Tržište računalnih odnosno video igara procijenjeno je na 198,40 milijardi dolara 2021., a očekuje se da će dosegnuti vrijednost od 339,95 milijardi dolara do 2027., uz prosječni godišnji rast od 8,94 posto. Upravo stoga, nakon najveće domaće akvizicije odnosno kupovine Nanobita razgovarali smo s Alenom Suminom što je to za njih značilo i kako vidi razvoj cijelog sektora.
O Spanovom centru kibernetičke sigurnosti razgovarali smo s predsjednikom Uprave Spana Nikolom Dujmovićem koji ističe Span centar kibernetičke sigurnosti dovodi u Hrvatsku najmodernije svjetske prakse i iskustvo te je namijenjen prijenosu znanja i osnaživanju poslovne zajednice da što efikasnije odgovori na sve prisutnije i sve sofisticiranije cyber prijetnje koje predstavljaju jedan od najvećih rizika za poslovanje. Danas Span u ovom segmentu kibernetičke sigurnosti ima više od 100 zaposlenika.
O integraciji Optima Telekoma nakon preuzimanja od strane Temelach Hrvatska razgovarali smo s predsjednikom Uprave Adrianom Ježinom koji govori i o planovima kompanije u budućnosti. Optima Telekom integrirana je u poslovanje Telemacha Hrvatska pod čijim krovnim brendom nastavlja daljnje poslovanje. Ekonomski učinci pripajanja očekuju nakon 1. studenim 2022. Zahvaljujući komplementarnom nadopunjavanju portfelja postojećih usluga, Telemach će ubuduće biti u poziciji snažnije konkurirati postojećim operatorima jednostavnijom i tehnološki naprednijom ponudom kao nacionalni operator koji nudi fiksne i mobilne usluge, čime će jačati i njegova tržišna pozicija.
I za kraj emisije donosimo priču o edukacijskom projektu u kojem je gotovo trideset studenata s preddiplomskih i diplomskih studija fakulteta diljem Hrvatske sudjelovalo u globalnom edukacijskom programu “Seeds for the Future“ koji Huawei već četvrtu godinu provodi u Hrvatskoj.
Telekomunikacijska industrija u 2025. godini ulazi u novu fazu digitalne transformacije, potaknuta ubrzanim razvojem 5G i 5.5G tehnologija. Te napredne mreže omogućuju ne samo brže prijenose podataka i znatno nižu latenciju, već otvaraju vrata inovativnim primjenama poput virtualne stvarnosti (VR), proširene stvarnosti (AR), Interneta stvari (IoT), te sve važnijih rješenja u području umjetne inteligencije na rubu mreže (edge AI).
Holonet razvija platformu koja olakšava kreiranje svjetova te koristi vlastite tehnologije da olakša implementaciju različitih funkcionalnosti unutar njih. Među njima se ističu tehnologija za jednostavniju izradu digitalnih blizanaca i vlastiti sustav holograma. Zašto smatra da se metaverzum izlizao, gdje vide sebe i što je zapravo njihova platforma koja spaja virtualnu i proširenu stvarnost, omogućuje stvaranje imerzivnih webova i rješenja, za ICT na Ti govori jedan od osnivača Holoneta Darian Škarica.
Udruga DIH Innovamare predvodnik je digitalne i zelene transformacije plave ekonomije kroz inovativne pomorske tehnologije, održivi razvoj i očuvanje morske bioraznolikosti. Kao nositelj prestižnog priznanja Blue Champion Europske investicijske banke i Europske komisije, DIH Innovamare je prepoznat kao jedan od ključnih europskih projekata za obnovu oceana i voda. Osnovana u Šibeniku 2023., udruga povezuje znanstveni, gospodarski i javni sektor u razvoju naprednih rješenja za morske ekološke izazove i tehnološki napredak podvodnih operacija, o čemu smo razgovarali s Mateom Ivancom predsjednikom Upravnog odbora DIH Innovamare.