Konsolidirani prihodi King ICT-a premašit će milijardu kuna u 2019. godini

Konsolidirani prihodi King ICT-a premašit će milijardu kuna u 2019. godini
Dražen Tomić / Tomich Productions

Poslovni rezultati jedne od najjačih domaćih ICT tvrtki King ICT premašit će ukupno milijardu kuna, potvrdio je pred novinarima danas predsjednik Uprave Plamenko Barišić. Prema njegovim riječima to znači da će u Hrvatskoj prihodi King ICT-a preskočiti 750 milijuna kuna, dok će tvrtka Smart Energy koja se bavi tehnološkim rješenjima za objekte dosegnuti više od 190 milijuna kuna. Ostatak otpada na konsolidirane prihode četiriju King ICT-ovih tvrtki u regiji od koji su posebno zadovoljni poslovanje u Bosni i Hercegovini.

Om ističe kako u treće desetljeće zakoračili su proširenim rasponom poslovanja, ostavljajući iza sebe godinu koju su obilježile brojne suradnje i u kojoj smo ostvarili pozitivne trendove u svim područjima poslovanja. „Uspostavljena su nova i ojačana postojeća međunarodna partnerstva, zbog kojih smo dobili priliku raditi s najmodernijim tehnologijama na dobrobit naših korisnika. Kao što se može vidjeti u sljedećoj cjelini, King ICT je i ove godine uspješno implementirao brojna rješenja za klijente u Hrvatskoj i regiji te nastavio svoj put širenja na međunarodno, globalno tržište. U 2020. godinu ulazimo s 500 zaposlenih, a s ponosom ističemo da je 2019. bila najuspješnija godina u povijesti King ICT-ja, s procijenjenim konsolidiranim prihodima većim od milijardu kuna“, pojašnjava Barišić.

King ICT ove je godine potpisao dva ugovora s NATO-ovom Agencijom za komunikacije i informacije. Nakon implementacije informatičke mrežne opreme u Nizozemskoj, King ICT će implementirati rješenja visokopropusne mrežne i komunikacijske infrastrukture na lokaciji NCIA u Den Haagu.

U tijeku je implementacija sustava za obračun i naplatu utrošenog prirodnog plina (IS-U) za HEP Plin d.o.o. koji se temelji na SAP tehnologiji, a očekivani kraj projekta je kraj 2020. godine. Implementacija se radi po SAP Activate metodologiji i prve funkcionalnosti novog sustava bi trebale postati aktivne u prvom tromjesečju 2020.

„Implementirali smo rješenje za upravljanje imovinom (Enterprise Asset Management), a u tijeku je finalna faza postprodukcije za HŽN Infrastruktura. S ovim rješenjem korisnik će moći detaljno upravljati svim svojim nekretninama te održavanjem, kako nekretnina, tako i sve ostale željezničke i IT opreme u svakodnevnom redovnom poslovanju“, ističe Barišić.

Ericsson Nikola Tesla i tvrtka King ICT će za Ministarstvo unutarnjih poslova RH (MUP RH) integrirati sustav 112-192 i time optimizirati komunikaciju, koordinaciju i upravljanje hitnim događajima, omogućiti brzu i neodgodivu reakciju hitnih službi, uključujući pozive na brojeve 112 i 192. Do sada je završena prva faza projekta, što uključuje implementaciju rješenja za 15 županijskih komunikacijsko-operativnih centara.

King ICT i MICRO-LINK su, kao partneri Motorola Solutionsa, izabrani na natječaju Ministarstva unutarnjih poslova RH za proširenje pokrivenosti cjelokupne MUPnet TETRA radijske mreže te za integraciju organizacija za javnu sigurnost i civilnu zaštitu u nacionalni TETRA digitalni dvosmjerni radijski sustav.

U konzorciju s Ericssonom Nikola Tesla, za Ministarstvo unutarnjih poslova, King ICT razvija bespilotnu letjelicu visokog dometa koja će pripadnicima granične policije pomagati u nadzoru državne granice. i to kroz svoju tvrtku Plaen IX.

Kako ističe Barišić od ostalih projekata je u segmentu poljoprivrede, u tijeku je implementacija sustava pod nazivom e-DPZ koji će omogućiti upravljanje državnim poljoprivrednim zemljištem. Sustav se razvija za Ministarstvo poljoprivrede RH, a očekivani kraj projekta je rujan 2020. godine.n

Pod vodstvom Fine, King ICT radi na razvoju sustava e-Pristojbe. Uvođenje ovog sustava omogućit će bržu i jednostavniju naplatu pristojbi za usluge tijela državne uprave prema građanima i poslovnim subjektima putem online te drugih elektronskih načina naplate, a završetak projekta očekuje se do kraja 2020. godine.

