Upravljanje pripremom hrane mnogo jednostavnije uz novu Coolinariku

Upravljanje pripremom hrane mnogo jednostavnije uz novu Coolinariku
DepositPhotos / Ilustracija

Coolinarika je najveća kulinarska zajednica u regiji uz koju su generacije i generacije učile kuhati. Postoji još iz vremena prije Facebooka, ima više od 800.000 aktivnih članova i bazu od 207.000 recepta. Nedavno je dobila potpuno novi izgled i funkciju, a cijeli projekt je trajao godinu i pol dana, a iza njega stoje dubinske analize, nove tehnologije, umjetna inteligencija i jako predan tim ljudi iz Humana, jedne od naših najdugovječnijih i najuspješnijih digitalnih agencija.

Svaka platforma ima svoj životni ciklus i trebala bi se mijenjati i unaprjeđivati zajedno s vremenom i svojim korisnicima. Slučaj Coolinarike nije puno drugačiji. Ponašanje njenih korisnika kroz godine se mijenjalo, a nova Coolinarika rezultat je dubinske analize trenutnih korisnika. Ideja novog sučelja je na jednom mjestu dati konkretna rješenja za sve bitne prehrambene potrebe korisnika. Nimalo lagan zadatak redizajna prerastao je u projekt dug skoro godinu i pol, zbog kojeg je Coolinarika danas bogatija, modernija, dostupnija, pametnija i naprednija.

„Kombinacijom analize, kreative i tehnologije Human je uveo Coolinariku u novi životni ciklus. Dubinske analize milijuna dostupnih podataka omogućile su ne samo nastanak kreativnih ideja za nove funkcije na zadovoljstvo korisnika Coolinarika, već i razvoj novih tehnologija koje će tim funkcijama biti temelj. Za Coolinariku je tako razvijena potpuno nova tehnološka arhitektura koja stoji iza sada vrlo progresivne web aplikacije koja zbog korištenja različitih alata iz domene Natural Language Processinga tečno govori kulinarskim jezikom“, pojašanjavaju iz Humana.

Coolinarika backend vrti na na node.js, a spaja se na podravka.io, ali i na elasticsearch cluster koji joj omogućava da brzo odgovori na velik volumen posjećenosti. Sadržajem se upravlja kroz Human CMS, proizvod koji se spaja na podravka.io API i koji je također napisan u Javascriptu (React). Coolinarika frontend je Human napravio kao SPA (Single Page Application), također napisan u Reactu, a sve u smjeru jednostavnijeg, neposrednog i prijateljskog pristupa korisniku.

Coolinarika je oduvijek bila prva destinacija za brojne korisnike kad im je trebala motivacija, ideja ili pomoć u kuhanju, a sad je došlo vrijeme da im sve to bude omogućeno još i puno bolje. Osim što je Human tim Coolinariku učinio preglednijom, reaktivnijom i bržom, nova stranica korisnicima može ponuditi ideju što skuhati u odnosu na sastojke koje trenutačno imaju u kućanstvu ili ovisno o vremenu koje su spremni uložiti u pripremu jela. Ona razumije sezonalnost, navike i preference svojih korisnika po, primjerice, danima u tjednu ili aktualnim trendovima. Razumije hranu i sve o njoj, zahvaljujući algoritmu Taste Machine. Ovaj dio umjetne inteligencije zaslužan je za to što sada svaki korisnik može vidjeti sadržaj koji njemu odgovara, plasiran prema vlastitom okusnom profilu.

„S otprilike 2.000 klasificiranih sastojaka obuhvaćeno je oko 90 posto od ukupno 2.000.000 sastojaka koje su korisnici unijeli uz recepte. Na temelju razumijevanja značenja naslova recepata i tagova, programski su derivirani nazivi jela - prvi nivo je općenitiji (npr. jela od piletine) dok je drugi specifičniji (npr. pohana piletina, piletina u pećnici I sl.), a u konačnici je definirano oko 150 jela prvog nivoa i oko 2.000 jela drugog nivoa“, pojašnjavaju iz Humana.

Kroz razvoj ovakvih tehnoloških funkcija koje dokazano ispunjavaju određenu potrebu, Coolinarika je danas pročišćena i napredna web aplikacija koja korisnicima nudi puno više od onog na što su navikli.

Nova Coolinarika je prije svega pametna aplikacija koja razumije korisničke želje, čak kad ni oni sami nisu sigurni što u određenom trenutku žele pa uz nju manje vremena odlazi na smišljanje jela, a više na uživanje u kuhanju.

Riječ je o progresivnoj web aplikaciji koja pruža identično korisničko iskustvo na desktop webu, mobilnom webu, Android i Apple mobilnim aplikacijama.

Nova Coolinarika omogućuje i izradu okusnog profila na temelju posjećenosti određenih recepata i vremena provedenog na njima (više vremena = veći interes). Pored toga, posjetitelji mogu ispuniti upitnik o svom osobnom okusnom profilu i označiti koje namirnice vole ili ne vole, koji im je nivo kulinarskog znanja i sl. na temelju čega im se prilagođava i sadržaj koji se potom nudi određenom korisniku. Omiljene recepte posjetitelji Coolinarike mogu grupirati prema vlastitim kategorijama u takozvane Kolekcije.

„Zahvaljujući personaliziranom pristupu, korisniku se omogućuje da odabere namirnice ima ili pak nema u svom hladnjaku ili kuhinji te na temelju unesenih podataka Coolinarika daje preporuku recepata koji odgovaraju zadanim kriterijima, a pri čemu se uzimaju u obzir sezonalnost i trendovi. Namirnice iz određenog recepta moguće je pretvoriti u popis za kupnju. Jela je moguće pretraživati prema vrsti recepta - npr. pregled svih recepata za cheesecake s jagodama, juhu od mrkve, kinesku piletinu... postoji oko 130 glavnih kategorija jela, i još preko 2.000 podkategorija“, zaključuju u Humanu.