Stjecanje ovih vještina omogućava polaznicima treninga da postanu stručnjaci za upravljanje bazama podataka. Osposobit će ih za rad u različitim industrijskim i korporativnim okruženjima gdje su sigurnost, pouzdanost i efikasnost ključni.
Baze podataka neizostavan su element gotovo svakog programskog rješenja jer omogućuju organiziranje, upravljanje i pristupanje podacima na način koji podržava širok spektar poslovnih i tehničkih zahtjeva. Podaci pohranjeni u bazama podataka od velike su važnosti za poslovanje stoga je važno pobrinuti se da je njihova sigurnost i privatnost osigurana.
Upravo kako biste naučili više o sigurnosnim aspektima upotrebe i primjene baze podataka, u Span Centru kibernetičke sigurnosti održava se trodnevni specijalistički trening „Sigurnost baza podataka“ od 3. do 5. lipnja. S fokusom na sigurnost i praktično korištenje SQL Servera, cilj treninga je osposobiti polaznike za rad s relacijskim bazama podataka. Trening obuhvaća sve ključne faze u procesu instaliranja, oblikovanja, organiziranja, zaštite i nadzora takvih sustava. Polaznici će se temeljito upoznati s relevantnim objektima, alatima, tehnikama i metodama, a kroz praktične vježbe imat će priliku simulirati i rješavati različite izazove vezane uz sigurnost baza podataka.
Stjecanje ovih vještina omogućava polaznicima treninga da postanu stručnjaci za upravljanje bazama podataka. Osposobit će ih za rad u različitim industrijskim i korporativnim okruženjima gdje su sigurnost, pouzdanost i efikasnost ključni. Trening je namijenjen IT stručnjacima i administratorima baza podataka koji žele proširiti ili osvježiti svoje znanje u radu s SQL Serverom, osobama koje se pripremaju za ulogu u administraciji baza podataka te tehničkom osoblju koje želi naučiti o sigurnosnim aspektima SQL Servera.
Trening će održati doc. dr. sc. Željko Kovačević, viši predavač na Tehničkom veleučilištu u Zagrebu i docent na Sveučilištu Sjever. „Važno se zaštititi od neovlaštenog pristupa cyber kriminalaca koji mogu pokušati neovlašteno pristupiti osjetljivim podacima i na taj način izazvati štetu organizaciji. Baze podataka često sadrže osobne i financijske podatke pa u slučaju pristupa neovlaštenih osoba može doći do zlouporabe identiteta i financijskih prijevara. Podaci u bazi moraju biti točni, pouzdani i netaknuti“, govori nam Željko. Polaznici će velik dio vremena raditi na stvarnim scenarijima na temelju kojih će stečeno znanje moći primijeniti odmah po povratku u svoju radnu okolinu.
Onečišćenje Jadranskog mora otpadom i mikroplastikom jedan je od najvećih ekoloških problema sadašnjice. Kako bi podigao svijest o ovom gorućem izazovu i potaknuo na pozitivne promjene, Telemach je, u suradnji s udrugom Digitalni inovacijski HUB (DIH) Innovamare i Institutom Ruđer Bošković, pokrenuo “Sretno more” - inovativni društveno odgovorni projekt koji se sastoji od edukacije mladih i čišćenja podmorja korištenjem najmodernije 5G tehnologije.
Kroz rad na CroCubeu, Makoter je primijenio principe optimizacije proizvodnje i montaže CubeSatova, koji omogućuju smanjenje broja dijelova malih satelita s 81 na 61.
Nedavno je održana sjednica saborskog Odbora za informiranje, informatizaciju i medije koja je odnijela vrlo zanimljivu raspravu koju možete pogledati na YouTubeu ovdje. Treba napomenuti kako je još prošlog mjeseca Vlada usvojila Plan konsolidacije rada i poslovanja HRT-a koji je izradio Deloitte.