Započela digitalna transformacija škola u Hrvatskoj

Započela digitalna transformacija škola u Hrvatskoj
Shutterstock

Škole koje sudjeluju u CARNET-ovom pilot projektu „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ značajno su napredovale u primjeni digitalnih tehnologija, pokazuju rezultati završnog vrednovanja digitalne zrelosti škola. Vrednovanje su proveli CARNET i Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu (FOI), akademski partner na projektu, i to u razdoblju od veljače do travnja ove godine.

Digitalna zrelost škola podrazumijeva sustavnu primjenu digitalnih tehnologija u obrazovnim i poslovnim procesima u školama. Temeljni dokument pod nazivom Okvir za digitalnu zrelost škola, kojeg su izradili stručnjaci FOI-ja i CARNET-a, definira pet područja i pet razina digitalne zrelosti škola. Područja obuhvaćaju različite aspekte integracije i korištenja digitalnih tehnologija, a za svako područje definirane su razine: digitalno neosviještena (1), digitalna početnica (2), digitalno osposobljena (3), digitalno napredna (4) i digitalno zrela (5).

Pilot projekt obuhvatio je 10 posto škola u Hrvatskoj, odnosno 151 osnovnu i srednju. Zahvaljujući istraživanju, prvi je put u Hrvatskoj dobiven dubinski uvid u stanje digitalne zrelosti škola. U listopadu 2016. provedeno je početno vanjsko vrednovanje koje je pokazalo kako su na skali od 1 do 5, naše škole u prosjeku na razini 2. Tada nijedna od 151 škole u projektu nije bila digitalno napredna ni digitalno zrela, dok se tek svaka peta škola smatrala digitalno osposobljenom.

Nakon 18 mjeseci rezultati su znatno bolji. Promatrajući ukupnu razinu, čak 93% škola sada se nalazi na razini digitalno osposobljenih (razina 3), ili digitalno naprednih (razina 4). Područje digitalne zrelosti u kojem je zabilježen najznačajniji prosječni skok je područje „Planiranje, upravljanje i vođenje“. To je područje u početnom vrednovanju imalo najlošije rezultate (prosječna razina: 1,88) da bi u završnom vrednovanju prosječna razina bila 3,4 od čega je 20 škola u tom području uspjelo postići najvišu razinu digitalne zrelosti.

„Završno vanjsko vrednovanje, provedeno s ciljem identifikacije područja unutar kojih je postignut porast razina digitalne zrelosti, pokazalo je kako projekt e-Škole može pomoći u podizanju te razine u svim hrvatskim školama. Iznimno smo zadovoljni dobivenim rezultatima koji su ukazali na niz poboljšanja, a pred nama je sada digitalna transformacija cijelog školskog sustava. Vjerujem da ćemo prave učinke pilot projekta vidjeti tek nakon školske godine 2019./2020.“ izjavila je zamjenica ravnatelja CARNET-a i voditeljica pilot projekta e-Škole, Andrijana Prskalo Maček.