Top 5 zemalja po broju korisnika mobilnog roaminga u odlasku 2025. godine
Novo istraživanje Juniper Researcha otkrilo je pet zemalja rangiranih prema prosječnom mjesečnom broju korisnika mobilnog roaminga u odlasku koji se predviđa za 2025. godinu.
Studija upozorava na rastući utjecaj putničkih SIM kartica i eSIM tehnologije u ovim zemljama, budući da ta tehnologija omogućuje veću fleksibilnost pri odabiru pružatelja usluga povezivanja prilikom međunarodnih putovanja.
Novo istraživanje Juniper Researcha otkrilo je pet zemalja rangiranih prema prosječnom mjesečnom broju korisnika mobilnog roaminga u odlasku koji se predviđa za 2025. godinu. Kina je zauzela prvo mjesto s 12,4 milijuna korisnika roaminga, ispred Sjedinjenih Američkih Država (11 milijuna), Ujedinjenog Kraljevstva (8,4 milijuna), Francuske (7,8 milijuna) i Njemačke (7,1 milijun).
Istraživanje, koje procjenjuje mjesečne korisnike roaminga u odlasku i dolasku, pratilo je 12 najvećih tržišta roaminga, pružajući jedinstven uvid u budućnost svake zemlje. Tijekom sljedeće četiri godine, Kina će predvoditi rast, s povećanjem broja korisnika roaminga u odlasku od 29 posto, a slijedi Ujedinjeno Kraljevstvo s rastom od 14 posto.
Studija upozorava na rastući utjecaj putničkih SIM kartica i eSIM tehnologije u ovim zemljama, budući da ta tehnologija omogućuje veću fleksibilnost pri odabiru pružatelja usluga povezivanja prilikom međunarodnih putovanja. Kako bi se nosili s ovim poremećajem i ublažili potencijalni gubitak prihoda od roaminga, operateri moraju razvijati vlastite ponude putničkih SIM kartica i eSIM rješenja, strateški usmjeravajući ulaganja prema specifičnim obilježjima svog tržišta.
Na primjer, američki operateri moraju dati prednost stvaranju ponuda putničkih SIM kartica i eSIM rješenja za Kanadu i Meksiko, budući da će te zemlje predstavljati više od 65 posto odlaznog roaminga iz SAD-a u 2025. godini. S druge strane, najveći dio odlaznog roaminga iz Ujedinjenog Kraljevstva usmjeren je prema Europi, pri čemu su vodeća odredišta Francuska (32 milijuna) i Španjolska (20 milijuna) u 2025. Uz pomoć ovog istraživačkog proizvoda, dionici i dobavljači mogu optimizirati svoje roaming strategije, stvarajući konkurentsku prednost u svojim ponudama.
Prema analizama tvrtki poput GSMA Intelligence i Omdia, globalno tržište roaminga doživljava velike promjene pod utjecajem tehnoloških inovacija i promjena u ponašanju korisnika. Uvođenje eSIM tehnologije značajno ubrzava dinamiku tržišta jer korisnici više nisu vezani za jednog operatera niti moraju fizički mijenjati SIM kartice pri prelasku granica.
Osim tehnoloških faktora, na rast broja roaming korisnika utječe i porast međunarodnih putovanja, posebno nakon smanjenja ograničenja uzrokovanih pandemijom. Prema UNWTO-u (Svjetskoj turističkoj organizaciji), predviđa se da će 2025. godine međunarodni turistički dolasci gotovo dosegnuti ili čak premašiti razine iz 2019. godine.
Još jedna važna dimenzija su regulatorne inicijative. Primjerice, Europska unija produljila je regulativu „Roam Like at Home“ do 2032. godine, što korisnicima omogućava korištenje domaćih tarifa tijekom boravka u drugim državama članicama, čime dodatno mijenja dinamiku tržišta i pritiska operatere da pronađu nove izvore prihoda unutar roaming segmenta.
Zaključno, tržište mobilnog roaminga u odlasku u 2025. godini neće biti definirano samo brojem korisnika, već i sposobnošću operatera da inoviraju u svojoj ponudi povezivanja, posebno kroz digitalna rješenja kao što su putničke eSIM platforme i fleksibilni globalni podatkovni paketi.
Prednosti i izazovi za operatere u vezi s roamingom u 2025. godini:
Prednosti:
- Širi tržišni doseg: Uvođenjem eSIM tehnologije i fleksibilnih rješenja za putničke SIM kartice, operateri mogu proširiti svoju ponudu i doći do globalnih korisnika, što otvara nove izvore prihoda.
- Optimizacija korisničkog iskustva: S većom fleksibilnošću u izboru operatora tijekom međunarodnih putovanja, korisnici mogu imati bolje iskustvo i lakše upravljanje svojim uslugama, što može dovesti do povećanja zadovoljstva i lojalnosti.
- Uštede i veća efikasnost: Digitalni proizvodi poput eSIM-a smanjuju operativne troškove, jer eliminiraju potrebu za fizičkim SIM karticama i logistiku njihovog distribucije, a također omogućuju bržu aktivaciju usluga.
- Diferencijacija usluga: Razvijanjem specifičnih paketa za određena putnička tržišta, operateri mogu kreirati jedinstvene ponude koje se izdvajaju na tržištu i privlače korisnike koji putuju često.
Izazovi:
- Regulatorni pritisci: Uvođenje novih tehnologija poput eSIM-a mora biti usklađeno s lokalnim zakonodavstvom i regulacijama, što može predstavljati prepreku za brzu implementaciju u svim regijama.
- Povećana konkurencija: S rastućim brojem globalnih pružatelja roaming usluga i opcijama poput putničkih SIM kartica, operateri će se morati natjecati na novim tržištima, što može smanjiti njihove profitne marže.
- Potrebna ulaganja u infrastrukturu: Da bi se iskoristile prednosti eSIM-a i putničkih SIM kartica, operateri moraju ulagati u novu infrastrukturu i razvoj digitalnih platformi, što može predstavljati značajnu financijsku obvezu.
- Sigurnost i privatnost: S obzirom na povećanu povezanost i prijenos podataka na međunarodnoj razini, operateri će se suočiti s novim sigurnosnim izazovima u zaštiti korisničkih podataka, što zahtijeva stalna ulaganja u tehnologiju zaštite.
Ovi faktori će oblikovati kako će operateri pristupati svojim strategijama u oblasti mobilnog roaminga, dok nastoje iskoristiti tehnologije kao što su eSIM i putničke SIM kartice za daljnji rast i diferencijaciju svojih ponuda.