Loše radne navike koje utječu na vaše zdravlje

Loše radne navike koje utječu na vaše zdravlje
Fotolia

Vi ste dobar i efikasan zaposlenik. Uspješno rješavate radne zadatke i projekte i postižete vrhunske rezultate. Jedina je šteta što su vas ukočila leđa i ramena od predugog sjedenja za stolom, što vam je koža i odjeća puna mrlja - od „zdrave hrane“ koju ste pojeli tijekom rada i što ste neprestano pospani jer ste projekt završili tek u 4 sata ujutro i spavali samo tri sata prije odlaska na posao. Kako bi vam pomogli da prepoznate kada, kako i u kojoj mjeri profesionalna deformacija utječe na vaše fizičko i psihičko zdravlje donosimo kratku listu nekih od najnezdravijih radnih navika.

  1. Obuća. Odijelo i haljina diktiraju cipele. A kada je riječ o visokoj modi neizbježne su visoke pete i uske cipele. Sve je to lijepo i krasno na kratke staze, no, na kraju napornog radnog dana vrlo vjerojatno ćete osjećati da ste umjesto cipela cijelo vrijeme nosili - španjolsku čizmu. Kako bi osigurali da u pravom trenutku izgledate pravo, a u (opet) pravom trenutku ostanete zdravo, uvijek imajte dva ili više pari cipela na raspolaganju, a kako bi u danom trenutku mogli nositi one koje su najprimjerenije trenutačnoj situaciji. Primjerice, ukoliko nakon jutarnjeg sastanka ili prezentacije ostatak dana provodite radeći u uredu - za stolom -itekako ćete cijeniti par udobnih cipela za tu namjenu.
  2. Putovanje na posao. Dugotrajne vožnje automobilom, vlakom i autobusom rezultiraju prosječno dužim vremenom inaktivnosti i sjedenja, a što za posljedicu ima povećanje indeksa tjelesne težine, obima struka, razine kolesterola i krvnog pritiska. Navedene se vrijednosti se mogu efikasno smanjiti ukoliko se na posao - ukoliko je dovoljno blizu - ponekad otputite pješice ili biciklom. Na taj ćete način daleko jednostavnije uključiti određenu dozu fizičke aktivnosti u svoju svakodnevicu, budući da za to nećete morati odvajati posebno vrijeme „poslije posla“.
  3. Cjelonoćni rad. Ponekad je za završetak nekog poslovnog zadatka neophodno raditi više od osam sati dnevno. U takvim se situacijama najčešće vraćamo praksi iz srednje škole ili fakulteta, tj. rada po noći. Povremeni slučajevi nedovoljne količine vremena za odmor i spavanje nisu problem, no, to ipak mogu postati ukoliko se počnu događati redovito. Naime, učinak 24-satne deprivacije od sna je jednak učinku alkohola u dozi od 0,10 promila u krvi, a što u konačnici utječe na moć rasuđivanja. Jedini lijek za nedostatak sna je spavanje, a najbolje vrijeme za boravak u Morfejevom kraljevstvu je ponoć te 12 sati nakon toga - dakle podne. Drugim riječima, ako ste radili po noći, svakako probajte uloviti malo drijemeža oko podneva, ako vam situacija (i šef) to dopuštaju.
  4. Doručak. Možda ne osjećate glad ujutro (posebice ukoliko ste radili do zore), ili jednostavno nemate vremena da pojedete fina jaja sa špekom jer žurite na važan sastanak. Bilo kako bilo, nemojte da vam to pređe u naviku. Preskačući doručak svojem tijelu zapravo govorite da štedi energiju. Stoga, ako već morate na brzinu napustiti dom bez da išta ubacite „u kljun“, barem sa sobom uzmite kakvo voće i pojedite ga usput. Kasnije u uredu pojedite ostatak doručka. Nejedenje doručka također može izazvati potrebu da se, izgladnjeli, tijekom ručka pretrpate hrane, a zna se da takav pristup ne vodi u pozitivnom smjeru.
  5. Konzumacija brze hrane. Ručanje „s nogu“ je prava nutricionističko-financijska zamka, budući da je izbor hrane obično ograničen na dva temeljna tipa: skupo i fancy te jeftino i prepuno ugljikohidrata. Najbolje i najzdravije rješenje je donošenje zapakirane hrane od kuće. Ukoliko to nije moguće, valja si dati truda i pronaći neki dobar restoran/menzu/zalogajnicu, a koji služe minimalno obrađenu hranu s puno povrća.
  6. Grickanje za radnim stolom. Osim mrvica koje se zavlače posvuda i predstavljaju idealnu podlogu za razvoj novih oblika bakterija i mikroba koji samo čekaju da iskušaju svoje vještine na vašem imunološkom sustavu, čest unos takve vrste hrane ima vrlo loše posljedice po organizam s obzirom na to da se uglavnom radi o ugljikohidratima i mastima.
  7. Loše držanje. Krajnji rok se približava, pritisak raste, a vaša su ramena sve manje uspravna. Nepravilnim sjedenjem za radnim stolom nepotrebno opterećujete i zamarate mišiće. Stoga ne zaboravite tu i tamo napraviti pauzu u sjedenju i protegnuti noge, ruke i vrat, a kako bi poboljšali cirkulaciju u ekstremitetima. Drugim riječima, ne postoji recept za pravilno sjedenje koje traje neprekidnih osam sati!