Bez podrške uprave IT nema šanse

Bez podrške uprave IT nema šanse

Pokretanje tvrtke PharmaS nemoguće je bilo bez naprednih IT rješenja bez kojih danas niti jedna farmaceutska kompanija ne može funkcionirati, ističe Ivan Bašic, direktor poslova informatike u PharmaS, te dodaje kako ulaskom u novi segment dodataka prehrani (Consumer Healthcare - CHC), u kojem uskoro plasiramo i prvi u potpunosti razvijen proizvod u našoj tvornici, vrlo je bitna i podrška IT-a jer planiramo dorade i ERP te CRM sustava koji će podržati i taj segment našeg poslovanja pa će tu sigurno doći i do novih ulaganja u IT sustave.

Kako sam ističe, zahtjev Uprave bio je korištenje sustava renomiranih tvrtki na tržištu koje imaju dugogodišnje provjereno iskustvo u farmaceutskoj industriji, te odabir implementatora koji je implementirao ta rješenja u farmaceutskim tvrtkama u regiji, a upoznat je i s regulatornim zahtjevima.

Danas se bez IT-a ne može. Koliko IT sektor ima podršku uprave kada je riječ o implementaciji najnaprednijih IT rješenja?

Kod implementacije naprednih IT rješenja podrška uprave je izuzetno bitna, a posebno u farmaceutskoj industriji. IT rješenja koja se koriste u farmaceutskoj industriji pohranjuju podatke o lijekovima i njihovom djelovanju te moraju zadovoljavati standarde koje regulatorna tijela stavljaju pred njih. IT u PharmaS-u ima tu sreću da je Uprava zapravo i najveća podrška u uvođenju novih tehnologija u sva polja poslovanja tvrtke.

Zahtjev Uprave bio je korištenje sustava renomiranih tvrtki na tržištu koje imaju dugogodišnje provjereno iskustvo u farmaceutskoj industriji, te odabir implementatora koji je implementirao ta rješenja u farmaceutskim tvrtkama u regiji, a upoznat je i s regulatornim zahtjevima.

U odnosu na ukupne prihode kolika su vam ulaganja u IT rješenja?

Ulaganja u PharmaS treba sagledati s malo drugačijeg stanovišta, naime krenulo se kao start-up projekt 2009. godine te je bilo potrebno implementirati sve sustave od početka tako da za prve godine nije moguće govoriti o nekim postotcima u odnosu na prihode. Uložena su znatna sredstva da se izgrade sustavi koji mogu podržavati cjelokupno farmaceutsko poslovanje tvrtke. Sustavi su sada uglavnom implementirani te su sada i izdvajanja za investicije znatno manja i iznose nekoliko posto od sadašnjih prihoda.

Ulaskom u novi segment dodataka prehrani (Consumer Healthcare - CHC), u kojem uskoro plasiramo i prvi u potpunosti razvijen proizvod u našoj tvornici, vrlo je bitna i podrška IT-a jer planiramo dorade i ERP te CRM sustava koji će podržati i taj segment našeg poslovanja pa će tu sigurno doći i do novih ulaganja u IT sustave.

Na što posebno pazite kada su u pitanju IT rješenja? Orijentirate li se na provjerene svjetske brandove ili preferirate rješenja po mjeri?

U PharmaS-u se uglavnom orijentiramo na provjerene svjetske brandove koji imaju proizvode razvijene za farmaceutsku industriju s dugogodišnjim iskustvom u tom segmentu. Pravila kod farmaceutske industrije su jako rigidna i nema tu mnogo prostora za neke vlastite želje već se strogo držimo preporuka regulatornih tijela. To nam olakšava i samu implementaciju te kasnije održavanje sustava.

IT u cijeloj regiji broji minimalan broj IT stručnjaka te se više oslanjamo na outsourcing te na taj način dobivamo optimalan odnos podrške i troškova. Ovaj pristup nam daje veliku brzinu u implementaciji i veću prilagodljivost sustava što je izuzetno bitno za naš dinamičnom razvoj.

Možete li pojasniti važnost - ERP. CRM, BI rješenja u današnjem poslovanju?

ERP sustavi su najvažniji sustavi za poslovanje tvrtke i tu se nalazi najveća količina spremljenih podataka. Ti sustavi služe za cjelokupno financijsko poslovanje, prodaju, ljudske potencijale (opći dio) te materijalno poslovanje, proizvodnju, skladište, kontrolu kvalitete koji spadaju u tzv. Dobru Proizvođačku Praksu (DPP) i predstavljaju najvažniji dio ERP sustava za poslovanje farmaceutske kompanije.

