Europska komisija traži od X-a da dostavi detaljne informacije i interne dokumente o svojim resursima za moderiranje sadržaja u svjetlu svog posljednjeg izvješća o transparentnosti prema DSA-u
Depositphotos
Europska komisija poslala je X zahtjev za informacijama u skladu sa Zakonom o digitalnim uslugama. Zahtjevom se želi dobiti više pojedinosti o aktivnostima i resursima X-a za moderiranje sadržaja, o procjeni rizika koju je proveo X u vezi s implementacijom generativnih AI alata u EU-u kao i o drugim područjima obuhvaćenim postupcima koji su u tijeku.
Konkretno, Europska komisija traži od X-a da dostavi detaljne informacije i interne dokumente o svojim resursima za moderiranje sadržaja u svjetlu svog posljednjeg izvješća o transparentnosti prema DSA-u, koje je otkrilo da je X smanjio svoj tim moderatora sadržaja za gotovo 20 posto od prethodnog izvješća u listopadu 2023., smanjujući jezičnu pokrivenost unutar Europske unije s 11 jezika EU-a na 7. EK također traži dodatne pojedinosti o procjenama rizika i mjerama za ublažavanje povezanih s utjecajem generativnih alata umjetne inteligencije na izborne procese, širenje nezakonitog sadržaja i zaštita temeljnih prava.
U prosincu 2023. Komisija je pokrenula službeni postupak protiv X-a kako bi procijenila je li X možda prekršio Zakon o digitalnim uslugama (DSA) u područjima povezanima s upravljanjem rizikom, moderiranjem sadržaja, tamnim uzorcima, transparentnošću oglašavanja i pristupom podataka za istraživače. Zahtjev za informacijama daljnji je korak u istrazi koja je u tijeku. Nadovezuje se na prikupljanje dokaza i analizu do sada provedenu, uključujući u vezi s X-ovim izvješćem o transparentnosti objavljenom u ožujku 2024. i X-ovim odgovorima na prethodne zahtjeve za informacijama, koji su se, među ostalim, bavili mjerama za ublažavanje rizika povezanih s generativnom umjetnom inteligencijom.
X mora Komisiji dostaviti tražene informacije u vezi s resursima za moderiranje sadržaja i generativnom umjetnom inteligencijom do 17. svibnja 2024., a za preostala pitanja do 27. svibnja 2024. Europska komisija može nametnuti novčane kazne za netočne, nepotpune ili obmanjujuće informacije kao odgovor na zahtjev za informacija. U slučaju izostanka odgovora, Komisija može odlukom zatražiti informacije. U ovom scenariju, izostanak odgovora do roka mogao bi dovesti do nametanja periodičnih plaćanja kazne.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.