Dujmović - 20 godina Spana: Bavimo se izvozom pameti, kreativnosti i radišnosti

Dujmović - 20 godina Spana: Bavimo se izvozom pameti, kreativnosti i radišnosti

Jedna od ponajboljih domaćih IT firmi Span proslavila je svojih prvih 20 godina i povodom toga razgovarali smo s njezinim osnivačem i glavnim izvršnim direktorom Nikolom Dujmovićem o tome što se sve događalo u dva desetljeća domaćeg IT-a. Pokušali smo od Nikole Dujmovića saznati kako je to bilo broditi poslovnim vodama 20 godina, koja je godina ključna, što su se tu muvali neki Mađari, kako je to sve izgledalo do tvrtke koja ima ime u regiji i svijetu i radi za najveće svjetske kompanije.

Span slavi 20 godina. Koje su ključne godine u poslovanju, te što vam se najvažnije dogodilo?

Ključne godine, znaš kaj - svaka godina je ključna. Doslovno svake godine moramo savladati izazove da bi i dalje bili tu, konkurentni na tržištu. Nemamo niti jednu godinu koju bi posebno izdvojili, iako ima godina kojih se rado sjećamo i onih koje su nam manje drage.

Koji je bio razlog pokretanja firme prije 20 godina i čime ste se na početku bavili?

Jednostavno, firmu smo pokrenuli jer ništa drugo nismo znali raditi. Od samog početka smo krenuli kao softverska i servisna kompanija. Slikovito i pojednostavljeno, naša strategija je bila izgraditi profesionalne servise za podršku i projektiranje sustava sa softverske strane, nasuprot uobičajenoj sistem integratorskoj strategiji da se gradi od hardvera prema gore. Ponekad to zovu „platformski integrator“. Od samog početka naša platforma je Microsoft, pa kada korisnik dođe kod nas s poslovnim problemom, mi kažemo - to Vam možemo riješiti ovako na našoj platformi, a slobodno odaberite hardver koji Vam najviše odgovara. Tako je od samog početka.

U kojem je smjeru išao razvoj firme jer danas ste tvrtka s više od 140 ljudi koja radi za najveće svjetske korisnike poput Mc Donaldsa? Malo o transformaciji u povijesti, dolasku, pa odlasku Mađara...

Razvoj firme je uvijek išao temeljem te strategije,  već smo krajem 90-ih znali da su naše kompetencije međunarodno konkurentne i kada je počeo interes stranaca za firmu odbijali smo sve financijske investitore i odlučili da ćemo prihvatiti samo strateškog investitora, firmu iz branše koja bi nam omogućila iskorak na veće tržište. Priču sa Synergonom smo dosta puta ispričali, pa neću dužiti, ali uz sav trud nije nam uspjelo iskoračiti čak ni na mađarsko tržište.  Synergon je bio i dalje je veliki mađarski sistem integrator ali bez obzira na sve nikada nije uspio napraviti međunarodni iskorak, tako da smo 2007. u burnim previranjima kada je Mađare na burzi preuzimao jedan fond u „hostile takeoveru“, mi smo firmu otkupili zaduživši se „do grla“ u banci.

Imamo nekoliko međunarodnih klijenata, a za McDonalds radimo već 13 godina, počeli smo lokalnom, pa regionalno, pa za Europu, pa Aziju, a od prošle godine smo promovirani u jednog od 6 globalnih  dobavljača IT usluga i članovi smo njihovog savjetodavnog tijela - Strategic Partner Foruma, uz Microsoft, Xerox, EMC, AT&T. Kada ovo pričam i mene je malo frka. No, to je sve rezultat naše ustrajnosti, da ne velim tvrdoglavosti i ulaganja u kompetencije, kontrolu kvalitete. Evo, u zadnjih par godina postali smo jedna od nekoliko kompanija u regiji koja ima prestižni ISO 20000 kao potvrdu operativne izvrsnosti. Par godina prije toga smo dosegli ISO 27000 a ISO 9000 ni ne spominjem jer živimo s njim već skoro desetljeće.

Isto tako, imamo desetke certificiranih inženjerki i inženjera, a naša Nataša je jedna od stotinjak Microsoft certified Mastera u svijetu, 20 ih je u Europi, pri tome je ona jedina žena Master na kontinentu.

Svjetske korporacije to prepoznaju, cijene i eto ... tako mi radimo po svijetu i za najbolje hrvatske kompanije...

Koja su vam danas ključni fokusi u poslovanju, te što očekujete u narednih nekoliko godina?

Što očekujemo, ako Vlada nastavi ovako ne znam tko s uopće usudi nešto očekivati. Užasava me demagogija koju moramo trpjeti pa smo skromni i u očekivanjima.

Možete li nam malo više reći o brojkama Spana u zadnjih nekoliko godina, kako te brojke ocjenjujete u odnosu na krizu koja je zahvatila tržište? Koliko vam je važno hrvatsko, a koliko svjetsko tržište?

Prihod nam raste pristojno i kako radimo na više tržišta rasli smo i u krizi. Čak i na hrvatskom tržištu rastemo, no većinu profita ostvarujem izvozom i to izvozom hrvatske pameti i radišnosti!

Kakve trendove očekujete do kraja ove godine, te u sljedećoj godini? Smatrate li da će se dogoditi rast domaćeg tržišta ili nastavak stagnacije, te što očekujete od vaših izvoznih poslova?

Trendovi, nemoj molim te. Kakav rast domaćeg tržišta, sve dok će se ovo društvo i država ponašati ovako kako se ponaša sada, nećemo se maknuti ni milimetar.

Naš izvoz bi mogao biti i puno veći, prije godinu dana odbili smo posao koji je zahtijevao da zaposlimo 200 ljudi. Budući da bi nam za to trebalo ozbiljno financiranje, odmah smo odbili. Znali smo uvjete od banaka, čak i HBOR-a, i spiku „a gdje vam je nekretnina“, nije nam se to dalo slušati, tko da smo odlučili ipak rasti sporije koliko možemo konzervativnim financiranjem. Drugi faktor je ova opća pravna i društvena nesigurnost, kojom se nitko ne bavi, svi pričaju nitko se na bavi.

Kakvim trenutno ocjenjujete domaće IT tržište i očekujete ili neke pomake u narednim godinama i u kojim segmentima?

Ocjenjujem ga dobro, pomake ne očekujem.