CRM sustav bitan je prvenstveno za prodajne predstavnike i marketing menadžere jer prati rad stručnih suradnika na terenu te prodajno/marketinške aktivnosti kompanije.

BI sustavi povezuju sustave u kompaniji u jedan zajednički izvještajni sustav te ovisno o potrebama pojedinih menadžera implementirani su predefinirani izvještaji s najsvježijim podacima koji su bitni za njihovo poslovanje ili trenutne radne aktivnosti.

Koristite li mobilne aplikacije i povezivanje s glavnim sustavom za prodaju na terenu?

PharmaS trenutno koristi CRM aplikaciju na mobilnim telefonima (iPhone i Android), stalno povezanu prema centralnoj aplikaciji u kompaniji, te preko nje stručni suradnici na terenu dobivaju svježe informacije potrebne za njihov rad te mogućnost unosa podataka nakon svake posjete liječnicima. Ti podaci su odmah nakon unosa kroz mobilnu aplikaciju dostupni i njihovim voditeljima u uredu.

Treba posebno naglasiti da je naša tvrtka prva u svijetu implementirala takvo rješenje za svoje poslovanje i sada planiramo proširenje i na tablet računala kako bismo dodatno proširili alate našim prodajnim predstavnicima na terenu. Takav sustav bi smanjio tiskane papirnate materijale, koji se inače dijele prilikom posjete te bi se sve odvijalo elektroničkim putem što dodatno smanjuje troškove te pozitivno utječe i na okoliš. Ovo je pogotovo bitno u novoj grani već spomenutog CHC poslovanja i poslovanja s bezreceptnim lijekovima.

Na koji način koristite skladište podataka i preferirate ili in-house rješenja ili cloud?

Mi trenutno preferiramo in-house rješenja te smo tako i sustave inicijalno dimenzionirali i implementirali. Da bi takvo poslovanje bilo efikasno izgradili smo sustave na dvije lokacije, glavnu lokaciju u Popovači te dodatnu sekundarnu lokaciju u našoj drugoj tvornici u Zrenjaninu koja se aktivira u slučaju havarije prve lokacije te preuzima u potpunosti poslovanje (Business Continuity).

Naše rješenje zapravo je privatni cloud koji se koristi samo za naše interne potrebe. U razmatranju je i rješenje s trećom lokacijom kod nekog neovisnog providera gdje bi dodatno proširili naš privatni cloud, ali na zakupljenoj opremi od providera.

Što je po vama bolje cloud ili in house - kada se govori o cijeni, sigurnosti podataka, dostupnosti, disaster recoveryju?

Teško je govoriti što je bolje od ta dva rješenja već moramo govoriti o primjeni tih rješenja u pojedinoj kompaniji. Definitivno je Cloud rješenje jeftinije kod inicijalne implementacije jer su serverski i mrežni sustavi već izgrađeni, backup je riješen, dostupnost na tim lokacijama je riješena preko nekoliko internet providera, a disaster recovery velika većina pružatelja usluga već uključuje u osnovnu cijenu.

Međutim i tu imamo stvari na koje moramo obratiti pozornost, a to je prvenstveno činjenica da su sustavi "izvan kuće" i ukoliko nam padne internet veza pada i cjelokupno poslovanje. Ovo napominjem pogotovo za proizvodne pogone i kontrolu kvalitete gdje se analize praktički neprestano odvijaju i gdje pad interneta znači pad analize i time povezane troškove. Internet linkovi moraju prema lokacijama biti izuzetno veliki kako bi se podaci mogli prebaciti kod pružatelja usluga i sl.

Trenutno je u našoj regiji još uvijek cijena linkova dosta skupa pa je i to jedan od faktora koji se kod tih rješenja mora uzeti u obzir. Što se sigurnosti podataka tiče ne bih rekao da su cloud rješenja manje sigurna, komunikacija se ionako odvija preko vlastitih VPN-a, a pružatelji cloud usluga su itekako svjesni da je sigurnost podataka danas jedan od najvažnijih preduvjeta uopće za njihovo poslovanje.

Danas svi pružatelji usluga nude posebne serverske ormare sa specijalnim bravama i ugrađene kamere tako da ni fizički dostup do tih servera te podataka nije moguć.