Milijunski projekt u HEP-u na čekanju - nema naznaka završetka

Milijunski projekt u HEP-u na čekanju - nema naznaka završetka
Fotolia

Iako se očekivalo da će uvođenje SAP-ova industrijskog rješenja u Hrvatskoj elektroprivredi proći glatko, to se ipak nije dogodilo prije svega tromošću HEP-a, promjenama zakonske regulative, no to svakako nije isprika tvrde naši izvori.

Na izravan upit HEP-u, na koji smo čekali više od mjesec dana, ističu kako je HEP 2008. godine, u skladu sa Zakonom o javnoj nabavi, sklopio ugovor za provođenje EDM/ECM projekta (eng. Energy Data Management/Eligible Customer Management) u vrijednosti od 45,3 milijuna kuna. U skladu s tehničkim zahtjevima iz natječajne dokumentacije ponuditelj je ponudio SAP IS-U (eng. Industry Solutions - Utility) rješenje proizvođača SAP AG iz Walldorfa, Njemačka. Do danas je od spomenutog osnovnog ugovora financijski realizirano 42,6 milijuna kuna odnosno  94 posto vrijednosti ugovora, tvrde u HEP-u.

„U sklopu SAP projekta isporučene su sve ugovorene licence i dio ugovorenih usluga. Tijekom izvođenja projekta dva puta je došlo do promjene zakonske regulative, što je dovelo do promjene opsega projekta i modela sustava. Inicijalno ugovoreni opseg projekta, definiran spomenutim ugovorom iz 2008., nije u skladu s današnjim potrebama HEP-a. Stoga je HEP trenutno u fazi izrade idejnog rješenja nastavka EDM/ECM projekta koje će opisati ciljni sustav i osnovnu arhitekturu informatičkog rješenja za distributivnu i opskrbnu djelatnost u HEP-u, razmotriti formalno-pravne aspekte nastavka projekta, definirati nove poslovne i funkcionalne zahtjeve prema budućem aplikativnom rješenju, te dati financijsku procjenu ukupne investicije za dovršetak projekta“, objašnjavaju razloge nezavršavanja projekta.

Iako HEP tvrdi da je realizirano 94 posto vrijednosti ugovora, zanimljivo je da je to kao da nije realizirano ništa jer SAP-ovo rješenje nije pušteno u rad. Dakle, HEP je ako ćemo iskreno bacio novac i nema naznaka da će se projekt završiti jer kako saznajemo iz izvora u HEP-u za to nema niti političke niti bilo kakve druge volje.

O cijelom projektu upitali smo i SAP iz kojeg poručuju projekt implementacije SAP IS-U (SAP Industry Solution for Utilities) rješenja u HEP-u je još uvijek u tijeku.

„Projekt nije u potpunosti dovršen, prije svega zbog mjera donesenih od strane EC (Europske komisije) koje su implicirale donošenje hrvatskih Zakona o energiji i Zakona tržištu električne energije. Nadzorni odbor projekta je tijekom implementacije projekta donio poslovnu odluku da se SAP IS-U  projekt prilagodi novoj zakonskoj regulativi temeljem čega se implementacija projekta prolongirala. Ni u kojem slučaju ne možemo govoriti o propalom projektu, već samo o objektivnim okolnostima njegovog prolongiranja sukladno novonastalim okolnostima“, ističu u SAP-u.

„SAP IS-U (SAP Industry Solution for Utilities) je vodeće industrijsko „Utility“ rješenje u svijetu. Kvantificirano, više od 2200 energetskih i/ili komunalnih tvrtki u 70 zemalja koristi SAP IS-U rješenje, imamo više od 550 energetskih i/ili komunalnih tvrtki koja upravljaju imovinom i osnovnim sredstvima, više od 980 energetskih i/ili komunalnih tvrtki koristi SAP BusinessObjects, više od 275 tvrtki za proizvodnju energije, više od 380 gradskih tvrtki, više od 135 tvrtki za distribuciju vode. Dodatno 78% od prvih 50 energetskih i/ili komunalnih tvrtki koristi SAP rješenja i aplikacije. Potrebno je istaknuti kako je u kontinuirani razvoj i prilagodbu specifičnim industrijskim potrebama uključeno više od 100 SAP partnera diljem svijeta.  Dodatni pokazatelji su kako više od 660 energetskih i/ili komunalnih tvrtki u cijelome svijetu koristi module CRM (Customer Relationship Management) & Billing (450+ u EMEA regiji), više od 1300 energetskih i/ili komunalnih tvrtki u cijelome svijetu koristi SAP Business Suite, više od 45 energetskih i/ili komunalnih tvrtki koristi SAP AMI Integraciju sa MDUS (Meter Data Unification and Synchronization)“,

Iz SAP-a poručuju kako je implementacija njihova rješenja trebala donijeti HEP-u da zadovolji zahtjeve dereguliranog tržišta energentima, zadovoljavanje zahtjeva paketa mjera EU direktiva za deregulaciju tržišta električnom energijom, primjenu najbolje poslovne prakse tržišnih lidera, pouzdanost podataka, informatičku izvrsnost, proaktivan pristup razvoju rješenja i podršci poslovnih procesa - implementacija zakonske regulative i praćenje novih tehnoloških trendova te primjenu zakonskih regulativa isporučenih kroz nadogradnju i nove verzije sustava. Dodatno, SAP sudjeluje u svim EU inicijativama koje se odnose na preporuke i trendove u EU regulativa i ugrađuje ih i primjenjuje u SAP IS-U industrijskom rješenju.

