PRUŽAJU OTPOR

Ključni razlozi zašto poslodavci žele da zaposlenici ne rade na daljinu

Ključni razlozi zašto poslodavci žele da zaposlenici ne rade na daljinu
Depositphotos

Zaposlenici u velikoj većini vole rad na daljinu. S druge strane, poslodavci i rukovodeći su ti koji žele sve natrag na radnim mjestima, uvjereni da je to jedini način za održavanje efikasnosti i produktivnosti na najvišim razinama. Pritom ignoriraju silna istraživanja koja ih razuvjeravaju.

Na neki način, otpor poslodavaca prema radu na daljinu je misterij. Uostalom, eliminacija putovanja na posao daje prosječnom američkom zaposleniku gotovo jedan sat dodatnog vremena svaki dan, prema istraživanju Instituta Becker Friedman Sveučilišta u Chicagu. Osim toga, prema Gallupu, osoblje koje je prisiljeno raditi u uredu ima veću vjerojatnost da će doživjeti izgaranje i nisku angažiranost.

Unatoč tome, mnoge tvrtke inzistiraju na zaposlenicima u uredu. Evo mogućih razloga zašto.

1. Smanjenje broja zaposlenih

Za tvrtku koja se priprema za smanjenje, prisiljavanje osoblja da se vrati u ured potencijalno može pružiti učinkovitu strategiju za izbjegavanje ili smanjenje otpuštanja. Dakle, umjesto da otpusti osoblje, poslodavac može narediti povratak u ured i prepustiti zaposlenicima da odaberu hoće li otići ili ne.

Primjerice, izvršni direktor Lyfta David Risher otkrio je da će zaposlenici morati raditi iz ureda najmanje tri dana u tjednu. To je stiglo zajedno s najavom novog vala otkaza.

Također, Amazon je pozvao zaposlenike da se vrate u ured barem tri dana u tjednu počevši od svibnja, samo mjesec dana nakon što je najavljeno da će otpustiti više od 18.000 radnika. U ožujku je najavljeno otpuštanje dodatnih 9000 radnika.

Prvi dopis Elona Muska osoblju nakon preuzimanja Twittera uključivao je naredbu o povratku u urede na puno radno vrijeme. Prije kraja godine uslijedilo je nekoliko krugova otpuštanja.

2. Suradnja

Prema Microsoftovoj analizi, rad od kuće tijekom pandemije doveo je do toga da su grupe Microsoftovih zaposlenika bile manje međusobno povezane, manje surađivale i više izolirane. Analiza je pokazala da je zaposlenicima teže prenijeti složene informacije dok rade na daljinu.

Suradnja i povezanost svakako mogu predstavljati izazov za rad na daljinu u određenim ulogama.

Pa je tako prema Disneyjevom izvršnom direktoru Bobu Igeru, povezanost na radnom mjestu ključna.

"U kreativnom poslu kao što je naš ništa ne može zamijeniti sposobnost povezivanja, promatranja i stvaranja s vršnjacima koja proizlazi iz fizičkog zajedništva, niti priliku za profesionalni rast učeći od lidera i mentora", naveo je Iger.

3. Paranoja

Studija Microsofta iz 2022. pokazala je da se produktivnost zaposlenika povećala kroz nekoliko mjera, a ipak je 85 posto rukovodećih reklo da im je teško vjerovati da su zaposlenici bili produktivni tijekom hibridnog rada. Tradicionalni vizualni pokazatelji produktivnosti postali su ograničeni.

Prema ExpressVPN-u, neizvjesnost i nelagoda zbog onoga što zaposlenici rade primarni su razlog zašto su poslodavci zainteresirani za nadzor. U studiji iz siječnja 2021., 57 posto šefova reklo je da ne vjeruju svojim zaposlenicima da rade bez osobnog nadzora.