Za Hrvatske ceste u tijeku je završna faza implementacije SAP ERP sustava, što uključuje i isporuku hardverske infrastrukture S/4HANA, a očekivani datum produkcije je siječanj 2020.

„Za Crdoux derivati dva implementirali smo SAP Retail rješenje za upravljanje mrežom maloprodajnih servisa i sekundarnom distribucijom derivata. Projekt je obuhvatio implementaciju SAP RETAIL industrijskog rješenja, kao i implementaciju SAP ERP rješenja u području logistike derivata i financija“, ističe Barišić.

Iako nije mogao konkretno govoriti o projektima Barišić ističe kako su neki od nadolazećih projekata kojima će se stručnjaci u King ICT-ju posvetiti sljedeće godine uključuju implementaciju HRM rješenja za upravljanje ljudskim resursima u bankarskom sektoru, a King ICT je sklopio ugovor za izvoz softvera za virtualizaciju infrastrukture u 5 zemalja u regiji u istom sektoru.

Godinu koja će uskoro biti iza nas obilježila su i visokokvalitetna rješenja koja je King ICT proveo za vodeće hrvatske medijske kuće, ističe Barišić i dodaje kako je Nova TV implementirala novi poslovno- informacijski sustav SAP ERP Central Component (SAP ECC). Radi se o suvremenom rješenju koje će omogućiti veću usklađenost poslovnih procesa i dati podršku trenutnim i budućim potrebama tvrtke. U prvom dijelu 2019., King ICT je izgradio novi podatkovni centar za RTL Hrvatska, kojim nacionalna medijska kuća provodi konsolidaciju infrastrukture i podiže efikasnost svog sustava. U sklopu digitalizacije poslovanja i unaprjeđenja IT infrastrukture, za Styria Grupu implementirali smo i konfigurirali nove EMC podatkovne sustave, pojašnjava Barišić.

Što se tiče projekata u regiji za HT Eronet implementirana je zaštita za DDoS (distributed denial-of-service) napade za svoju telekomunikacijsku infrastrukturu, kao i uslugu zaštite od napada za svoje korisnike usluga.

Predstavljena je nova usluga „Firewall as a Service“ koju je King ICT razvio u suradnji HT ERONET- om. Usluga poslovnim korisnicima osigurava potpunu kontrolu upravljanja svojim sigurnosnim politikama i funkcionalnostima za različite lokacije i vrste uređaja.

U okviru Partnerstva u migracijama između Bosne i Hercegovine i Švicarske, uz podršku Centra za istraživanje politike suprotstavljanja kriminalu, King ICT je za Ministarstvo sigurnosti BiH unaprijedio Informacijski sustav za migracije (ISM) koji omogućava efikasnije upravljanje podacima o azilu, boravišnim dozvolama, registracijama, vizama i graničnim prelascima te evidentiranje i praćenje ulaska i boravka stranaca u BiH.

„Za Graničnu policiju BiH, u tijeku je implementacija sustava za automatsko prepoznavanje registarskih tablica na graničnim prelazima, gdje je projekt financiran od IPA natječaja. U sklopu United Nations Development Programme u BiH, napravljen je razvoj i implementacija rješenja eCitizen u svrhu digitalizacije lokalne uprave koja će obuhvaćati 18 općina u BiH“, ističe Barišić.

King ICT je implementirao krovni Fault Management sustav u BH Telecomu s ciljem nadzora i upravljanja greškama mrežne infrastrukture. Implementirano rješenje omogućava uočavanje nepravilnosti mreže i usluga u realnom vremenu, vrši analizu uzroka, pomaže procjeni potencijalnih utjecaja i određivanju prioriteta u korektivnim radnjama.

King ICT dobitnik je i niza nagrada za svoje poslovanje, pojašnjava Barišić i dodaje kako su dobili nove partnerske statuse i nagrade kompanija kao što su Dell, Schneider Electric, SAP, Cisco, HP Enterprise, VMware.

„Otvorili smo razvojno-istraživački centar RTC Banja Luka i okupili IT stručnjake i developere svih profila. RTC radi na međunarodnim projektima na području Europske unije i regije“, ističe Barišić.

I za kraj Barišić ističe i kako pomažu zajednici, pa je tako tu projekt opremanja i edukacije u Dječjem domu Laduč, ali i pomoć za nastup u Kini Patrika Čudića koji je i ove godine osvojio 1. mjesto na Svjetskom natjecanju u mentalnoj aritmetici.