„Možemo jedino govoriti o stupnju dovršenosti projekta, koji je prema svim parametrima u fazi visokog stupnja dovršenosti. Finalizacija projekta i puštanje sustava u punu produkciju ovisna je o objektivnim okolnostima vezanim uz poslovne odluke nadležnih dionika, ali smo uvjereni kako će projekt ući u završnu fazu tj. primjenu. KING-ICT je naš dugogodišnji partner čiji je doprinos i angažman uvelike doprinosi kvaliteti u provedbi i implementaciji projekata“, zaključuju iz SAP-a.

Kako bismo donijeli cijelu priči naravno pitali smo i prozvani King ICT, za kojeg se na IT tržištu spekulira da je krivac za nedovršenost projekta. iz KING ICT-a su na naš upit potvrdili kako se ugovoreni iznos penjao do 45,3 milijuna kuna , a sastoji se od isporuke SAP licenci, usluga implementacije, usluga edukacije i održavanja licenci.

„Kvalifikacija da je projekt propao ne stoji, a činjenica je da on nije u potpunosti dovršen. Po našem mišljenju glavni razlog kašnjenja je donošenje 3. paketa elektroenergetskih mjera od strane EC koji je implicirao donošenje hrvatskih Zakona o energiji i Zakona tržištu električne energije. Nadzorni odbor projekta je tijekom implementacije projekta donio poslovnu odluku da se SAP  projekt prilagodi novoj zakonskoj regulativi, a kašnjenje u izglasavanju zakona i nedostatak adekvatnih pravilnika su uvelike utjecale na kašnjenje SAP projekta.  Dinamici projekta ne pomaže niti činjenica da još nema konačnih odluka oko organizacijskog i procesnog restrukturiranje HEP ODS-a“, ističe Plamenko Barišić predsjednik Uprave King ICT-a.

On također napominje kako je SAP IS-U (Industry Solution for Utilities) je vodeće svjetsko rješenje po broju implementacija u elektroprivredama u svijetu a posebice u Europi. 5 vodećih svjetskih kompanija je u potpunosti na SAP sustavu (billing, CRM, ERP) dok preko 600 energetskih kompanija izdaje računa za više od 3 milijarde krajnjih kupaca. Od top 10 svjetskih energetskih kompanija 8 je na SAP-u (E.ON, EDF, Suez, RWE, ENEL, Tokio Electric Power, Veolia, Gaz de France, Centrica). Osim velikih energetskih igrača, i bivši monopolisti (nacionalne energetske kompanije) na srednjim i malim tržištima su na SAP-u (Irska, Portugal, Izrael, Češka, itd.).

Uz to treba napomenuti kako je SAP je član ključnih EU inicijativa po pitanju pametnih mreža i energetske efikasnosti te prenosi nove trendove i rješenja u aplikativni sustav.

Barišić ističe kako novo rješenje će biti u potpunosti prilagođeno EU regulativi i spremno za izazove i stalne promjene koje donosi deregulirano energetsko tržište te da sustav donosi prednosti za krajnjeg kupca poput jedinstvenog pogleda na kupca te jasnije informacije o fakturiranim uslugama (prikaz potrošnje kroz stanje registara i količina).

Projekt nije propao već je u visokom stupnju dovršenosti, a za njegov potpuni završetak i puštanje sustava u produkciju potrebna je provedba nekoliko poslovnih odluka koje su kontinuirano donosile uprave HEP-a i naše je očekivanje da  se to uskoro dogodi, ističe Barišić.

 

 

 

SAP IS-U prednosti za internu organizaciju očituju se u sljedećim područjima:

•          Standardizirano rješenje

•          Integrirani sustav: konsolidirani poslovni procesi na razini svih distributivnih područja (jedinstveno poslovanje na razini HEP OPDS-a), centralni sustav s jedinstvenom bazom podataka mjernih mjesta i jedinstvenom bazom poslovnih partnera (jedinstveni pogled na partnera), cjeloviti sustav praćenja životnog vijeka opreme, centralno vođenje zona očitanja, automatska razmjena mjernih podataka, itd.

•          Pouzdanost i sigurnost pristupa podacima (povjerljivost, integritet, neporecivost), konzistentnost podataka

•          Procesna izvrsnost koja se očituje kroz ugrađenu poslovnu praksu lidera u industriji, odvajanje poslova očitanja od poslova obračuna, mogućnost izdavanja računa odmah nakon ciklusa očitanja, napredne mogućnosti izrade tarifnih modela (real-time-pricing), rad s krivuljama, visoka automatizacija procesa naplate, mogućnost uvođenja procesne i organizacijske efikasnosti, mogućnost objedinjavanja distributivnih područja. Itd.

•          Dinamičko upravljanje sustavom u uvjetima liberaliziranog tržišta električne energije