Pazite kada radite video intervjue za posao, prevaranti koriste deepfake za krađu podataka

Pazite kada radite video intervjue za posao, prevaranti koriste deepfake za krađu podataka
DepositPhotos

Deepfake tehnologija oslanja se na umjetnu inteligenciju i omogućava kreiranje videosadržaja na kojem određena osoba nešto govori, a da zapravo to nikad nije rekla. Ukratko, moguće je kreirati video takve vrste i nekoga prevariti, što se sve češće i događa.

O tome je temeljem brojnih prijava i pritužbi obavijestio FBI te pozvao na oprez. Jer, najčešće prevare odvijaju se prilikom lažnih intervjua za posao, gdje posloprimci misle da razgovaraju s pravom osobom, ali zapravo je riječ o prevari, AI generiranom razgovoru.

Pritom posloprimci mogu ostaviti razne podatke lažnom potencijalnom zaposleniku, ne samo nakon što ga "zaposle" nego već pri samom intervjuu, i tad prevara postiže svoj cilj. Stoga, treba jako dobro obratiti pozornost na osobu s kojom se razgovara. Jer, iako je deepfake dogurao daleko, još uvijek nije savršen.

Primjerice, usta često nisu sinkronizirana sa zvukom pa ako se to događa, prevaranti će inzistirati da im je internetska veza loša. Tad im treba kazati da se jave s mjesta gdje je veza bolja, kako se ne bi događali nikakvi problemi. Nažalost, takve mjere opreza postale su nužnost jer kako napreduje tehnologija, tako napreduju i taktike kojima se hakeri služe da bi došli do cilja.

Najpogođenije pozicije u ovom smislu na području Sjedinjenih Američkih Država su, navodi FBI, ona vezana uz programske jezike, baze podataka, softverski segment. Jer, pri prijavama na njih moguće je dobiti pristup podacima o korisnicima, korporativnim financijskim podacima, IT bazama podataka ili podacima o vlasničkoj strukturi korporacije. I sve to na crnom tržištu može imati iznimnu cijenu.

Kibernetičkim kriminalcima nije problem ni gubiti vrijeme jer prijavit će se na desetke ili stotine oglasa te im je dovoljno da samo svega nekoliko uspije. Zapravo, ponekad je dovoljno da samo jedan urodi plodom...