Budućnost računalstva je bitka za vaše privatne podatke

Budućnost računalstva je bitka za vaše privatne podatke
Fotolia

Kompanije i organizacije koje će dominirati novom računalnom erom budućnost vide u profitu od što većeg broja oglasa pa je tako za očekivati da će sve ćešće i dublje zavirivati u privatnost svojih korisnika.

Jer, što više znaju o njihovim navikama i potrebama, to će im bolje moći plasirati proizvode, a bolje plasiranje proizvoda znači i veću zaradu od oglasa. Nažalost, to je neminovno, osim ako se nešto drastično ne promijeni, a pod time se misli i na zakone koji bi zaštitili korisnike od tih kompanija, od kojih posebno treba istaknuti Google i Facebook.

Gledajući sa strane kapitala, ne treba im toliko zamjeriti, prodaja softvera i hardvera je u padu, a "zlatni rudnik" su upravo oglasi. No gledajući sa strane korisnika, to je potpuna katastrofa i riječ je o običnoj pohlepi jer korisnici će i u budućnosti kupovati nove uređaje, provodit će još više vremena na internetu i bit će povezaniji nego ikad.

U prošlosti su IBM i Microsoft bili "zločinci", potom se ubacio Apple i izbacio IBM, da bi stigao i Google. Kao posljednji, stiže Facebook, čije je testiranje ljudskih emocija u svrhu boljeg plasiranja oglasa ipak bilo previše za bilo čiji ukus. Čak se Microsoftov i Appleov monopol ili zatvorenost, kao ni Googleovo provjeravanje naših navika pri korištenju njihovih proizvoda, ne mogu uspoređivati s testom koji je proveo Facebook.

A to je tek početak jer samo Microsoft ne ovisi o reklamama, oni imaju Windowse i alate koji idu uz njega, imaju Xbox i mogu od toga dobro živjeti. Također, "guraju" se na cloud sustave i traže svoje mjesto u njemu, no to ne znači da s ekspanzijom mobilnih uređaja s Windows operativnim sustavima i oni neće početi "testirati" korisnike.

Apple, Google i Facebook žive većinom od oglasa, iako Apple zbog onoga što nudi uistinu ne bi trebao toliko bazirati na Apple Storeu. Ali teško je protiv želje za uspjehom, a uspjeh je biti iznad svih. Ali gdje smo tu svi mi?

Afere sa špijuniranjem pokazuju da američka politika ionako ne mari previše za građane, baš kao što je slučaj u većini svijeta, a samim time je teško zamisliti donošenje zakona koji bi limitirali mogućnosti onih koji mogu obavljati posao raznih vlada "besplatno". Možda je to sve previše paranoično, ali trenutna situacija ukazuje na to da korisnicima neće biti lako čuvati privatnost u bližoj (i daljoj) budućnosti.