Domaći proizvođači su u razdoblju od travnja do kraja lipnja napravili značajan iskorak.
Depositphotos
Apple ima velikih problema u Kini, gdje je njegov iPhone pao tek na šesto mjestu po broju isporučenih uređaja. Daleko je to od ne tako davnih vremena kad je suvereno vodio na najvećem tržištu. I jednom od najplodnijih za njegovo poslovanje.
Naime, rezultati za drugi kvartal ove godine pokazuju da su ispred kineski proizvođači kao Huawei, Oppo, Vivo i drugi... Ne pomaže ni što konstantno Apple nudi promocije, sniženja i poklone, sve kako bi motivirao Kineze da se vrate nekadašnjim navikama.
Ali, svijet se unazad nekoliko godina promijenio pa nekineski proizvođači jako teško pronalaze put do potrošača. Što je odlično za one domaće, prvenstveno Huawei koji van kineskih granica jedva da i postoji otkako su mu nametnute američke sankcije u svibnju 2019.
Dakle, brojke pokazuju sljedeće. Kinesko tržište u drugom kvartalu ima deset posto bolji rezultat broja isporuka nego u istom razdoblju lani, ističe Canalys. Odnosno, isporučeno je 70,5 milijuna uređaja.
Na prvom mjestu je Vivo s 13,1 milijuna isporuka i 19 posto udjela te 15 posto rasta na godišnjoj razini. Oppo je drugi sa 16 posto udjela i 11,3 milijuna isporuka te godišnjim padom od jedan posto. Honor drži treće mjesto s rastom od četiri posto, 10,7 milijuna isporuka i udjelom od 15 posto. Na četvrtom je mjestu Huawei s 10,6 milijuna isporuka, čak 41 posto rasta i udjelom od također 15 posto. Xiaomi je peti s deset milijuna isporuka i 14 posto udjela te rastom od 17 posto.
Apple je izgubio dva posto u isporukama i na 9,7 milijuna je u drugom kvartalu te ima udio od također 14 posto kao i Xiaomi, koji je "skočio" nakon predstavljanja prvog električnog automobila - SU7. Američkom gigantu ne pomaže ni što nove usluge koje nudi nisu prilagođene kineskom jeziku. Primjerice, sve što se tiče umjetne inteligencije.
Deutsche Telekom potpisao je dugoročni strateški sporazum s Google Cloudom, koji traje do 2030. godine. Fokus je na integraciji clouda i umjetne inteligencije (AI) za DT-ovu IT infrastrukturu, mreže i poslovne aplikacije, uključujući migraciju njegovog SAP okruženja.
Poslovni prihodi Span Grupe iznose 61,1 milijun eura i veći su za 80 posto u odnosu na isti kvartal prošle godine. Dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecjacije i to prije jednokratnih stavki (EBITDA) iznosi 4,1 milijun eura i bilježi rast od 50 posto u odnosu na promatrano razdoblje prošle godine, dok je EBITDA nakon jednokratnih stavki porasla za 61 posto i iznosi 3,9 milijuna eura. Neto dobit Grupe za prva tri mjeseca 2025. godine iznosi 2,7 milijuna eura, što je rast od 108 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Meta mogla bi izgubiti 7 milijardi dolara u prihodu od oglašavanja od kineskih tvrtki zbog američkih carina, sugerirao je Craig Moffett, viši izvršni direktor u MoffettNathanson, u istraživačkom izvještaju.