oracle ulaže pet milijardi dolara godišnje na razvoj rješenja za pojednostavljivanje IT-a, kako bi korisnike oslobodio naslijeđenih rješenja, što im ostavlja prostor da se usmjere na inoviranje poslovanja“, istaknuo je Michaca.

U situaciji kada ERP tržište stagnira te nema velikih implementacija i nadogradnji, Oracle je i na hrvatskom tržištu karte bacio na CEM (costumer experience managment) rješenja, a među korisnicima su im, rekao je Tadić, deset najvećih kompanija kao i javni sektor.

„CEM aplikacije su posebno interesantne za kompanije koje imaju veliku korisničku bazu kao što su maloprodajni lanci, banke i telekom operateri, a cilj je što bolje razumjeti profil korisnika i iskoristiti to u svrhu povećanje prodaje. U tom procesu posebno važnu ulogu imaju društvene mreže, a da bi implementacija bila jednostavnija i jeftinija koristi se cloud. Iako su neke kompanije, posebno banke, i dalje skeptične prema prebacivanju cjelokupnog poslovanja u oblak“, ističe Michaca te kao primjer navodi nekoliko banaka koje za neke 'non-core' segmente, poput 'talent managementa' koriste usluge u računalnom oblaku.

Kako ističe Tadić Oracle potencijal rasta vidi i u EPM rješenjima (enterprise performance managament) jer je to alat s kojim korisnici brže mogu vidjeti gdje gube novac, a gdje štede. U Hrvatskoj su im veći korisnici HT, Vipnet, HEP, Zagrebačka banka, TDR, Croatia osiguranje, zaključuje Tadić.

Na konferenciji je pomoćnik ministra unutarnjih poslova Nebojša Kirigin predstavio je projekt NBMIS (National Border Management Information System) ili Pametne granice, koji se provodi u sklopu uvođenja Šengenske granice.